Bu zeytin ağacı 1200 yaşında ve kilosu 5 bin liradan başlıyor!

760 ve 1200 yaşlarındaki iki ağacın Antalya’ya dikilmesinden 2 sene sonra geçim sürecini bitirilmesiyle ikinci kez mahsul verdi. Manevi bedeli olduğu için zeytinlerin kilosu 5 bin liradan sarih artırma ile satılacak.

Antalya’nın akciğeri olarak adlandırılan 2 milyon 630 bin metrekare alanda çoğunluğu zeytin ağaçlarından oluşan takribî 25 bin ağacın bulunduğu Vakıf Zeytinliği arazisi, 2010 senesinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden ihaleyle Antalya Ticaret Borsası ATB tarafından 20 seneliğine kiralandı.

ATB tarafından Megakent Belediyesi, Kepez Belediyesi, ATSO gibi şehir dinci kamu müesseselerinin ortağı olduğu Zeytinpark A.Ş. kurularak, uzun seneler önemsememeden etrafı çöp istifine dönüşen arazi temizlendi.

Yılda 2 bin 600 ton toz ve 610 milyon metreküp havayı emerek arınan Zeytinpark’ın çevreyi de 5 bin 600 metrelik duvar ve tel örgülerle koruma altına alındı. İçerisindeki zeytin ağaçlarının da büyük kısmına gençleştirme yapıldı.

Tarımsal faaliyetler ve natürel alanın koruma altına alınmasının yanı sıra, Antalya Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak, ‘Dersimiz Doğa’ faalliğiyle çocukların tabiatı ve tabiatı gözetmeyi bilmelerine müteveccih faaliyetlerin de sürdürüldüğü Zeytinpark, içerisindeki 760 ve 1200 yaşındaki yüzyıllık iki zeytin ağacıyla da büyük alaka görüyor.

ODUN OLMAKTAN KURTARILDILAR

ATB Başkanı Ali Çandır’ın teşebbüsüyle, İstanbul-İzmir otoban projesi kapsamında Akhisar’da istimlak edilen arazideki iki abide ağaç, 2015 senesinde özel usulle köklenerek Tırlarla Zeytinpark’a nakledildi. İki abide ağaç, iki senelik itinalı bakımın ardından toprağa geçim sağladı. Geçen sene iki ağaçtan da nakil sonrası ilk kere 5’er kilo mahsul alındı. Bu sene ise iki ağacın yararı iki kat arkasıydı. Takribî 20 kilo mahsul elde edilen iki abide ağacın manevi bedeli sebebiyle zeytinleri, kilosu 5 bin liradan sarih artırma usulü satılacak.

İKİ AĞAÇ 20 KİLO MAHSUL VERDİ

760 ve 1200 yaşındaki iki abide ağacın Akhisar zeytin cinsi olan Uslu zeytini olduğunu belirten Zeytinpark A.Ş. Genel Müdürü Vahdet Narin, İki yıldır meyve veriyorlar. Biri 1200, öbürü 760 yaşında. Minik olandan 9 kilo, 1200 yaşındakinden 11 kilo zeytin hasadı elde ettik. Eledikten sonra da sofralık zeytin kurduk. İki abide ağacın zeytini çok az. Manevi kıymetleri de olduğu için sembolik ihale veya sarih artırma gibi bir usulle satmayı düşünüyoruz. İnternetten sarih artırmaya koyacağız ve kilosunun 5-10 bin liraya erişeceğini düşünüyorum. Daha yükseğe çıkabilir. Zira bu ağaçların manevi bedeli yüksek, en azından 1200 yaşındaki bir ağacın mahsulü ve az ölçüde” dedi.

GÖRKEMLERİ HER SENE ARTIYOR

İki öyküsünü de anlatan Narin, Manisa’ya yaptığımız bir ziyarette İzmir-İstanbul otobanının üretimini gördük. Otobanın üretiminde çok ciddi bir arazinin kamulaştırıldığı ve bu kamulaştırmada 109 bin ortamında ağacın kesilmesi ya da yer değiştirmesi gidişatı vardı.

Biz de orada yaşı ileri iki ağacı alıp getirdik. Nakli oldukça güçtü, yöre ulusunun çok öğrenmediği ve üzerinde de durmadığı bir mevzuydu. İzin alarak buraya sevk ettik ve diktik.

İkisi de yakaladı, altyapısı, kökleri oluştu ve mahsul verdiler. Bu yıl itibariyle de dalların gelişmesine müteveccih budama ve desteklemeler yapacağız. Sanıyorum birkaç yılda ihtişamlı bir ağaç yapısına erişecek. Bu mevzuda iyi bir misal olduğumuzu da düşünebiliriz.

Zira bizden sonra çok rakamda müessese, birey bu otoban üretimi sebebiyle ağaçları odun olmaktan kurtarıp nakletti. Anadolu’nun muhtelif yerlerine dikildi ve toprakla buluştu” diye konuştu.

Bir cevap yazın