Bunama Tehlikesini Eksilten 6 Verimli Alışkanlık

Bunamayı önlemek ve tesirlerini eksiltmek için sıhhatli ilişkiler kurmanın ne kadar ehemmiyetli olduğunu öğreniyor muydunuz? Dostlarınızla irtibatınızı gözetmek ve iyi sezmek için beraber muhtelif fiziksel etkinlikler yapmayı deneyin.

Bunama, beyin işlevinde ehemmiyetli bir bozulmaya neden olan ve ilerleyen bir hastalıktır.

Ortaya çıktığında, düşünmenizi ve geçmişi andırma yetinizi tesirler. Beyin kimyanızın olağan işlevlerinizi dahi değiştirebilir.

Çoğu gidişatta genetik ve ihtiyarlamayla gelen başkalaşımlarla alakası vardır. Bunların yanı sıra bunama, öteki bozuklukların bir neticeyi olarak da ortaya çıkabilir.

Bununla başa çıkmak için geliştirilen bazı tıbbi teknikler olsa da, bunama yaşlı popülasyonda başkalarına bağımlılık yaratan en büyük problemlerden biri olmaya devam ediyor.

Bu sebeple, pek çok uzman beyninizi çalıştıracak ve bunamayı önleyecek etkinlikler yapmanızı öneriyor.

Bugünkü yazımızda, bu hastalığı önlemek için her gün yapabileceğiniz 6 şeyi ayrıntılı bir biçimde anlatacağız.

1. Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak bunamayla ve yaşla beraber ortaya çıkan öteki öğrenişsel meselelerle karşı alabileceğiniz en tesirli önlemdir.

Egzersiz yapmak çok yararlıdır zira beyin işlevi için oldukça ehemmiyetli olanolan dolaşımı ve kardiyovasküler sıhhati korur.

Öneriler

 • Günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın.
 • Kardiyovasküler sıhhatinizi gözetmek için yapılan egzersizleri güç idmanlarıyla birleştiren bir spor programı yapın.

2. Sigarayı bırakın

Sigara içen ya da devamlı sigara dumanına maruz kalan insanlar Alzheimer hastalığını ve hayat niteliğini ehemmiyetli derecede düşürebilecek öteki bunama tiplerini geliştirme açısından daha yüksek bir tehlike altındadır.

Sigarayı vazgeçmek ve bütün bir detoks programı uygulamak bu ciddi neticelerden sakınmak için çok ehemmiyetli olabilir.

Öneriler

 • Çevrenizde sigara içen bir grup insan varsa, bu gidişat sıhhatinizi etkilemeden evvel bu kötü alışkanlığı kırmak için bazı alışkanlıklar edinmeye çalışın.Toplu bir biçimde sigarayı vazgeçmeyi sınayabilirsiniz. Neticede bu herkes için en sıhhatli yol olur!
 • Sigarayı vazgeçmek için, gevşetici çaylar içmeyi sınayabilir, usunuzu başka şeylerle meşgul etmeye çalışabilirsiniz.

3. Her gün bir şeyler okuyun

Okuma alışkanlığı, nörodejeneratif hastalıkların başlamasını önlemek için beyninizi eğitmenin ve kuvvetlendirmenin en iyi yollarından biridir.

Bir şeyler okuduğunuzda, yaratıcılığınızı ve öteki öğrenişsel hünerlerinizi geliştiren bazı ehemmiyetli işlevler hafızada etkinleştirilir.

Öneriler

 • Boş zamanınızda alakanızı sürükleyen mevzular hakkında yazılar okuyun.
 • Gözünüze çarpan bir kitabı okumaya başlayın.
 • Her gece yatmadan evvel bir şeyler okumayı deneyin.

4. Beyninizi zorlayacak etkinlikler yapın

Beyninizi zorlayan faaliyetler, belleğinizi, düşünme hüneriniz ve öteki ehemmiyetli işlevleri kuvvetlendirmenin şahane bir yoludur.

Matematik problemleri çözmek, bulmaca çözmek ve başka düşünce egzersizleri yapmak erişkinlik yarıyılında hafıza kaybı tehlikesini azaltabilir.

Öneriler

 • Bulmaca çözün, sudoku oynayın ya da rastgele bir strateji oyunu oynayın.
 • Matematik problemleri çözün.
 • Yeni bir dil öğrenin.
 • Kalemi kağıttan kaldırmadan yazı yazmaya çalışın.

5. Sıhhatli beslenin

Beslenme, beyninizin sıhhatinde çok ehemmiyetli bir rol oynar. İster inanın ister inanmayın, harcadığınız gıdalar beyninizin ne kadar iyi çalışacağını tanımlamanıza destekçi olabilir.

Antioksidanlar ve zorunlu gıda öğeleri bakımından zengin sıhhatli besinler yemek, hücresel oksijen seviyelerini gözetmeye destekçi olur ve hücreleri devamlı olarak yeniler.

Ancak, doymuş yağ, şeker ve öteki endüstriyel katkı maddeleri bakımından zengin besinler öğrenişsel işlevlerinizi kaybetmenizi hızlandırabilir.

Öneriler

 • Bol ölçüde meyve ve sebze kapsayan, kalorisi tanımlanmış bir beslenme tasarıyı hazırlayın.
 • Gün içinde harcadığınız su ve öteki sıhhatli meşrubatların ölçüsünü artırın.
 • Sıhhatli esansiyel amino asitler ve kompleks karbonhidratlar bakımından zengin gıdaların tüketimini artırmayı unutmayın.
 • Omega-3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekleri tüketin.
 • İşlenmiş mahsuller ve çok tuzlu gıdalardan uzak durun.

6. Aile ve dostluk ilişkilerini önemseyin

Sosyal ilişkiler, beynin devamlı çalışmasını teşvik eder ve iyi sezdirir. Her ikisi de yaşlılık yarıyılında bunamanın önüne geçmeye destekçi olur.

Düzenli olarak etkileşime girdiğiniz bir grup akrabanızın ve dostlarınızla bağlantıyı kesmemek, belleğinizi geliştirmeye destekçi olur ve yalnızlık ve bunalım duygularını önler.

Öneriler

 • Boş zamanlarınızı en yakın dostlarınızla beraber geçirin.
 • Dostlarınızla ve ailenizle cümbüşlü tasarılar yapın.
 • Üzgün ya da mutsuz sezdiğinizde dostlarınızla görüşün.

Tüm bunlar, zamanın geçmesine karşın beyninizi etkin ve eforlu yakalamak için müthiş bir yardım sistemi olabilir. Onları günlük yaşamınıza dahil etmeye çalışın, farkı netlikle göreceksiniz!

Bir cevap yazın