İhtiyarlayınca bunamak istemeyenler bunu uygulasın

İhtiyarladıkça unutkanlık şikayetleri de çoğalış gösteriyor. Peki beyin işlevlerini etkin hale getirerek bunama ve Alzheimer’ın önüne geçmek için ne yapmak gerekiyor? İşte uzmanlardan beyni çalıştıran öneriler…

Yeni bir şeyler öğrenin

Beyninizin etkin ve sıhhatli olmasını sağlamanın en iyi yolu yeni bir şeyler bilmekten geçiyor. Fiziksel etkinlik bu noktada çok ehemmiyetli. Zira fiziksel etkinlikler hem vücudu hem de beyni çalıştırıyor.

“Bunama ve Alzheimer için Natürel Çözümler”in yazarı Dr. Marilyn Glenville, “Değişik bir rotada yürümek veya yeni bir dans bilmek nöral yolları ateşliyor ve beyninizi diri yakalıyor. Danstaki adımları anımsamak gereği de beyin için harikulade bir egzersiz oluyor.” diyor.

Ne yediğinize dikkat edin

Köride bulunan zerdeçal hafıza kaybını eksiltiyor. Zerdeçala rengini veren kürkümin anti-inflamatuar tesire sahip. Bu surattan yemeklerinize her gün bir çimdik zerdeçal veya köri ilave etmeyi unutmayın. Domateste bulunan antioksidanlar; balık, yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunan B vitamini de Alzheimer tehlikesini eksiltiyor.

Sıhhatli atıştırmalık olarak ise kabak çekirdeğini seçim edebilirsiniz. Günde bir avuç kabak çekirdeğinden aldığınız çinko düşünme marifetinizi geliştirir. Yemekler arasında sakız çiğnemek ise kalp atışını süratlendirir ve beyne oksijen olarak geri döner. Sakız çiğneyen bireyleri hafıza testlerinde %35’e kadar daha galibiyetli olduğu biliniyor.

Yüksek sesle söyleyin

Kelimeleri yüksek sesle söylediğinizde iki kat daha basit anımsıyorsunuz zira hem onları üretiyor hem de dinliyorsunuz. Bilim insanları buna yapım tesiri diyor ve yapım tesiri beynin bilgiyi daha uzun zaman gizlemesini sağlıyor.

Rahatlayın

Her gün 15-30 dakika meditasyon yapmak stresi hafifleymeye takviyeci oluyor ve beyin işlevlerini geliştiriyor.

Araştırmalarda meditasyon yapan katılımcıların beyin işlevlerinin daha iyi çalıştığı ve hipokampüslerinin beyince bellekten mesul kısım daha yavaş küçüldüğü görüldü.

Sakin bir yerde tek başınıza oturun ve soluk alırken 3’e kadar, verirken 5’e kadar sayın. Bir yoga sınıfına katılmak da işe yarayabilir.

“İhtiyarlayınca bunamak istemeyenler bunu uygulasın” üzerine 2 yorum.

  1. Bilgileriniz aydınlatıcı ve bilimsel ..pozitif dusunmek hayatı insanları değerlendirirken olumlu vurgulamalar,bardağın dolu tarafını görmek sahip olduklarını düşünüp sukretmek insanın huzur dolmasini sagliyor bir tur meditasyon bence saygılarımla

  2. Bu bilgilendirici yazımınızdan dolayı Teşekkür eder tüm insanoğluna Sağlıklı uzun ömürlü yaşamlar dilerim.

Bir cevap yazın