Bunları Okumadan Yumurta Yeme

Fark ettim ki hepimiz yumurtanın nitelikli protein kaynağı olduğunu öğreniyoruz. Peki nedir bu nitelikli protein?

Proteinler amino asitlerden oluşur. Aminoasitlerin örüntüsü proteinin sindirimini tesirler. Bunun yanında bazı aminoasitleri bedenimizde üretemediğimizden yiyeceklerden almamız koşuldur. Yumurta almamız gereken aminoasitleri muhakkak oranlarda kapsayan eşsiz bir protein kaynağıdır.
Yumurtanın kapsadığı protein sindirim neticesinde %100 beden proteinine dönüşür. Anne sütü hariç bu özelliğe sahip tek yiyecek yumurtadır.
Neden Yumurta Yemeliyiz?
1. Yiyecek Öğeleri İçeriği 
1 adet yumurta takribî 6,5 gram protein ve 6 gram yağ içerir. Yumurta karbonhidrat içeriği çok düşük 0,4 gram olan yiyeceklerdendir. Fosfor, selenyum, biotin, B12, B6, B2, K, A ve D vitaminlerini kapsar.
1 yumurta sarısı 215 mg kolesterol içerir. Yumurta harcandığında günlük alınması gereken kolesterolün büyük bir kısmı alındığı için, gün içinde harcanan değişik gıdalarla kolesterol nasihat edilen seviyenin üzerine çıkar. Bu surattan daha öncekinden kolesterol hastalarına haftada 2-3 den fazla yumurtaya izin verilmezdi. Ancak son senelerde yapılan çalışmalar kolesterol hastaları da dahil her gün 1 yumurta tüketiminin kolesterolü yükseltmediğini göstermektedir. Zira yumurtanın doymuş yağ içeriği düşüktür ve yağ içeriğinin %64’şanı doymamış yağ asitleri oluşturur. Bu özelliği sayesinde kolesterolü yükseltmez.
2. Tok meblağ

Yavaş hazmedildiği için tok yakalayan yiyeceklerden biridir. Yumurta harcanan bir kahvaltıdan sonra acıkma hissi harcanmayan bir kahvaltıya göre daha geç oluşur. Ayrıca akşam atıştırmaları da dahil olmak üzere gün içinde yiyecek alımı yumurta harcayanlarda daha az bulunmuştur.
3. Kan Şekerinin Daha Balanslı Olmasını Sağlar
Kahvaltı tüketimi ve kahvaltıda protein alımı gün içerisinde daha balanslı bir kan şekerine sahip olmamızı sağlamaktadır. Yumurta ise kahvaltıda harcanabilecek en hoş protein kaynağıdır.
4. Kasları Korur, Kas Gelişimini Yardımlar 
Zayıflama perhizlerinde adale kaybının yasaklanmasına katkıda bulunur. elbette tek başına yeterli değildir. Sporcularda ve egzersiz yapanlarda adale gelişimini yardımlar
5. Öğrenişsel İşlevleri Yardımlar
Likeni kapasitesini artırır. Bu nedenle özellikle mektep çağı çocuklarının kahvaltılarında ehemmiyetli bir yeri vardır. Ayrıca gebelikte tüketimi de bebeğin beyin gelişimi üzerine pozitif tesirde bulunmaktadır.
6. Kalp Damar Sıhhatini Korur
ACE üzerine inhibitör bir tesir göstererek tansiyonun yükselmesini maniler.
7. Kansere Karşı Koruyucudur
Yumurta antioksidan içeriği yüksek bir gıdadır ve bu özelliğinin yanı sıra bağışıklığı yardımlar. Kansere karşı gözetici olduğu gibi kanser hastalarında kullanımı da son derece ehemmiyetlidir.
8. Kansızlığa Karşı Kullanılabilir
Yumurta demir içeriğiyle anemiye karşı gözeticidir. Ancak içeriğindeki demirden bütün faydalanmak için yanında C vitamini kaynağı olan bir yiyecek harcanması ve çay içilmemesi gerekir.
Yumurtamızı Nasıl Yemeliyiz?
Tavada, yağda pişirilmiş yumurtada protein, vitamin, mineral kaybı daha fazladır. Haşlanmış yumurta pişerken, yumurta kabuğu içindeki proteinin, vitaminlerin ve minerallerin sudan ve ısıdan korunmasını sağlar, yanı kayıp en az düzeydedir.
Çılbır dediğimiz yumurtanın su içinde pişirilmesi harekâtı ise tavada pişirmeye göre daha sıhhatli bir yöntemdir.
Yumurta ham yenmemeli-içilmemeli ya da çok az pişmiş yumurtalar seçim edilmemelidir. Zira ne kadar az pişmişse bedenimize bereketi de o kadar azdır. Fazla pişen yumurtada ise FeS halkası dediğimiz vaka başka bir deyişle yumurta sarısının yeşilimsi olması reelleşir. Bu yumurtadaki demirin beden için kullanılamayacak hale gelmesine neden olur.
Başka Bir Deyişle yumurta için en sıhhatli pişirme usulü haşlamadır ve 8-10 dk kadar kaynatmak uygundur.

Bir cevap yazın