Bunları Sakın Mikrodalganın İçine Koymayın!

Kullanımı oldukça pratik olan mikrodalga fırını, kaidelerine uyulmadığında yangın, patlama gibi tehlikeleri birliktesi getiriyor. Peki mikrodalga fırının içine sokmamamız gereken yiyecekler hangileri?

Mikrodalga fırınını kullanırken dikkat edin. Zira kullanım kaidelerine uymadığınızda patlama, yangın tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kabuklu yumurta

Mikrodalgada yumurta pişirebilirsiniz ancak yumurtayı asla kabuklarıyla mikrodalgaya koymamalısınız. Yumurta çok süratli ısınacağı için patlayabilir.

Üzüm

Tek bir üzümü dahi mikrodalgaya koyduğunuzda o ufak cisime giden enerji ve elektrik ölçüyü fazla gelecektir. Bu vaziyet patlamayla sonuçlanabilir.

Kabuklu patates

Patatesi mikrodalgaya koymadan evvel kabuklarını atamazsanız patlayabilir. Zira yumurta da olduğu gibi buğunun dışarı çıkması gerekiyor. Kabuklarını cetmekle uğraşmak istemiyorsanız üzerine bıçakla birkaç çizik atabilirsiniz.

Kese kağıdı

Fırında veya mikrodalgada kese kağıdıyla gıda ısıttığınızda, kağıdın içindeki mürekkep veya geri dönüştürülen maddelerden çıkan zehirli maddeler gıdanıza geçer. Kese kağıdının tehlikeyi bununla da bitmiyor; yangın tehlikeyi de var.

Not: Mikrodalgaya uygun olmayan plastik gizleme kapları, metalik süslemeli tabaklar ve kadehler de yangın ve patlama tehlikesini birliktesi getiriyor.

Bir cevap yazın