Bunu ilk kere dinleyeceksiniz, böbrek taşı böyle oluşuyor!

Böbrek taşları idrarın yapımı ve böbrekten dışarı atılımı sırasında içinde bulunan kristallerin kümeleşip çökmesi neticeyi oluşur. Ve insanların günlerce sancı sürüklemesine neden olur. Peki bu insanları sancıyla kıvrandıran böbrek taşının yaradılışında neler tesirli?

BÖBREK TAŞI NEDİR?

Böbrek taşı; böbrek kanalları içerisinde oluşan mineral içerikli sert kitlelerdir. Böbrek taşı, böbreğin süzdüğü idrarın bir araya geldiği ve beden dışına doğru atıldığı kanalların içinde oluşan mineral içerikli partiküllerin değişik sebeplerle birleşmesi ve gelişmesi sonrasında oluşan sert bileşikler olarak tanımlanıyor.

BÖBREK TAŞI NEDEN OLUR?

Bu taşların hangi etmenlerden dolayı oluştuğu ve yaradılış mekanizması bütün olarak öğrenilmemektedir. Ancak,

Ailevi yatkınlık,

Doğuştan idrar yolları anomalileri,

Bazı sistemik hastalıklar Gut, Sistinüri vb neden olabilir

NEREDE VE NASIL OLUŞUR ?

Nerede idrar varsa orada taş olabilir, böbreğin pelvisinde ve böbreğin havuzcuğunda oluşabilir. İdrarda gözetici olan bazı maddelerin beden tarafından beceriksiz üretilmesi taş yaradılışına neden olur. Sıcak, yüksek yükseltili ve tropikal ülkelerde böbrek taşı daha sık görülür. Güneşin tesiri var, güneşten dolayı bedenin D vitamin birleşimi çoğalıyor D Vitamini Birleşimi başta kalsiyum olmak üzere bağırsaklarda maddelerin daha fazla emilimine neden oluyor ve bunların idrarla daha fazla atılımından dolayı kalsiyum taşları oluşuyor.

HANGİ SAĞLIK SORUNLARI BİREYDE BÖBREK TAŞI YARADILIŞINI HIZLANDIRIR?

Yineleyen idrar yolu enfeksiyonları böbrek taşları açısından tehlike doğurur. Bunun dışında sistinüri gibi böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları eşi metabolizma hastalıkları veya kronik pankreas hastalığı böbrek taşı yaradılışına taban hazırlayabilir. Bir cins romatizmal hastalık olan gut, bedende ürik asit oranını çoğaldırır ve ürik asit taşlarının sıklıkla oluşmasına neden olur. Ürik asit taşları, bayanlara oranla erkeklerde daha çok görülür. Cerahati de, sık sık böbrek taşı oluşmasına neden olan hastalıklardan biridir.

TAŞ YARADILIŞI TEHLİKESİNİ ARTIRAN ETKENLER NELERDİR?

  • Gün içerisinde yeterince akışkan almamak
  • Genetik Etkenler
  • Aile hikayesi ve şahsi hikaye: Ailesinde taş hikayesi olanların taş oluşturma ihtimali yüksektir.
  • Yaş cinsiyet ve ırk: Böbrek taşı hastalığı çoğunlukla 30-50 yaş aralığında görülür
  • Az hareket veya hareketsizlik
  • Diyet

BÖBREK TAŞI BULGU VERİR Mİ? ŞAYET VERİRSE BU BULGULAR NELERDİR?

  • Farklı şiddette ağrı
  • Bulantı / Kusma
  • İdrarda kan

Bir cevap yazın