Burun kanamasını 5 dakikada durduran tesirli usuller

Burun kanamasında, kan damarları burnun içine ya da burnun arka kısmına doğru akabilir. Kanın burnun arka kısmına doğru akması riskli bir gidişattır ve boğazınıza akması boğulmanıza veya kusmanıza neden olur. Ancak korkmanıza gerek yok size vereceğimiz usullerle 5 dk içerisinde burun kanamasını durdurabileceksiniz.

Burun kanamalarının çoğunlukla travma veya yaralanma sebebiyle ortaya çıkar. Çok kan kaybettiğinizi sezebilirsiniz, ancak tipik bir burun kanamasında ehemmiyetli ölçüde kan kaybı olmaz.

Burun kanamalarını 5 dk içerisinde durdurabileceğiniz usuller

Buz sıkıştırma

Burun kanamasını durdurmak için kullanabileceğiniz en tesirli usul buzdur. Bir buz kompresi kanamanın şipşak durdurulmasını sağlar. Burnunuza bir buz kompresinin yerleştirin.

Rahat bir pozisyonda oturun. Başınızı kalbinizin seviyesinin üzerinde yakalayacak biçimde düz oturun. Kanın burnundan boşaltılmasına için başınızı öne doğru eğin. Kanamanız azalacaktır.

Biber

Biber burun tıkanıklığını 5 dakikadan daha kısa bir vakitte durdurmak için kullanılır. Ağız yoluyla alındığında bedeninizdeki kan akışını hakimiyet etmeye takviyeci olur. 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı karabiberi karıştırıp için. Kanamayı şipşak durdurmak için kanamanın üzerine de uygulayabilirsiniz.

Kese kağıdı

Kese kağıdı kan damarlarına tazyik uygular. Burun deliklerine rulo yapılmış kese kağıdını koyun ve üst dudağınız ile kese kağıdını itin 10 dakika kadar bekleyin.

Vazelin

Vazelin burun kanamalarını durdurmak için kullanılabilir. En minik ölçüyü dahi akciğerlere girerse, pnömoni gibi sıhhat meselelerine yol açabilir. Dolayısıyla, vazelin burnunun çok derinlerine uygulanmamasına dikkat edilmelidir. Vazelini burnunuzun içine ince bir katman halinde sürün.

Hindistan cevizi yağı

Zor hava şartlarında sık sık burun kanamalarından muzdarip olursanız, hindistan cevizi yağı burun kanamalarını önleyici ihtiyat olarak kullanılabilir. Yağ temelli bir mahsul olduğundan ciğerlere girip karmaşıklıklara neden olabilir bu surattan burnun içersine çok fazla sokmayın.

Elma sirkesi

Elma sirkesi hemen her şeyi iyileştiriyor. Burun kanamalarında da tesirli olduğu ispatlanan elma sirkesi kanın pıhtılaşmasını sağlayarak birkaç dakika içerisinde kanamayı durdurur. Burun deliğinizi elma sirkesine daldırılmış pamuk ile bastırın 10 dakika sonra kanamanız duracaktır.

Mevsimlik farklılıkları sebebiyle sık sık burun kanamalarından muzdarip olursanız, 2 çay kaşığı elma sirkesini 1 bardak ılık suyla karıştırın soğuk aylarda her gün 3 kere için. Burun tıkanıklığını önleyeceği gibi kilo vermenizede takviyeci olacaktır.

Sıkıştırma

Kanayan buruna baskı uygularsanız kanın pıhtılaşması sağlayarak kanamayı durdurabilirsiniz. Rahat bir pozisyonda oturun ve burnunuzu 10 dakika kadar baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak burnunuzu kemik yapısının hemen altında sıkıştırın.

Bunu yaparken ağzınızdan soluk alın. Kanın boğazına akmasını önlemek için başınızı hafifçe öne eğin. 5 dakika içerisinde kanamanız duracaktır.

Soğuk anahtarlar veya paralar

Buz kompresine eş biçimde, rastgele bir soğuk metali ile kan damarlarını sıkıştırarak kanamanın durdurulmasını sağlayabilirsiniz. Soğuk metali boynun arda yerleştirin ve birkaç dakika bekletin. Kanama 30 saniyede duracaktır, gerekirse yineleyin.

Bir cevap yazın