Bu Bulgular C Vitamini Noksanlığını Hemen Kavramanızı Sağlıyor

C vitamini bedende üretilemez, bu surattan perhizin ehemmiyetli bir parçasıdır. Bedendeki dokuların onarımı ve sıhhat için zorunludur. Kronik aralıksız C vitamini yetersizliği iskorbüt hastalığına neden olur. İskorbüt semptomları basit morarma, kendiliğinden kanama, eklem ve adale sızılarıdır. C vitamini yetersizliği C vitamini destekleri veya C vitamini bakımından zengin bir perhizle rehabilitasyon edilebilir.

C Vitamini Yetersizliği Nedir?

C vitamini yetersizliği perhizle alınan C vitamininin azlığı neticeyi oluşur. Uzun vadede beden kolajen yapamaz hale kazanç. Bu da bedendeki muhtelif dokuların devrilmeye başlamasına ve doku tamirinin sekteye uğramasına neden olur. Kronik C vitamini yetersizliği 3 ay ve daha aşırısı iskorbüt diye öğrenilen hastalığın oluşmasıyla sonuçlanır.

C Vitamini Yetersizliği Ne kadar Yaygındır?

C vitaminine bağlı iskorbüt ender görülür. Genelde balıkla beslenen denizcilerde daha önceki zamanlarda sık görülmekteydi. Bu surattan denizciler dil altlarına limon kabuğu koyarlar.

Bazı insan gruplarında C vitamini yetersizliği daha yaygındır. Bunlar:
-İçki ve uyuşturucu bağımlıları sıhhatli ve balanslı bir perhizle beslenmedikleri için
-Kalori oranı çok düşük, sıhhatsiz perhiz yapanlar
-Crohn hastalığı gibi vitamin emilimini yasaklayan bir vaziyete sahip şahıslar
-Sigara içicileri, zira sigara C vitamini emilimini maniler
-Yüksek seviyede C vitaminine gereksinimi olduğu için hamile ve emziren kadınlar

C Vitamini Yetersizliğinin Bulguları Nelerdir?

C vitamini noksanlığını yaygın görülen bulguları şunlardır:

 • -Bitkinlik ve eforsuzluk
 • -Adale ve eklem sızıları
 • -Bedende basitçe morluk oluşması
 • -Ciltte kırmızı-mavi renkte morarmalar ve noktalar oluşması

Diğer bulgular ise şunlardır:

 • -Kuru cilt
 • -Saç tellerinde bölmeler
 • -Diş etinde kabarıklık ve renksizlik oluşması
 • -Diş etlerinde kendiliğinden kanama oluşması
 • -Burun kanamaları
 • -Yaraların güç iyileşmesi
 • -Enfeksiyonlara basit tutulma ve bunların uzun zamanda iyileşmesi
 • -Kemiklerde metamorfoz
 • -Diş kaybı
 • -Kilo kaybı

Eğer C vitamini yetersizliği teşhis edilemez ve rehabilitasyon edilmezse ödem, soluk darlığı, asap problemleri,ateş ve havale oluşabilir. Çok ender de olsa beyinde ve kalp etrafındaki kanamalar vefata neden olabilir.

Teşhis

C vitamini yetersizliğinden şüphelenen hekiminiz perhizinizle alakalı sualler soracak ve bulguları listeleyecektir. Kolay bir kan testi C vitamini yetersizliğine sahip olmadığınızı gösterecektir.

Hekiminiz başka vitamin ve mineral beceriksizlikleri ile alakalı testler de isteyebilir. Misalin C vitamini demir emilimine destekçi olduğu için C vitamini beceriksizliğinde demir yetersizliği görülmesi de muhtemeldir.

C vitamini Yetersizliğinin Rehabilitasyonu Nedir?

C vitamini yetersizliği c vitamini destekleri ve C vitamini açısından zenginleştirilmiş bir perhizle rehabilitasyon edilebilir. Bir zaman sonra C vitamini dayanağı durdurulur ama C vitamini bakımından zengin besinleri yemeye devam etkeniz gerekir.

Sonuç

C vitamini yetersizliği olan insanlar genelde bütün olarak iyileşirler. C vitamini rehabilitasyonuna başlandığında bulgular günler veya haftalar içinde kaybolur.

C Vitamini Yetersizliği Yasaklanabilir mi?

C vitamini yetersizliği yeterli ve balanslı bir perhiziniz olduğunda basitçe yasaklanabilir. Sebze ve meyve açısından zengin bir perhiziniz olmasına dikkat gösterin. Anekdot olarak, bir büyük portakal günlük C vitamini lüzumunuzu karşılayacaktır.

kaynak: multiyasam

Bir cevap yazın