C Vitamini Noksanlığının 8 Bulgusu

c vitamini eksikliğinin 8 belirtisi

C vitamini; bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmenin yanı sıra, hücresel onarım ve yaraların iyileşmesi için de zorunludur. Bu vitamin olmadan yaraların iyileşmesi daha uzun sürer. Bu yazımızda bu mevzu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Vitaminlerin bizim için ehemmiyetli bir rol oynadığı bir gizem değildir. Bunlar, sıhhatimizin esasıdır ve bedenimizin doğru biçimde çalıştığından emin olmak için ehemmiyetlidir.

Bunlar arasında, C vitamini en öğrenilen ve ehemmiyetlilerindendir. Bu, yalnızca bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeye yaradığı için değildir. Aynı zamanda, bedeninizdeki bir hayli süreçte rol aldığı için de geçerlidir.

Düzenli olarak C vitamini almanın muhtelif bereketleri vardır. Bunların arasında çoğalan kan akışını, hücre gelişmesinin çoğalmasını ve oksidasyonun neden olduğu hasar en aza indirilmesini görmekteyiz.

Ayrıca, demiri doğru bir absorbe etmek ve kalsiyumu da kullanmak zorunludur. Buna karşılık olarak, kalsiyum bir hayli enteresan fayda sağlar.

Tüm bu sebeplerden dolayı, C vitamini beceriksizliği bedeninizde bir dizi negatif tepkine neden olabilir. Bunlar hem fiziksel hem de zekâsal sıhhatinizi doğrudan etkiler.

Başlangıçta bunu fark etmek güçtür. Fakat zaman geçtikçe, bazı semptomlar ortaya çıkmaya başlar ve sarihçe görülür hale gelir.

Onlara bir göz atalım!

1. Zayıflayan saç ve saç dökülmesi

Zayıflayan saç ve saç dökülmesi genellikle muhtelif etmenlerle ilişkilendirilir. Bu etkenler, saç teninizin ve saçlarınızın hasar görmesine neden olabilir.

Bu etkenlerin arasında C vitamini beceriksizliği yaygın bir nedendir. Bunun sebebi, saça eforunu veren proteinleri ve kolajeni gözetmek için lüzumlu bir gıda maddesi olmasıdır.

Bu vitaminin bulunduğu gıdaları kapsamayan perhizler, saç dökülmesine, kuruluğa ve kel kalmaya neden olabilir.

2. Yineleyen enfeksiyonlar

C vitamini beceriksizliği olan insanlar, sıhhatli olmak için bunun noksanlığını yaşamayanlara oranla daha fazla enfeksiyona maruz kalırlar.

Bu gıda, bedeninizin korunma sistemleri için çok ehemmiyetlidir. Düşük seviyesi, her türlü hastalığa neden olabilen patojenleri yok etme yeteneğinizi eksiltir.

Sürekli idrar yolu enfeksiyonları, oral problemler ve cilt alerjileri, daha fazla C vitamini almanız gerektiğini söyleyen işaretlerdir.

3. Ruh halinde değişimler

Çoğu birey onu görmezden gelse de, bu vitaminin duygusal sıhhatimiz ile de ilişkisi vardır.

Yeterli ölçüde almanız zekâsal karar ve huzur sağlar ve kötü ruh hallerine neden olan hormonları hakimiyet eder.

Vücudumuzda düşük seviyede olması, bizi etkileyen asap bozucu ruh vaziyetlerine, strese ve negatif duygulara neden olabilir.

4. Bitkinlik

Devamlı bitkinlik hissi, bir hayli sebepten ve sıhhat probleminden kaynaklanan bir semptomdur.

C vitamini beceriksizliği ise buna bir nedendir. Bu gıda, zekâsal ve fiziksel işlevin çok iyi çalışması için zorunludur.

Lüzumlu ölçüde C vitamini almamak, yeterli dinlenmeye bir mani oluşturabilir. Aynı zamanda tükenme duygusunu da arttırır.

5. Yaraların iyileşmesinde yavaşlama

Bu gıda, doğru oksijenasyonu ve hücresel onarımı sağlamak için zorunludur.Sonuç olarak, bedeninizde bu vitaminin eksilmesi yaraların iyileşmesini zorlaştırır.

Eğer yeterli C vitamini almıyorsanız, iyileşmenin daha uzun sürmesi basmakalıptır. Ayrıca, morluklar da hemen oluşabilir.

6. Bedende ağrı

Sürekli beden sızıları bir uzman tarafından hakimiyet edilmelidir. Bunun sebebi, bu sızıyı yaratan bir hayli şey olmasıdır.

Bunlardan biri, en öğrenilen gıda maddelerinin alınmamasıdır. Bu özellikle doğrudur zira bu yiyecekler doğrudan adalelerinizi ve eklem sıhhatinizi etkiler.

Örneğin, C vitamini beceriksizliği, bazı mineralleri doğru bir biçimde absorbe etme maharetinizi eksiltir. Bu, adalelerin zayıflamasına neden olur.

Ayrıca, doğru kolajen yapımına da mani olur. Bu, eklemlerinizi gözeten kıkırdağın zayıflamasına neden olur.

7. Cilt kuruluğu

Günlük olarak yeterli ölçüde C vitamini almak en iyi alışkanlıklardan biridir. Pürüzsüz, güzel ve hastalıksız cilde sahip olmanıza takviyeci olur.

Bu gıda, kolajen ve elastinin erken kaybını yavaşlatır. Bunlar, cildinizin sıkılığını ve elastikiyetini gözetmekle misyonlu olan iki maddedir.

Düzenli olarak yeterli ölçüde C vitamini almak özgür radikallerin negatif tesirlerini en aza indirir, zehirli maddelerin atılmasını sağlar ve erken ihtiyarlama tehlikesini eksiltir.

Eğer bu da yetmediyse, muntazam bir cilt hidrasyonu için zorunludur. Bunun sebebi,gıda maddelerinin ve akışkanların emilmesine takviyeci olmasıdır.

8. Kardiyovasküler hastalıklar

Kardiyovasküler hastalıkların erken büyümesinin beslenmenizdeki C vitaminiile yakından alakası vardır.

Muhtelif etkenlerden gelen gidişatlar vardır. Fakat, C vitamininin az bulunması, bunun gelişimini etkiler.

Antioksidan tesirleri kolesterolün birikimini eksiltir. Ayrıca kanın arınılmasını ve zehirli maddelerin atılmasını destekler.

Organlarınızın irtibat dokusunu yapmak için hayati bir maddedir. Başka Bir Deyişle bunun neticeyi olarak da, hücrelerinizin, damarlarınızın ve atardamarlarınızın işlevini desteklemektedir.

Besinsel açıdan bir noksanlığınız olduğunu düşünüyor musunuz? Bunları natürel kaynaklardan alabilmek için kendinizi bilinçlendirin. Doğru ölçüyü alabilmek için de yeme alışkanlıklarınızı iyileştirin.

Bir cevap yazın