Çağımızın Ölümcül Hastalığı Akciğer Kanserinin 12 Bulgusu

Vefata yol açan en sık hastalıklardan biri olan akciğer kanseri hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? İşte akciğer kanserinin 12 bulgusu. Sıhhat Haberleri editörümüz bugün akciğer kanserinin herkesin öğrenmesi gereken bulgularını ve bu mevzuda alınması gereken temkinleri sizler için araştırdı.

Hava lekeliliği ile akciğer kanseri arasındaki ilişkiyi hiç düşündünüz mü? Değilse, bu yazıyı okuduğunuzda mevzuyla alakalı çok bedelli bilgilere sahip olacaksınız.

Akciğer kanseri, her iki cinsiyette de önde gelen vefat sebeplerinden biridir ve rakamları, prostat, meme ve sütun kanseri gibi öteki kanserlerden kaynaklanan vefat oranlarını geçmiştir..

Akciğer kanserinin erken bulguları nelerdir?

Ne yazık ki, akciğer kanserinin ilerlemiş bir düzeye gelmesine kadar çoğu bulgu görülmemektedir. Dahası, akciğer kanseri semptomları ortaya çıktığında, çoğu zaman sigara içmenin yol açtığı öteki sıhhat meseleleri ile karıştırılmaktadır.

Nefes darlığı veya hırıltı Kilo kaybı ve iştahsızlık Bitkinlik veya cılızlık Kronik hale gelen bronşit veya zatürre gibi enfeksiyonlar Derin soluma, öksürme ve göğüs sızısı Kan tükürme, kan veya pas renginde balgam Uzun zaman geçmeyen öksürük Ses kısıklığı Akciğer kanseri öteki uzuvlara dağıldığında, alttaki bulgularla kendini gösterir:

Kemik sızısı tipik olarak arkada veya kalçada Beyin veya omuriliğe dağıldığında, baş sızısı, halsizlik, üşengeçlik, baş dönmesi, denge meseleleri ve nöbetler gibi bulgular oluşabilir. Kanser karaciğere dağıldığında sarılık ve ciltte sararma alana kazanç. Kanser tene veya lenf noduna dağıldığında bedenin yüzeyine yakın topaklar oluşur.

Akciğer kanseri nasıl erken teşhis edilir?

Hastalığın ileri aşamaya erişene kadar bu hastalığın bulgularının seyrek ortaya çıktığı göz önüne alındığında, sıklıkla erken teşhis edilmez. Çoğu olay, öteki tıbbi vaziyetler için yapılan bir dizi test sayesinde bir kaza ile erkenden bulunur. Misalin, zaturre veya kalp hastalığı için yapılan testlerde bulunabilir.

Akciğer kanserinin rehabilitasyonu nasıldır?

Akciğer kanserinde rehabilitasyon, iyileşme uğrunun hastanın cinsiyeti, yaşı ve kanserin aşamasına bağlı olduğu öteki kanserlerinkilere eş özelik göstermektedir. Işınım, kemoterapi ve immünoterapi gibi cerrahi ve adjuvan rehabilitasyon akciğer kanseri hastaları için oldukça yaygındır. Cerrahi alternatifler arasında lobektomi tüm akciğer lobunun çıkarılması, kama rezeksiyonu urun çıkarılması, segmentektomi kanser büyüdüğünde akciğerin parçalarının çıkarılması ve pnömonektomi tüm akciğerin çıkarılması yer alır.

Akciğer kanserine karşı alınabilecek ihtiyatlar nelerdir?

Akciğer kanseri, perhiz ve kumpaslı egzersizin yanı sıra, hava niteliğini iyileştirerek ve alttaki hasarlı zehirli maddelerin solunmasını yasaklayarak önlenebilir. Sigara dumanı: Sigara dumanı, hem sigara içenler hem de pasif içiciler için, tütün dumanının kapsadığı 7000’den fazla kimyevi madde sebebiyle akciğer kanserinin önde gelen tehlike faktörüdür.

Bu kimyevilerin en az 70’inin hayvanlarda ve insanlarda kansere neden olduğu ispatlanmıştır. Radon gazı: Radon toprak, leke ve kayaların natürel ufalanmasından elde edilen tatsız ve kokusuz bir gazdır. Her sene 20.000’den fazla akciğer kanseri olayı ile ilişkilidir.

Bu da sigara dumanı sonrası bu hastalığın önde gelen sebebidir. Asbest: Asbest su ve toprakta bulunan natürel bir mineraldir. İşlenebilirlik ve lifli yapısı sebebiyle inşaat malzemelerinde uzun vakittir kullanılmaktadır.

Karıştırılmaması vaziyetinde tehlikesiz olmasına karşın, tehlikesiz bir asbest maruz kalma seviyesi yoktur. Yutulduğunda veya solunduğunda, havaya uçar ve 10 sene sonra hastalığın büyüme tehlikesini artırır.

Bir cevap yazın