Çağın Vebasına Davetiye Çıkarıyor!

Anne-babalar dikkat! Çocukların bayılarak yediği patates kızartmaları, salam-sosisler, cipsler, asitli meşrubatlar, boyalı şekerler ve hazır çorbalar kansere neden oluyor…

Kanserle gayret sofrada başlıyor. Çocuklarının geleceğini düşünen, onların kanserin pençesine düşmesini istemeyen anne-babaların sıhhatli bir beslenme kumpası kurması büyük ehemmiyet taşıyor. Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç çocukların uzak durması ve harcaması gereken yiyecekler mevzusunda önemli uyarılarda bulunuyor.

Çocukların sıhhatli beslenmesi için 4 gıda grubunda bulunan yiyeceklerden yeterli ölçülerde ve balanslı bir biçimde harcamaları gerektiğini söyleyen Pınar Kural Enç, “Süt grubunda yer alan süt, yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, kuru baklagiller, sebze meyve grubu ve hububat grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç gibi gıdaların her öğünde yeterli ölçülerde harcanmasına dikkat edilmeli” diyor. Pınar Kural Enç, çocukları kanser eden yiyecekleri ise şöyle sıralıyor:

HASARLI GIDALAR

Patates kızartması: Patates kızartmasının içinde yüksek oranda akrilamid maddesi bulunuyor. Bu madde zamanla damar sertliği, kiloluluk ve kansere neden olabiliyor.

Sosis-salam: İçinde sodyum nitrit bulunan salam ve sosisin harcanması kansere yol açıyor.

Asitli meşrubat: İçerisinde asit barındıran bu meşrubatlar mide ve bağırsak hastalıklarına neden oluyor.

Hazır çorba: Toz haline getirilmiş, kezlerce harekât görmüş, içinde çok fazla katkı maddesi bulunan hazır çorbalar kansere davetiye çıkartıyor.

Boyalı şeker: İçinde boya yapıcı kimyevileri barındıran şekerler diş çürümesi başta olmak üzere, obezite, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, kanser, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, kronik bitkinlik belirtiyi ve kemik erimesine neden oluyor.

Hazır meyve suları: Hazır meyve sularının katkı maddeleri kapsar. Aynı zamanda glikoz başka bir deyişle şeker oranları da bir hayli yüksektir. Bu da çocukların sıhhatini negatif tesirler. Anneler, evde taze bunalmış meyve suyunu seçim etmelidir.

Kahve: Bazı çocuklar dostlarından veya anne-babalarından görüp kahve içmek ister. Kahve nebatı çocuklarda kalp krizine yol açmasının yanı sıra, geçime güçlüğü ve dişlerde sararma yapar.

Cips: “Cips yemek yağ içmekten farksız” diyen uzmanlar, kanserden obeziteye, diyabetten Alzheimer’e kadar bir hayli hastalığa neden olduğunu vurguluyor.

Çiğ yumurta: İçinde bulunabilecek hasarlı Salmonella mikrobu sebebiyle hastalıklara yol açıyor.

SARİHTE SATILAN GIDALARA DİKKAT

Sokakta sarih biçimde satılan yiyecekler emin ve pak değildir. Uygun şartlarda muhafaza edilmedikleri için acele bozulma tehlikeyi taşır. Bu sebeple, özellikle mektep etrafında sarihte satılan gıdaları netlikle satın almayın, çocuğa yedirmeyin.

MEKTEP KANTİNİ EMİN Mİ?

Çocukların mektep kantinleri, büfe gibi yerlerden satın aldıkları gıdaların tercihinde dikkatli olmaları gerekiyor. Süt, ayran gibi ambalajlı gıdaların son kullanım tarihine bakılmalı. Tost, simit, poğaçaların da emin olmasına dikkat edilmeli.

SÜT VE YOĞURT TÜKETİMİ ŞART

Kemik ve diş gelişimi için çocuklara günde 2-3 su kadehi kadar süt veya yoğurt, 1 kibrit paketi beyaz peynir yedirilmeli. Hastalıklara karşı mukavemetli olmaları, sıhhatli sihrime ve büyümeleri için her gün en az 5 porsiyon taze sebze-meyve verilmeli.

EN EHEMMİYETLİ ÖĞÜN KAHVALTI

“Talebeler için en ehemmiyetli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, bitkinlik, baş sızısı ve zekâsal performans eksilmesi görülür. Peynir, taze meyve suyu, birkaç dilim ekmek ve yumurta yedirin.

Kaynak: Takvim

Bir cevap yazın