Çaktırmadan Sizi Alerji Yapan 10 Neden

İstatistiklere göre ülkemizde yaşayan çocukların %30’u en az bir şeye alerjik oluyor. Gıda, evcil hayvan veya toza alerji yaygın vaziyetler olsa da yaygın olmayan ve hala yaşamınızı tehdit eden şartlar da var.

Bilge Cafe sizin için çok yaygın olmayan ancak tetikte olmanız gereken alerjileri derledi. Her gün kullandığınız veya maruz kaldığınız vaziyetler hakkında edineceğiniz bu bilgileri hoşlandıklarınızla paylaşmayı umursamama etmeyin.

1. Bilgisayar ve Tabletler

Günümüzde cep telefonuna sahip olmayan bir insan bulmak gerçekten basit değil. Ancak bazı insanlar isteseler de bu makineleri kullanamıyor. Nikel ve kobalt metallerine alerjik olan insanların bu makinelerin etrafında bulunması muhtemel değil.

Yalnızca elektronik aygıtlar değil nikelden üretilen düğmeler de bu alerjiye neden olabiliyor. En hoşlandığınız kot pantolon sizi kaşındırıyorsa bir hakimiyete gitmenin müddeti gelmiş demektir.

Şayet ki bu metallere alerjiniz varsa, ellerinizde telefon kullanırken kaşıntılar başlar ve ardından kızarıklar dağılmaya başlar. Şayet bu alerjiye sahipseniz telefonunuzu kılıf ile kaplamanızı ve muhtemel olduğunca az kullanmanızı öneri ediyoruz.

Unutmayın, her zaman kulaklık kullanarak veya telefonu hoparlöre alarak görüşebilirsiniz. Düğmeler konusunda da pantolonlarınızın mevcut nikel düğmelerini plastik veya demir olanlarla değiştirebilirsiniz.

2. Et

Etinizden ufak bir ısırık aldınız ve hasta gibi mi seziyorsunuz? Kesintisiz aksırmalar, bedeninizin kaşınması ve mide bulantısı gününüzü çekilmez bir hale mi getiriyor? Ete alerji her yaşta ortaya çıkabilir. Genellikle bir kene ısırığı bu alerjiyi tetikleyebilmektedir ancak ülkeden çıkıp kırsalda fazla müddet geçirmediyseniz kaygılanmanız yersiz.

3. Polen ve Polenle oluşmuş meyveler

Elma, kivi, şeftali gibi tozlaşma ile oluşan meyveleri harcadığınız zaman dudaklarınızda ve boğazınızda yanma hissi oluşuyor mu? Ne yazık ki vitaminlerinizi başka biçimlerde almak zorundasınız demektir. Ancak meraklanmayın bu hastalık ergenlik evveli ve ergenlik senelerinde ortaya çıkabiliyor ve basitçe tespit edilebiliyor.

4. Güneş ışığı

Güneşe alerjik olmak sanırım en makûslarından biri olmalı. Güneşe maruz kaldığınızda kaşınma, ödem ve kızarıklık alana geliyorsa sırçalarınıza özel filtreler taktırıp dışarıda geçirdiğiniz zamanın yalnızca güneş battıktan sonra muhtemel olmasına alışmanız gerekiyor demektir. Bazı ilaçlar da güneşe karşı cilt hassasiyetine neden olabiliyor ancak güneş alerjisine yol açan temel neden için bilim insanları hala araştırmalar yapıyor.

5. Egzersiz

Evet yanlış dinlemediniz ve hayır mazeret de üretmiyoruz gerçekten egzersize alerjik olmak diye bir gidişat var. Şayet ki bu alerjiye sahipseniz, klasikten fazla ve bedeninizi ısıtmadan asıllaştırdığınız egzersiz, soluk darlığı, kızarıklık ve boğaz şişmesine kadar varabilecek neticeler yaratabilir.

Bedeniniz yediğiniz proteini ayıramıyor ve bu nedenle adaleleriniz vazifelerini yapmak için lüzumu olan proteine ulaşamıyor. Böylece egzersiz yaptığınızda istenmedik gidişatlarla karşılaşıyorsunuz ve bedeniniz sizi egzersiz yapmaktan alıkoyuyor.

Peki bu alerjiye sahip insanlar nasıl sıhhatli kalıyor diye sorduğunuzu dinler gibiyiz. Daha soğukkanlı egzersizler yapmak muhtemel.

Pilates ve yoga gibi konutunuzun rahatında veya tabiatla iç içe olabilir ve bu egzersizlerin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca protein açısından zengin gıdalardan uzak durmalısınız.

6. Kozmetik ve cilt bakım mahsulleri

Bir bayan için en can sıkıcı gidişatlardan biri olan makyaj malzemeleri ve kremlere alerjik olma gidişatı yaşamınızı çekilmez hale getirebilir. Uygular uygulamaz alerjik tepkine neden olabileceği gibi kullandıktan günler sonra da oluşabilir. Şayet satın almayı düşündüğünüz mahsule alerjik olduğunuzu düşünüyorsanız kesinlikle ufak bir ölçüyle sınama yapmadan almayın. Hekiminize danışarak kendiniz için uygun mahsuller seçebilirsiniz.

7. Çamaşır deterjanı ve paklik mahsulleri

Deterjanlardaki bazı maddeler alerjik tepkinlere neden olabilir. Şayet giydiğiniz giysinin içeriğine alerjiniz yoksa kesinlikle yıkandığı deterjanı hakimiyet etmelisiniz. Alerjik bir bünyeniz varsa kesinlikle hipoalerjenik olarak geçen alerjen olmayan maddelerden üretilen deterjanları seçim edin.

Dokunduğunuz paklik malzemesi veya o malzeme ile arınılan yüzeyler sizde kaşıntı, kabarma gibi neticelere yol açıyorsa kendinizi maruz vazgeçmemeye itina göstermelisiniz. Ya da tamamen natürel mahsuller kullanarak alerji olasılığını ortadan kaldırırsınız.

Tamamen natürel paklik mahsulleri mevzusundaki içeriğimizi okuyun ve daha natürel bir hayat sürün.

8. Yün ve Ten

Yün hepimizi az da olsa kaşındırır. Ancak bazı insanlar buna direnemez zira lanolin olarak öğrenilen yünün içeriğine alerjileri vardır. Lanoline alerjiniz var ise koyun ve keçi mahsullerinden ve lanolin kullanılan makyaj malzemelerinden de uzak durmanız gerekir.

Hakiki ten montlar oldukça hoş durur ve insanlar asırlardır beğenerek giyiyor ancak bazı insanlar teninin kullanıldığı hayvana alerjik olabiliyor. Tene alerjiniz olsa da her zaman yapay tenden yapım edilen elbiseler giyebilirsiniz ve hayvan mahsulleri kullanımını da eksiltmiş olursunuz.

9. Mücevher

En başta bahsettiğimiz nikel alerjisini anımsadınız mı? Mücevher üretimcileri basit işlenen metalleri seçim eder ve ne yazık ki bu metallerden kimileri de alerjiye neden olur. Nikel de bunlardan biri.  Satın almadan evvel taktığınız bileklik, yüzük, kolye veya küpenin sizi kaşındırmadığına ve kızarıklığa neden olmadığına emin olun.

10. Kitap

Kitap kurtları için yeni bir kitabın kokusundan daha hoş bir şey olamaz. Ancak ne yazık ki şayet selüloz ve selüloz tozuna alerjiniz varsa bu koku size tıkanık bir burun ve baş sızısından başka hiçbir şey vermeyecektir. Yeniden de bir kitap kurdu olmanızı hiç kimse yasaklayamaz. Tabletinizden veya telefonunuzdan hala binlerce kitap okuyabilirsiniz.

Sizin ne cins alerjileriniz var? Biz hangi cinslerden bahsetmeyi unutmuşuz? Yorumlarda düşüncelerinizi belirtin!

Kaynak: Bilge Cafe

Bir cevap yazın