Çam Yaprağı Nasıl Kullanılır, Bereketleri Nelerdir?

Çam Ağacının Yapraklarının Yararlarını ve Nasıl Kullanılacağını Öğreniyor Musunuz?

Çam ağacı çamgiller familyasına bağlı iğne yapraklı bir orman ağacıdır. 115’e yakın çeşidi vardır ve kozalaklı ağaç cinsidir. Uzunlukları vasati 10 ile 20 metre arasında değişmektedir.

Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişen çam ağaçlarının hoş görünümlerinin yanı sıra yaprakları ve gövdesinde ki kabuklarının bir çok bereketi de bulunmaktadır.

Çam Ağacı Yaprağının Bereketleri

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu çam ağacının yapraklarını özellikle astım, bronşit gibi hastalıklarda, akciğer hastalıklarında, müzmin öksürüklerde, balgam söktürmede ve soluk açmada öneri etmektedir. Ayrıca yaraları iyileştirme ve romatizmal rahatsızlıklara karşı şifa emelli kullanımı da mevcuttur.

Çam ağacı yapraklarının bayan hastalıklarında, akıntı ve yumurta iltihaplanmalarında kullanımı da mevcuttur. Ayrıca kan arınıcı ve idrar söktürücü özelliği de vardır.

Çam Yaprağının ve Kabuğunun Kullanımı

Diş sızıları için; Bir ölçü çam kabuğu sirke ile beraber kaynatılır ve gargara yapılarak uygulanır.

Balgam söktürmek için; Çam ağacı kabukları kaynatıldıktan sonra bal ile tatlandırılır ve içilerek uygulanır.

Astım ve bronşit rahatsızlığı için; Çam ağacı yaprakları asap otu ile beraber kaynatılır. Ardından bal ile tatlandırılarak içilerek uygulanır. Günde 3-4 bardak içilmesi öneri edilir.

Karaciğer sızıları için; Çam ağacı yaprakları ve kabukları kaynatılır, bal ile tatlandırılır. Soğuk olarak harcanması gerekmektedir.

Yara iyileştirmek için; Çam ağacı kabukları öğütülerek yaraların üzerine sürülür.

İdrar Söktürmek için; Çam ağacı yaprakları biberiye ile beraber kaynatılır. Bal ile tatlandırılarak içilir.

Öksürük gidermek ve kanı arınmak için; Çam ağacı yaprakları ve taze filizleri kaynatılır. Bal ile tatlandırılarak içilir.

Romatizmal sızılar için; Çam kabuğu, filizler, ve yaprakları bir kavanozun içerisine yarısına kadar doldurulur. Üzerine karışımı iyice örtecek biçimde zeytinyağı ve çörek otu yağı ilave edilir. Hazırlanan karışım 3 hafta süresince güneşte bekletilir. 3 hafta sonra ağrıyan bölgeler bu karışım ile ovulur.

Bir cevap yazın