Çamaşır Suyu Kapsasanız Ne Olur?

Yanlışlıkla çamaşır suyu kapsasanız başınıza neler gelebileceğini hiç merak ettiniz mi?

Gece çok susadınız ve mutfağa girdiniz, ışık kapalıydı dolayısıyla çok iyi göremiyordunuz. Aniden mutfak tezgahının üzerinde bir su şişesi gördünüz, içi doluydu. Uyku sersemliğinin de vermiş olduğu tereddütlükle bir anda bu şişenin içerisindeki akışkanı içtiniz. Fakat, kusur yaptınızı kavradığınızda artık iş işten geçmişti. İçtiğiniz akışkan, pet şişe içerisindeki çamaşır suyuydu. Peki bundan sonra ne olacak?

Öncelikle, şayet ‘Google” aramasıyla bu yazıya geldiyseniz ve gerçekten de isteyerek ya da istemeyerek çamaşır suyu içtiyseniz hemen yazıyı okumayı burada vazgeçip 112’yi arayın ya da en yakın sıhhat kuruluşuna gidin!

BAKTERİ VE VİRÜSLERİ ÖLDÜRÜYOR AMA…

Gerekli ihtarımızı yaptıktan sonra, ilk olarak çamaşır suyunun tesirinden bahsetmeden içeriğinin ne olduğuna bir göz atalım. Çamaşır suyu içerisindeki faal içerik tuz esaslı kimyevi bir bileşik olan sodyum hipoklorid’dir. Bu bileşik su ile seyreltildiğinde neredeyse tamamen duru bir akışkandır. Bu akışkan ile fungi, bakteri ve virüsleri öldürebilirsiniz. Fakat, sodyum hipoklorid aynı zamanda yıprandırıcı bir maddedir başka bir deyişle insan dokularını yok edebilir.

PANİK YAPMAYA GEREK YOK

Mutfak senaryosuna geri dönelim, bir ağız dolusu çamaşır suyunu içtiğinizde kaygılanmalı misiniz? Merak etmeyin iyi olacaksınız. Konutlarda kullanılan çamaşır sularının neredeyse tamamı oldukça düşük derişimlerde sodyum hipoklorid kapsar- takribî yüzde 3’den yüzde 6’ya kadar. Bu oranlar tabii ki çamaşır suyunun tadına bakılmasının hiçbir hasar vermeyeceğini garanti etmez o surattan sınamaya kalkışmayın. Fakat, vasati erişkin bir fert az ölçülerde çamaşır suyu içtiğinde olacak şey karın sızısından aşırısı değildir.

ŞAYET YÜZDESİ FAZLA İSE SIKINTI BÜYÜK

Bir insanın yüzde derişimi çift haneli olan çamaşır suyunu içmesi vaziyetine de bir göz atalım. Şayet bu birey siz olursanız, kısa yoldan yanıt verelim: Acılar dünyasına güzel geldiniz! Bulgular oldukça geniş bir skalada insana acı sürükletebilir; mide ve yemek borusunda şiddetli yanma, kusma, ağızda ve gırtlakta acı ve tahriş, ayrıca ilk birkaç saat içerisinde şok geçirme olasılığı. Şayet bu bulgular hemen rehabilitasyon edilmezse de, sindirim sisteminde ve değişik iç uzuvlarda kalıcı zararlar. Ayrıca, ne kadar içildiğine bağlı olarak, vefat!

HEMEN SÜT VEYA SU İÇİN

Uzun süreli zararlar vazgeçmesi ve vefatlar ender görülse de çamaşır suyu içildiği her vaziyette acil müdahale oldukça ehemmiyetlidir. Kusmadan ve baygınlık geçirmeden hemen evvel takribî 250 ml su ya da süt içmek ilk müdahale olabilir. Su ya da süt takviyesiyle seyreltmiş çamaşır suyunun hasarları eksiltilmiş oluyor. Ayrıca, çamaşır suyu içtikten sonra kendi kendinizi kusturmayın. Zira, rehabilitasyon düzeyine geçildikten sonra endoskopi ve mide yıkamaya gerek duyulabilir.

BAZI VAZİYETLERDE SUYA ÇAMAŞIR SUYU KATILABİLİR

Kazara çamaşır suyu harcamanın yanında eksantrik bir bilgiyi de paylaşalım. Bazı vaziyette çamaşır suyunun içilmesi de önerilebiliyor. Misalin, natürel facialarda ya da suyun gerçekten içmek için tehlikesiz olduğuna inanmadığınız bazı vaziyetlerde, bir çay kaşığının 4’de biri ya da 5’de biri kadar kokusuz çamaşır suyunu bir galon başka bir deyişle 3.78 litre suya karıştırıp suyu harcamak için tehlikesiz bir hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın