Çamaşırlarınızı Çok Daha Pak, Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Özel Devireme Stratejiyi

Çamaşır yıkamak muhtemelen en sıkıcı ev işlerinden biridir ve bunun çözümü için neredeyse hiçbir yol yoktur. Mühendisler her zaman bizler için yeni ev aletlerini buluş ederler hatta artık uzaktan dahi hakimiyet edilebilen bir cins çamaşır aygıtı dahi var ama hala bu süreç hiç sevinçli değil. İstatistiklere göre, bayanlar takribî olarak günde 17 dakika çamaşır yıkıyor.

Bu yazıda sizinle; çamaşırlarınızı ayırmak, çamaşırlarınızı yıkamak ve çamaşırlarınızı basitçe kurutmak için tükettiğiniz zamanı ehemmiyetli miktarda eksiltebilecek bazı şikeleri paylaşacağız.

Drsağlık, sizin için çamaşırları süratli ve kolay bir süreç haline getirecek teklifler listesi hazırladı.

1. Çamaşırlarınızı beyazlatmak için çamaşır aygıtınıza bir ölçü aspirin hapı koyun.

Bazı insanlar, sıklıkla ortaya çıkan sarı ter kirleri sebebiyle beyaz kıyafetleri giymekten sakınmayı ister. Artık hoş, beyaz bir gömleği giymekten hiç korkma, sana iyi haberlerimiz var! Birkaç aspirin hapını çamaşır aygıtına koyabilirsiniz , salgılanan asit sebebiyle beyazlarınızı beyazlatmanıza destekçi olabilir. En sevdiğin beyaz gömleğe eriş ve sarı ter kirlerinin geçmişte kaldığını gör!

2. Çorapları devirirken özel torbalar kullanın.

Pek çok şahsın çorapları çamaşır aygıtında sırlı bir biçimde kayboluyor, bunun için bilim adamları Simon Moore ve Geoff Ellis  bu sırrı söyleyen bir yöntem geliştirdiler.

Ancak tecrübeli ev hanımlarının da bir usulü var; her aile azası için çorapları yıkamak emelli ufak, özel çantalar almanızı nasihat ediyorlar. Bu vaziyette, kayıp çorap problemi rastgele bir güçlük olmadan çözülecektir.

3. Çamaşır cihazını arınmak için gargara kullanın.

Çamaşır cihazlarının, olması beklenen seviyede çalışmaya devam etmesi için kumpaslı olarak dezenfekte edilmesi gerekir. Bunun için satın alabileceğiniz özel deterjanlar vardır, ancak klasik bunun yerine ağız gargaralarını da kullanabilirsiniz. Bu operasyon için; yalnızca deterjanı çamaşır aygıtına koyduğunuz ve bütün devireme döngüsünü başlattığınız alana yarım bardak ilave edin. Bu, mantar, küf ve hasarlı bakteriler yok edilecektir.

4. Giysilerinizi çok fazla kurutmayın.

Kumaşın ısıl darbeye dayanıklı hale gelmesi sebebiyle, gerektiğinden daha uzun zaman kurutulan elbiseleri ütülemek çok güçtür. Bazı çok güç vaziyetlerde, bir buğulu ütü dahi size destekçi olmaz. Nemli kıyafetleri ütülemek daha basittir. Elbiselerinizin fazla ısındığı vaziyetlerde üzerlerine azıcık su serpiştirin.

5. Küçülen çamaşırları daha önceki haline getirmek için bebek şampuanı kullanın.

Bu sıra dışı gelebilir, ancak bebek şampuanı veya saç kremi büzülmüş giysilerinizi orijinal ebatlarına geri döndürebilir. Yalnızca bir parça sıcak suyu, bebek şampuanı veya saç kremiyle bir kaba ilave edin ve kıyafetinizi 10-15 dakika bekletin. Ardından, bir havlu ile kurulayın ve tamamen kurumasını sağlamak için yatay olarak yerleştirin. Saç kremi elyafı düzleştirecek ve orijinal ebadına getirecektir.

6. Beyaz bir şey devirirken saç kremi kullanmayın.

Tecrübeli ev bayanlarına saç kremini beyazları devirirken kullanmalırını önermiyoruz zira bu elbiselerin olabildiğince beyaz olmasına izin vermez. Emeliniz kıyafetlerinizin parlak beyaz olması ise, o zaman klasik deterjan ve saç kremi yerine özel bir ağartıcı kullanmanız gerekir. Öbür bileşenler, çamaşır suyunun olası olduğu kadar iyi tesir etmesine izin vermez.

7. Kıyafetlerinizi renklere göre sıralamayın.

Elbiseleri renklerine göre sıralamamanız gerekir. Onun yerine giysilerinizi kumaşın yoğunluğuna göre sıralayın. Ağır kumaşlar daha hafif olanlardan daha fazla su emer. Bu sebeple deterjan değişik şeylerden değişik bir miktarda yıkanır ve karmaşık devireme ince elyaftan yapılmış çamaşırlara hasar verir. Ama 2 ödünü andırmalısınız:

  • Beyaz elbiseler her zaman ayrı yıkanır.
  • Sıcaklık 85 ° F’den yüksek olmamalı, böyle olursa; değişik renklerde olan kıyafetler renklerin doygunluğunu kaybedecektir.

8. Alüminyum folyo toplarını çamaşır aygıtına koyun.

Elbiselerinin içindeki sabit elektriği almak için çamaşır aygıtına bir kaç alüminyum folyo topları koyun. Bu sabit yükü emecektir.

9. Makyaj kirlerini çıkarmak için tıraş kremini kullanın.

Bazen bazı fondötenler ve bazı dudak boyası tipleri ebediye dek elbiselerinizde kalabiliyor, bundan dolayı makyaj kirlerinden kurtulmak ihtimalleşiyor. Ancak, makyajı çıkarmak için, kir üzerine kumpaslı bir tıraş kremi koyabilirsiniz ve basmakalıpta yaptığınız gibi kıyafetleri yıkayıp kirlerden kurtulabilirsiniz.

10. Şapkalarınızı bulaşık aygıtında yıkayın.

Şapkanızın biçimini kaybetmediğinden emin olmak için çamaşır aygıtında deviremeyin. Çözüm kolay; şapkalarınızı bulaşık aygıtında yıkayabilirsiniz. Bulaşık cihazının üst rafına koyun ve bütün döngüyü başlatın.

11. Lekeli çorapları yıkamak için soğuk su kullanın.

Sıcak su içinde çorap yıkamak yanlıştır zira, leke misalin, ter gibi protein bazlı olduğu için. Bu cins lekelere çok fazla bir sıcaklık uygularsanız, her zaman çoraplarınızda kalır. İşte bu surattan, çoğu insanın ne düşündüğü ehemmiyetli değil, çorapları soğuk suda yıkamak en iyisidir.

12. İnatçı kirleri bir saç kurutma aygıtı ile temizleyin.

Çim, toprak ya da meyve suyu gibi protein kapsamayan kirlerden kurtulmak için, ilk evvel bir saç kurutma aygıtı ile ısıtabilir ve azıcık deterjan koyabilirsiniz. Bundan sonra, giyim eşyalarınızı çamaşır aygıtına koyabilirsiniz. Kiri ısıtmak, deterjan bileşenlerinin daha faydalı çalışmasına destekçi olacaktır.

13. Çamaşırlarınızı daha süratli kurutmak için kuru havlu kullanın.

Yıkanmış çamaşır sıralarının arasına kuru havlular asarsanız, çamaşırlarınız daha seri kurur. Şayet bir parça kıyafet hala nemliyse ama onu gerçekten hemen kullanmanız gerekiyorsa, o zaman kuru bir havluya sarın ve kalan nemden kurtulmak için çamaşır aygıtına koyun.

Başka hangi çamaşır ipuçlarına sahipsiniz? Alttaki yorum kısmında paylaşın!

Bir cevap yazın