Canan Karatay: Bunları yerseniz düz duvara tırmanırsınız!

Prof. Dr. Canan Karatay yeniden çok konuşulacak söylemelerde bulundu. Gençlere beslenme tekliflerinde de bulunan Prof. Karatay, “Turpu veya havucu ham olarak beyaz peynirle birlikte yiyin, yanına da zeytin koyun; düz duvara tırmanırsınız. Fıstık yerseniz de fıstık gibi olursunuz” dedi.

İstanbul Megakent Belediyesi İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından tertip edilen Kariyer Eğitim Günleri´nin 25.´si, Prof. Dr. Canan Karatay´ın katılımıyla hakikatleşti. İstanbul Üniversitesi İÜ Fen Fakültesi Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu´nda tertip edilen aktiflikte konuşan Prof. Dr. Karatay, kendisini tenkit etenlere yanıt verdi.

Üç kitabının Harvard Üniversitesi Kütüphanesi´ne girdiğini söyleyen Karatay, “2011´de ilk kitabım çıktı. Muhtelif yerlerde bana bana hâlâ `şarlatan´ ve `bilimsel konuşmuyor´ diyorlar. İşte size bilimsel olduğunun kanıtı… Bu kütüphanede 20 milyon kitap var. Buraya üç kitabım da Türkçe olarak girdi” ifadelerini kullandı.

“DÜZ DUVARA TIRMANIRSINIZ”

Gençlere beslenme tekliflerinde de bulunan Prof. Karatay, “Turpu veya havucu ham olarak beyaz peynirle birlikte yiyin, yanına da zeytin koyun; düz duvara tırmanırsınız. Fıstık yerseniz de fıstık gibi olursunuz” dedi. Gazlı meşrubatların hasarlarına değinen Canan Karatay, “Üç yaşındaki çocuğu şeker komasından kaybettik. Bir kutu gazlı meşrubatta 22 kutu şeker var. Lütfen bunlardan uzak durun. Gençliğinizin değerini öğrenil. Meyve sularında da aynı biçimde şeker var. İnanmayın ki onların içinde C vitamini var. Çok büyük bir kalori var. O kalori bedene girince, siz kendinizi kuvvetlendirilmiş varsayıyorsunuz” diye konuştu.

Zeytinyağı tüketiminin ehemmiyetine değinen Karatay, şunları söyledi: “Zeytinyağı erişkinlerin ana sütüdür. Riviera işlenmiştir, yenmemelidir. Virjin, başka bir deyişle natürel zeytinyağı ise kanser hücrelerini öldürür. Zeytin ise bol bol yenmeli. Kalorisi yok. Zeytin dalı ve yaprağı da ehemmiyetli. En eforlu natürel antiboyotik… Zeytin ağacı, tüm güç koşullara sabrederek 2 bin 500 sene yaşıyor. Hâlâ da meyve veriyor. Biz 80-100 sene yaşıyoruz. Sık sık grip olmamak ve kulak sızısı sürüklememek için zeytinyağı yiyin”.

Bir cevap yazın