Canınızın Bir Şey Sürüklemesi Vitamin Beceriksizliği Bulgusuymuş

Kimilerimiz bazı yiyecekleri bayağıdan daha çok harcıyor, bazen çikolata, bazen et, bazen de kahve isteğimizin önüne geçemiyoruz. Oysa bir gıdayı fazla harcamak muhtelif meselelerin işareti olabiliyor. Misalin fazla peynir yeme isteği, perhiz yağ içeriğinin yeterli ölçüde olmamasının yanında kalsiyum noksanlığının da bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Peyniri fazla harcamak sizin yalnızca peynir beğendiğinizi göstermez. Uzmanlar, bir gıdayı bayağıdan fazla harcıyor olmanın, bedenimizde bazı vitamin ve minerallerin beceriksizliğine işaret edebileceğine dikkat sürüklüyor. Peki kendinizi yemekten alamadığınız yiyeceklerin hangi mesele ya da meselelerin işareti olabileceğini öğreniyor musunuz? Liv Hospital Beslenme ve Perhiz Uzmanı Ömür Karamahmut mevzuyla alakalı misaller üzerinden bilgilendiriyor.^

KIRMIZI ET

Fazla kırmızı et harcamanın en öğrenilen sebebi demir beceriksizliğidir. Kırmızı et aynı zamanda esansiyel bir vitamin olan B12 kaynağıdır. Yemediğiniz halde canınız kırmızı et harcamak istiyorsa demir ve B12 suplementleri kullanmanız gerekebilir.

TATLI

Fazla tatlı yeme isteği muhtelif sebeplerle ilişkilendirilebilir. Bu tüketimin sebebi; çinko, magnezyum ve krom beceriksizliği olabilir. Günlük krom suplementi harcamak insülin seviyesini dengeler ve fazla şeker yeme isteğini baskılar.

ÇİKOLATA

Çikolata yeme isteği özellikle bayanlarda menstrual yarıyılda çoğalır. Az kalorili perhizler veya uzun süreli açlık vaziyetleri de şeker ve çikolataya dinlenen isteğin aşırılaştığı yarıyıllardır. Fazla çikolata tüketimi magnezyum minerali noksanlığının da bir göstergesi olabilir. Magnezyum beceriksizliği uyku kumpasını negatif doğrultuda etkileyerek bireyi bitkin hale getirir ve stres seviyesini artırır. Bu vaziyet şeker ve çikolataya olan meylin çoğalma sebebi olarak görülebilir.

YUMURTA

Yumurtanın beyazını hoşlanmadığınız halde fazla harcama lüzumu dinlemeniz biotin noksanlığının işareti olabilir. Biotin bedende bir hayli işlevi olan vitaminlerdendir. Özellikle tırnak ve saç sıhhati açısından gereksinim duyulur.

ÇAY – KAHVE

Fazla çay – kahve tüketimi fosfor noksanlığının bir göstergesi olabileceği gibi, sodyum ve demir yetersizliğinden de kaynaklanabilir.

MEYVE – SEBZE

Fazla meyve ve sebze harcama isteği C vitamini beceriksizliğine işaret olarak değerlendirilebilir.

YAĞLI VE KIZARTMALI BESİNLER

Bu cins yiyecekleri bayağıdan fazla harcamak bedenimizde Omega yağ asitleri noksanlığının bir göstergesi olabilir.

TOPRAK

Bazen yiyeceklerin dışında daha enteresan ögeleri de tatmak isteriz. Bu cins misaller arasında balçık ve toprak vardır. Bu vaziyet genelde hamile ve çocuklarda görülüp kansızlık ile ilişkilendirilir. Kansızlığa ise eksik demir, b12 ve folat beceriksizliği neden olur.

Bir cevap yazın