Çekirdeğini 10 Dakika Kaynatıp Kapsasanız

Kış mevsiminin bırakılmazı ayva, vitamin ve mineral ambarı olmasının yanında metabolizmanın da süratlenmesini sağlıyor. Detoks tesiri yaratan ayvanın aynı zamanda cilt, kalp sıhhatine de ehemmiyetli katkıları bulunuyor.

SÜRATLİ BİR METABOLİZMA İÇİN…

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, sıhhate ve hoşluğa katkıları olan ayvanın, süratli bir metabolizma için yeni sene beslenme tasarısında yer alması gerektiğini söylüyor.

UZUN ZAMAN TOKLUK SAĞLAR

Kan şekerini süratli bir biçimde yükseltmeyen ayva, lifli yapısı ile uzun süreli bir tokluk hissi sağlar. Bir adet orta boy bir ayva takribî 110 kaloridir. Oldukça az kalori kapsayan bir meyvedir. 100 gram ayva takribî olarak 40 kaloridir. Kapsadığı vitamin ve mineraller ile bedenin genel dengesine derler ve yağ yakımını hızlandırır.

GENÇ BİR CİLT İÇİN GÜNDE BİRKAÇ DİLİM AYVA

Kış mevsiminde günde bayağı ebada 5 dilim kadar ayva harcanabilir; başka bir deyişle bu da orta boy bir ayvaya denk olur. Bağırsak hareketlerini canlandıran ayva, sindirim sistemini kumpasa sokar. İçerisinde yer alan bileşenlerle zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Sıhhatli ve genç bir cilt için dokulara oksijen gitmesi gerekir. Ayva, kırmızı kan hücrelerinin imalinde tesirli olan demir, bakır ve çinko minerallerini bol ölçüde kapsayarak kırmızı kan hücrelerin çoğalmasını yardımlar. Bu biçimde oksijen ölçüsünü de yükseltir. Sıhhatli saç köklerinin kuvvetlenmesine de destekçi olur. Ayva potasyum içeriği ile tansiyonun dengelenmesini, pektin içeriği ile kolesterolün düşmesini sağlayarak kalp sağlını korur.

AYVANIN YAPRAĞI, KABUĞU, ÇEKİRDEĞİ DE FAYDALI

Ayvanın yaprağı, kabuğu ve çekirdekleri meyvesi kadar verimlidir. Ayvanın yaprakları ve kabuğu kurutulup çay olarak harcanabilir. Çekirdekleri de 10 dakika kadar sıcak suda demlenerek içilebilir. Demleme usulü yapılan ayva çayları metabolizmanın süratlenmesinde tesirli olur. Şekersiz içilmesi öneri edilir; ancak bir çay kaşığı bal ile tatlandırılabilir. Metabolizmayı süratlendirmesinin yanı sıra yoğun C vitamini ile kış aylarında soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

YILBAŞI GECESİ FAZLA KAÇIRANLAR İÇİN AYVA DETOKSU

Yılbaşı gecesi yemeği fazla kaçıran ve yağlanan bedeni derlemek isteyenler ayva detoksunu yapabilirler. Bir ayvayı rendelenip 2-3 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın. Üzerine yarım limon sıkın ve öğün yerine harcayın. Sabah 2 yumurta 2 dilim peynir ve yeşilliklerle yapacağınız bir kahvaltı, öğle bir tabak sebze yemeği, ara öğün olarak bir avuç kuruyemiş sonrası akşam ayva detoksunu uygulayabilirsiniz. Sıhhatli bir beslenme tasarıyı içinde uygulanan ayva detoksu kilolardan kurutulup yeni seneye fit ve sıhhatli girmemize destekçi olur. Bu stil detoks beslenme şekillerinin; kronik hastalığı olan, hamile ya da emziren şahıslar tarafından yapılması önerilmez.

Bir cevap yazın