Çekirdeğinin Bereketi Saymakla Bitmiyor!

Sulu ve lezzetli olan karpuzun yanı sıra çekirdeklerinin de sıhhatinize inanılmaz faydalar sağladığını biliyor muydunuz?

Karpuz içeriğinde bol ölçüde vitamin ve mineral bulunur. Peki, karpuzun çekirdeğinde bu vitamin ve minerallerin daha fazlasını bulunduğunu öğreniyor muydunuz? Azıcıktan vereceğimiz bilgilerden sonra karpuz çekirdeklerini bir daha asla atmayacaksınız.

İşte karpuz çekirdeğinin sıhhatinize olan verimleri…

Karpuz çekirdeklerinde bulunan magnezyum ve muhtelif vitamin ve mineraller, bedenimizde 300 den fazla sistemi pozitif doğrultuda tesirler. Hücrelere, adalelere ve kan tazyikine oldukça fayda sağlar.

Karpuz çekirdekleri bedende detoks tesiri yaratır. Böbrek taşlarının rehabilitasyonunda ve kan tazyikinin tertip edilmesinde özellikle yararlıdırlar.

Hamile kalmak isteyenlere karpuz çekirdeği ehemmiyetli bir takviyecidir. Folik asit kaynağı olan bu çekirdekler hamile kalma sürecini hızlandırır.

Karpuz tohumunu kaynatıp içmek, sindirimi artırır, zira tohumlar bir sürü folik asit kapsadığı için sindirim için mide asidi yapımını uyarır.

Karpuz çekirdeği nasıl harcanmalı?

İlk olarak 2 litre suyu kaynatın. İçerisine 20 ve 30 adet karpuz çekirdeği ilave edin. 15 dk kaynattıktan sonra bir dilim karpuzla çekirdekleri blenderdan geçirin.

Sabahları aç karnına ya da kahvaltıdan yarım saat sonra bu çayı içebilirsiniz.

Not: Rastgele bir yan alerjik gidişat oluşturmaması için kullanmaya başlamadan evvel bir doktora danışmayı ilgisizlik etmeyin.

Bir cevap yazın