Çekirdekli Üzüm Kanseri Önlüyor

Kansere Tutulmamak İçin Siyah Üzümü Çekirdekleri İle Birlikte Harcayın

Çağın hastalığı kansere karşı mevsimsel meyve ve sebzeler kalkan misyonu görüyor. Diyetisyen Seven, ‘Günlük 1 salkım çekirdekli siyah üzüm, kanserle savaşıyor’ diyerek nasihatlerde bulundu.

Hızla çağdaşlaşan dünyada obezitenin çoğalması, hareketsiz bir hayat stili, kötü beslenme, sigara ve içki kullanımı kansere tutulma olasılıklarını artırıyor.

Fakat son yapılan bilimsel yayınlar, sıhhatli beslenme ve hayat stili değişikliklerinin muhtelif kanser cinslerini % 40-70 oranında yasaklayabileceğini gösteriyor. Bir ekip gıdalar var ki özellikle de mevsiminde harcayınca kanserle savaşta çok tesirli oluyor.

Acıbadem Sağlık Kurumu’nin Beslenme Perhiz Uzmanı Hande Seven; çekirdekli siyah üzüm haricinde önerdiği öbür gıdaları da soframızdan hiç bir zaman yetersiz etmememiz gerektiğini vurgulayarak, kanser düşmanı gıdaları şu biçimde sıraladı;

Sarımsak ve Soğan

Sarımsak ile soğanın içeriğindeki diallildi sülfür bileşiği mide, pankreas, özefagus ve sütun kanserine karşı gözetici bir tesir gösterir. Yapılan araştırmalar neticesinde sarımsak yemenin prostat kanserine tutulma tehlikesini % 50 eksilttiği tanımlanmıştır. Günde 1 küçük boy soğan ya da en az 2-3 diş sarımsak yemeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Karpuz ve Domates

Karpuz ile domates gibi kırmızı yiyeceklerde bulunan likopenin haricinde A ve C vitaminleri bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Özellikle rahim ağzı, prostat, mide ve akciğer kanserlerine karşı gözetici özelliktedir. Likopen bu gözetmeyi kanser hücrelerinin gelişmesini yasaklayarak sağlamaktadır.

Mandalina ve Portakal

Turunçgillerin içeriğinde bulunan limonoidler, C vitamini ve lif sayesinde akciğer, cilt, meme, karaciğer, sütun ve mide kanserlerine karşı gözetmektedir. Mandalina – Portakal gibi narenciyeyi ara öğünlerde yiyebilir, salatalarımıza da ekleyebiliriz.

Brüksel Lahanası ve Brokoli

Kükürtlü olan bu sebzelerin özünde isotiyosiyanatlar ve indoller gibi antioksidan bileşikler mevcuttur. Yapılan araştırmalar, bu sebzelerin kanser yaradılışında misyon alan kusurlu genetik kodlarını değiştirdiğini ve özellikle sütun, mide, akciğer, prostat ve pankreas kanserlerine karşı bedeni korunduğu göstermiştir.

Roka, Tere ve Ispanak

Kalsiyum, demir ve folik asit gibi vitamin mineraller bakımından zengin olan ıspanak ilaveten bünyesindeki karotenler ve lutein gibi işlevsel bileşenler ile kansere karşı eforlu bir kalkandır. Yapılan araştırmalarda özellikle ağız, özefagus ve mide kanserine karşı gözetici olduğu tespit edilmiştir.

Siyah Çekirdekli Üzüm

Siyah üzümün çekirdeğinde bulunan resveratrol, çok eforlu bir antioksidandır. Yapılan araştırmalar; özellikle kan kanseri, akciğer, prostat, sütun ve pankreas gibi çeşitlerde kanserli hücreleri öldürücü tesir gösterdiğini gösteriyor. Taze siyah üzümü çekirdeği ile birlikte günde 1 salkım ya da 1 avuç çekirdekli kuru üzümü harcamanızda verim var.

Her Gün 1 Adet Elma

Elmanın bünyesindeki kuarsetin, eforlu bir kanser savaşçısı olarak öğrenilmektedir. Ayrıca elma özündeki pektin sayesinde sindirim sisteminin kumpaslı çalışmasını sağlıyor ve sütun kanserine tutulma tehlikesini eksiltiyor. Günde 1 adet elma yemek kanser tehlikesini düşürüyor.

Bir cevap yazın