Çekirdekten limon ağacı yetiştirebilirsiniz!

Özellikle abuhavanın güneşli ve ılıman olduğu yerlerde limon ağaçları sene süresince bulunur. Ancak, pek çoğumuzun öğrenmediği ev içerisinde limon ağacı yetiştirmenin de olası olduğudur. Böylece, hem çok lezzetli hem de çok sıhhatli olan limonlardan sene süresince yararlanabiliriz.

Şayet bir limon ağacından dal çekiği alma namsınız varsa ağacınızı yetiştirmeye başlamanız daha basit olur ve çok daha kısa müddette meyve almaya başlayabilirsiniz. Ancak dal çeliğinden ağaç yetiştirmek çok da basit değildir ve iyi netice almak için oldukça fazla bakım gerektirir. Öte yandan, limon ağıcınızı yetiştirmeye çekirdekten başlamak çok tatmin edici bir tecrübe olabilir, meyve almaya başlamanız 3 ila 6 sene arası sürecek olsa da.

Limonun da içinde bulunduğu narenciyeler sıhhatimiz için çok faydalıdır, özellikle evinizde yetiştirmek gibi bir basitlik olduğunda meyveleriniz hem daha taze hem de daha nitelikli olacaktır. Üstelik hiç bir kimyeviye maruz kalmadıklarından emin olabilirsiniz. Konutta tohumdan kendi limon ağacınızı nasıl yetiştirebileceğinizi bilmek mi istiyorsunuz? O zaman okumaya devam edin! Kendi Limon Ağacınızı Yetiştirmek İçin Lüzumunuz Olanlar Bir Limon Burada ehemmiyetli olan organik bir limonla başlamak zira organik olmayan limonların tohumları sterilize olabilir. Rastgele bir limon tohumu başka bir deyişle çekirdeği işinizi görecektir ancak yer meseleniz varsa ya da ilkim dışarıda yakalamanıza uygun değilse Meyer denilen bir cins limonla başlamanızı öneririz. Bu daha ufak bir limon cinsidir ve ziynet nebatı olarak da kullanıldığından saksıda yetişmesi daha basittir. Saksı Toprağı Rastgele bir saksı toprağı işinizi görecektir ancak biz turba likeni, perlit incitaşı, vermikülit ve organik gübreden oluşan bir karışım kullanmanızı öneriyoruz.

Filizlenme yarıyılı için, altında delikleri olan 12-15 cm derinliğinde ve 7-8 cm çapında kaplar yeterli olacaktır. Filizlendikten sonra ağacınızı başka bir saksıya geçirmeniz gerekeceğini unutmayın. Limon ağacınız derin bir kaptan çok geniş bir kabı seçim edecektir. Güneş Işığı Limon ağaçları oldukça fazla güneş ışığına gereksinim dinler, özellikle de filizlenme yarıyıllarında. En iyisi onları güneş alan bir pencerenin kenarına ya da bahçede güneş görecekleri bir köşeye yerleştirmektir. Şayet yeteri kadar güneş alan bir abuhavada yaşamıyorsanız nebat yetiştirmek için kullanılan ışıklardan yararlanabilirsiniz.

Limon Çekirdeğini Nasıl Filizlendireceğim? Evvel toprağı nemlendirin. Bir kovanın içerisine azıcık toprak koyun ve iyice ıslak hale gelene kadar su ilave edin. Limonu ikiye ayrılın ve size en iyi görünen çekirdeği seçin. Ardından, çekirdeği ağzınıza atın ve limon tadı gidene kadar emin. Unutmayın, çekirdeğin çimlenmeye başlayabilmesi için nemli kalması gerekir bu sebeple toprağa koyacağınız ana kadar ağzınızda tutun. Çekirdeği toprağın 1-2 cm altına gömün ve üstünü kapatın. Bir sprey şişesiyle kibarca sulayın. Çekirdeği sıcak ve nemli yakalamak için saksının üzerini plastikle sarın. Üzerine bir kaç delik açtığınız plastik bir torba ya da streç film kullanabilirsiniz. Saksınızı sıcak ve güneş alan bir yere koyun. Sık sık hakimiyet edin ve toprağın tamamen kurumasına izin vermeyin. Ayrıca fazla sıcağın ya da nemin tohumun çürümesine neden olacağını da usunuzda bulundurun.

İki üç hafta sonra limon ağacınızın ilk filizlerini göreceksiniz. Üzerindeki plastiği çıkarın ve ufak ağacınızı doğrudan güneş alan bir yere koyun. Ağacınıza her gün bakmayı unutmayın, ona bol bol su, güneş ışığı ve organik gübre verin.

Bir cevap yazın