Çeneniz Sıhhatiniz Hakkında Ne Söylüyor?

Çenelerimiz çocukluğumuz hakkında ipuçları verebilir.”diye düşündü bu araştırmayı yürüten bilim insanları. Bright Side’dan derlediğimiz habere göre 12-17 yaş arası 6600 genci hakimiyet ettiler ve haklı çıktılar.

Çıkık Çene Prognatizm

Öne doğru çıkık alt çeneye sahip insanlar, iyi adale gelişimi ve eforlu bir iskeletle iftihar etebilirler, ancak tombulluğa yatkınlar. Şayet çene simetrikse, bu ebeveynlerden veya atalardan geçmiştir.

Çekik Çene Retrognatizm

İçbükey çene, çıkığın bütün tersine cılız bir adale yapısıelastik bir iskelettombulluğa meyil yetersizliği ve renk âmâlığına yatkınlık anlamına geliyor. Bu stil çeneye sahip insanlar öbürlerinden daha hafif doğarlar. Çenenin simetrik olup olmaması yeniden kalıtsaldır.

Asimetrik Çene

Çenenin asimetrikliği doğuştan gelmez, zamanla oluşur. Çocuklukta yaşanan beden zorlanmasına bağlıdır. Mesela protein yetersizliği, erken sütten kesilme, ağır metallerin tesiri, obezite ve sigara kullanımı bunlara misal olabilir. Çocuk düşük hasılatlı bir aileyle geliştiyse besin ölçüyü ve tıbbi bakım gibi etmenler olumsuz etkilenmiş demektir.

Hem çekik hem çıkık çeneler asimetrik olabilir. Araştırmanın neticesine bakılırsa, bu çeneye her dört kobaydan birinde tesadüfüldü. Ortodontist değilseniz hafif çene asimetrisi gözle görülmez. Ancak kendinizi hakimiyet etmenin de yolları bulunmakta. Şayet:

  • Ağzınızın bir tarafıyla daha çok çiğniyorsanız
  • Yiyecekleri ezmek yerine parçalamak için dişlerinizi kullanıyorsanız
  • Diş plağı bazı dişlerde daha belirginse
  • Diş etleriniz arada bir kanıyorsa

Asimetrik çene yapısına sahip olma olasılığınız yüksek.

Simetrik Düz Çene

Yeniden araştırma neticelerine bakılırsa, simetrik çene yapısı tamamıyla kalıtsal ve hiçbir dış etkenin veya etrafsal faktörün gelişiminde tesiri bulunmamakta.

Kaynak: 1

Bir cevap yazın