CEO Konferansta Hocayı İşaret Ederek Onu Küçümser Ama Hoca Öyle Bir Yanıt Verir Ki

Hocalar, şahsiyetimizin şekillenmesinde en büyük hisse sahibi bireylerdendir. Çoğumuz bunu unutuyoruz. İlkokul hocanızın adını sorsak muhtemelen herkes hatırlar.

Günümüzde medya aracılığıyla CEO olmanın ne kadar büyük bir ödün olduğu dayatılır. Elbette işini çok için yapan CEOlar olsa da bu mevkinin hakkını veremeyen bir hayli CEO da vardır. CEOların yüksek ücretleri medya tarafından tenkit etilse de, yeniden aynı medya hakikat dışı tariflerle onları gururlandırmaya çalışır.

Gerçekleştirilen ufak çaplı bir konferansta ilk konuşma büyük bir işletmenin CEOsuna aittir. CEO eğitimin cılız istikametlerinden dem vurur.

Bir çocuk, yaşamında yapabileceği en iyi iş hocalık olan bir bireyden ne bilebilir ki?” der.

Sözlerine “Hocalık maharet ve kapasite ister. Marifeti olanlar hocalık yapmalı, olmayanlar ise başka işlerle uğraşmalı” biçiminde devam eder.

Konferans etiğine ters bir biçimde kendisini dinleyenler arasında hoca olduğunu bildiği bayana bir sual yöneltir. “Mesela sen hocasın Bonnie. Dürüst olmanı istiyorum. Çocukların gelişimine nasıl bir katkı sağlıyorsun?” der.

Yakın dostları tarafından içtenliği ile tanınan hoca, “Nasıl mı katkı sağlıyorum?” dedikten sonra ayağa kalkar ve şunları söyler:

“Çocukların ne kadar gayretli olduklarını ve potansiyellerini görebilmeleri için sıkı çalışmalarını sağlıyorum. Dersi 3 ile geçseler dahi bunu büyük bir zafer olarak görüyorlar.

Anne ve babaları, beş dakikalığına da olsa ellerinden telefonlarını veya tabletlerini alamazken, ben 40 dakika süresince dikkatle ve suskunlukla beni dinlemelerini sağlıyorum.

Etrafında olup bitenlere ilgi duymalarını sağlıyorum.

Dünyayı ve yaşamı denetlemelerini sağlıyorum.

Özür dilemelerini ve bunu samimilikle yapmalarını sağlıyorum.

İnsanlara hürmet dinlemelerini ve yaptıkları eylemlerin mesullüklerini üstlenmelerini sağlıyorum.

Alfabeyi öğretiyorum ve anlamlı şeyler yazmalarını sağlıyorum.

Okumalarını, daha çok okumalarını ve hep okumalarını sağlıyorum.

Matematikte ilerlemelerini sağlıyorum. Telefonlarındaki hesap aygıtlarını kullanmamalarını zira yaşamda kısa yollar olmadığını bilmelerini sağlıyorum.

Dillerini hoş bir biçimde bilmelerini ve böylece kültürlerinden kopmamalarını sağlıyorum.

Sınıfta herkesin güvende sezmesini sağlıyorum.

Kendilerine bahşedilen maharetlerini kullanıp sıkı çalışarak yaşamda galibiyetli olabileceklerini görmelerini sağlıyorum.

İşimin ne kadar lüzumlu olduğunu ve maharetlerimi denetleyenlere de paranın her şey olmadığını kavramaya çalışmalarını sağlıyorum.

Ben ve meslektaşlarım, fark yaratıyoruz.

Peki siz ne yapıyorsunuz sayın CEO?”

Civarda suskunluk oluştuktan hemen sonra CEO birkaç tümceyle konuşmasını bitirip yerine oturur.

Çocuklarınızı zengin olmaları için eğitmeyin. Mutlu olmak için eğitin. Aksi halde beşeri kıymetlerini kaybedebilirler.

Öğretmenin söylediklerine katılıyorsanız paylaşın.

Bir cevap yazın