Ceviz ağacının dibinde neden oturulmaz, hiç merak ettiniz mi?

Ceviz ağacının dibinde ve gölgesinde oturulmaz, adamı erken öldürür” denir.Peki bunun neden söylenildiğini hiç düşündünüz mü?
Toroslar’da genel kanıdır; “Ceviz ağacının dibinde ve gölgesinde oturulmaz, adamı erken öldürür” denir.
Halk arasında da çok kullanılır bu laf, bu surattan da ceviz gölgesinde oturmak makbul değildir…
Peki, bunun neden söylenildiğini hiç düşündünüz mü?

Ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. Havadaki öteki gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanı sersemletir. İşte Toroslar’a has bu laf oradan geliyor. Millette yanlış bir kanı olarak yerleşmiş. Sülfür gazının ozon katmanını tamir etme özelliği var. Sırf bu nedenden dolayı dünyadaki ceviz ağacının rakamının artırılması gerekiyor. Cevizin insan bedenine sağladığı verimleri saymakla bitmez.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi KSÜ Ziraat Fakültesi öğretim aboneleri Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez ve Yrd. Doç. Dr. Muharrem Ergun’un hazırladığı raporda, cevizin insan sıhhatine verimlerini bakın nasıl anlatıyor.

Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, inmeyi, diyabeti, yüksek kan tazyikini ve muayenehane bunalımı eksiltiyor. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor, kalp atışlarında kumpassızlığı önlüyor.

Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser cinslerinden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin yapımına ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre çoğalmasına destek ediyor, kolesterolün damarları tıkama safhasında ehemmiyetli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor.

Cevizdeki l-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve muntazam olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin hafiflemesini sağlıyor. Cevizdeki yağ asitlerinin kalp hastalıklarını temkine tesirleri var.

Beyne benzeyen ceviz, kavrama ve kavramayı geliştiriyor. Asya’da ceviz hala beyin yiyeceği olarak kabul ediliyor, bu ülkelerde talebeler, imtihanlardan evvel ceviz yiyerek anekdotlarını yükseltebileceklerine inanıyor.

Omega-3 yağ oranı düşük çocuklarda daha yüksek hiperaktif olma özelliği, daha fazla öğrenim ve tavır bozuklukları, daha fazla somurtkanlık ve uyku kumpassızlıkları gözlemleniyor. Ceviz, bu meseleleri önleyen omega-3 bakımından çok zengin.

Cevizdeki yağ profili, fitosteroller ve magnezyum, safra taşı yaradılışının önüne geçiyor.

Cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan bedeninin kullanıma hazır formunu kapsıyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku kumpassızlığı sürükleyen bireylerde geçime rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.

Cevizin, antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve asap sistemine hasar veren parkinson ve alzheimer gibi çok güçlü hastalıkların gelişimini erteleyebileceği veya eksiltebileceği ileri sürülüyor.

Ceviz, antioksidan korunmada ehemmiyetli olan birtakım enzimlerde lüzumlu kofaktörler olarak vazife yapan manganez ve bakır içeriyor.

Okuyunca paylaşalım ki daha çok şahıs bilgilensin..

Bir cevap yazın