Cevizi Yedikten Sonra Bu İlacı İçmeyin

Basmakalıpta bedenimiz için çok verimli olan bazı gıdalar ilaç kullandığımızda en büyük düşmanımız haline gelebilir. Özellikle bazı ilaçları aldıktan sonra yediğiniz şeylere özellikle dikkat etkeniz gerekiyor. Peki hangi ilaçtan sonra ne yenmez? İşte dikkat etkeniz gereken 8 yiyecek…

Bu liste hayati ehemmiyet taşıyor. Bunları öğrenmek sizin ve beğendiklerinizin sıhhati için ehemmiyetli. Lütfen bakımsızlık etmeyin. Hepsi kısa kısa çok değerli bilgiler. Kullandığınız ilacın yan tesirlerini çoğaldırmamak için alttaki gıdaları yedikten sonra alttaki cinsten ilaçları içmemeye itina gösterin.

Tansiyon ilacı ile muz

Tansiyon ilaçları bedeninizdeki potasyum miktarını çoğaldırıyor. Basmakalıpta bereketli olan potasyum gereğinden fazla alındığında kalp problemleri baş gösterebilir. Muz başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler ve portakal bolca potasyum kapsar.

Ayrıca idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız, ilacınızın evvelinde veya hemen ardından muz yemeden evvel bir kere daha düşünün, hatta yemeyin. Zira bedende su ve sodyum kaybına neden olan idrar söktürücü ilaçlar, potasyum birikimi yapabilir ve kumpassız kalp atım süratine yol açabilir. Bu tip ilaçlar kullanılırken potasyumdan zengin; muz, kayısı, kavun ve koyu yeşil yapraklı sebzeler dikkatli harcanmalıdır.

Kan sulandırıcı ile kızılcık suyu

Kan sulandırıcı ilaç kullanırken kızılcık suyu içen hastaların kanlarının ekstra sulandığı ve bunun da riskli karmaşıklıklara yol açtığı görüldü.

Kan sulandırıcı ile ıspanak

Misalin K vitamininden zengin gıdalar kan pıhtılaşmasına neden olurken kullanılan kan sulandırıcı ilaçların tesirini eksiltir. Bu sebeple kan sulandırıcı ilaç kullananların K vitamininden zengin; brokoli, lahana, ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeleri harcarken dikkatli olması gerekir. Yeniden bu tip ilaçlarla sarımsak tüketimine de dikkat edilmesi gerekir, sarımsak fazla harcandığında bu ilaçların midede ve beyinde kanama tehlikesini artırabilir.

Kolesterol ilacı ile greyfurt

Tamam, sıhhatli vitaminler bakımından çok zengin ama greyfurt suyu bazı ilaçların emilimini yasaklıyor. Mesela kolesterolünüzü düşürmek için statin kullanıyorsanız dikkat! Bu ilacı aldıktan birkaç saat evvel veya sonra greyfurt yer ya da suyunu kapsasanız ciddi uzuv zararlarına dahi yol açabilir. Hangileri mi? Başta karaciğer… Sonra da sırada börekleriniz var. Hatta, işin ucu böbrek yetmezliğine kadar gidebilir.

Kas erimesi ve imhayı da cabası. Bu ilaçlarla beraber greyfurttan tamamen uzak durmak en doğrusu. “Yok greyfurttan asla bırakamam” diyorsanız o zaman bari en azından hekiminize ne kadar harcamanın tehlikesiz olacağını müracaat etin. Asla günde bir litreden fazla yemeyin/içmeyin. Statinlerin yanında tansiyon ve anksiyete önleyici bazı değişik ilaçlar da greyfurtla etkileşime girebilir.

Greyfurt ve greyfurt suyu kan dolaşımınızdaki kolesterol ilacı seviyesini çoğaldırır. Bu da bacak sızısı başta olmak üzere ilaçların yan tesirlerine duyarlı hale getirir.

Tetrasiklin antibiyotikler ile süt ve süt mahsulleri

Diyelim ki fena üşüttünüz ve antibiyotik rehabilitasyonu görüyorsunuz… Burada da dikkat etkeniz gereken bir husus var: İlacı aldıktan sonraki iki saat içinde süt ve peynir gibi süt mahsulleri harcamayın. Zira sütün içindeki kalsiyum da basmakalıpta kemik ve asap sıhhatiniz için çok verimli olmasına karşın ilaçların emilimini negatif etkileyebilir.

Bakteriyel enfeksiyon ilaçları ile işlenmiş et

Amino asit tiramin kapsayan tütsülenmiş veya salam, sosis ve sucuk gibi operasyon görmüş etler harcadıktan sonra bakteriyel enfeksiyon ilaçları almak tansiyonda ani atlamalara yol açabilir. Muz, avokado, içki de amino asit kapsar.

Tiroit ilaçları ile ceviz

Ceviz ve değişik lif bakımından zengin besinler tiroit ilaçlarının emilimini maniler. Tiroit ilaçlarında bulunan kimyevilerin emilmesi için uyumadan hemen evvel alınması öneriliyor.

Kalp yetmezliği ilacı ile siyah meyan kökü

Siyah meyan kökünde bulunan gliserizin, digoksin ile toplandığında kalp atışı kumpassızlıklarına neden olur. Meyan kökü aynı zamanda tensiyon ilacı, sızı kesici, doğum hakimiyet hapı ve kan sulandırıcıların tesirini eksiltebilir..

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, sevip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın