Cevizin Muhtemelen Öğrenmediğiniz 7 Yararı

Cevizin yararlarını bütün anlamıyla görmek istiyorsanız gereksiniminiz olan tek şey bir avuç cevizdir. Kalori bakımından yüksek olsa da buna kıymet. Sebebini bu yazımızda öğrenin.

Ceviz en besleyici ve sıhhatiniz için en faydalı kuruyemişlerden biridir.

Protein, sıhhatli yağlar, lif, natürel sterol, antioksidan, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Bunlar cevizi en sıhhatli ve lezzetli alternatiflerden biri yapmaya yeter de çoğalır dahi!

Bugün sizlerle bu kuruyemişin neden bu kadar şahane olduğuna bir bakmak istiyoruz.

Kanseri önlemede başarılıdır

Ceviz, prostat ve meme kanserini önlemeye takviyeci olur. 

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada 18 hafta süresince dört tane tam ceviz ile beslenen farelerin aynı ölçüde başka bir gıdayla beslenen farelere mukayeseyle daha yavaş gelişen daha minik urlara sahip olduğunu kaydetti.

Yani ceviz, böyle hastalıkların rehabilitasyonunda takviyeci olabilir.

Kalp sıhhatini güçlendirir

Ek olarak bu nefis kuruyemişler kalp sıhhatinizi hemen hemen öteki tam gıdalardan daha fazla gözetir.  

Bu kuruyemiş aminoasit ve arjinin bakımından zengin olduğu için kardiyovasküler meseleleri olan herkesin beslenme kumpasında yerini alması gereken şahane bir yiyecektir.

Mükemmel bir anti-enflamatuvar kuruyemiştir

Ceviz, içeriğindeki yüksek sebze yağı, omega 3 ve alfa-linolenik asit oranıyla şahane bir natürel anti-enflamatuvardır.

Buna ek olarak, kan dolaşımını destekleyerek kan pıhtılarını önlemeye yardımcıdır.

Bol ölçüde antioksidan kapsar

Ceviz bol ölçüde antioksidan kapsar. İçeriğindeki polifenoller ve lipoprotein sayesinde sanki kuruyemişlerin yıldızıdır.

Beslenme kumpasınıza kesinlikle ilave edin zira yiyecek bedeli oldukça fazla olan cevizin bedeniniz için harikulade verimleri vardır.

Beyniniz için şahane bir besindir

Ceviz, içeriğindeki vitamin E, folik asit, melatonin, omega 3 yağ asitleri ve antioksidanlarla asaplarınızı gözetir.

Birçok araştırma, ceviz yemenin ihtiyarladıkça büyüyen oksidatif strese karşı duyarlılığınızı eksilttiğini göstermiştir.

Beyninizin her zamanki performansıyla çalışmasını istiyorsanız her gün bir avuç cevizden başka bir şeye gereksiniminiz olmayacak.

Farkı siz de göreceksiniz ve beyniniz de sıhhatli kalması için gereksinimi olan tam gıdaları almış olacak. Hatta Alzheimer hastalığı için dahi iyi bir ilaç olabilir. 

Tip 2 diyabeti olan şahısların en iyi arkadaşıdır

Bu kuruyemişi harcamanın, tip 2 diyabeti olan şahısların yapabileceği en bereketli şeylerden biri olduğu kanıtlanmıştır.

Cevizdeki yağ sıhhatli bir yağdır ve diyabeti olan şahısların metabolik etkenlerini kumpaslar, hatta aç karnına ve tek başına harcandığında insülin seviyelerini ehemmiyetli miktarda düşürmeye dahi yardımcıdır.

Eğer bu tip diyabete sahipseniz, kan şekeri seviyenizi tertip etmenin en iyi yollarından biri günlük rutininize bi avuç ceviz eklemektir.

Dinlenmenize dayanak eder

Gerçek olamayacak kadar iyi gelebilir fakat bir avuç ceviz yemek kadar kolay bir şey daha iyi yatmanıza dayanak edecektir.

Ceviz, uykuya dalmanıza ve tam gece deliksiz bir uyku sürüklemenize dayanak eden melatonin isminde bir antioksidan kapsar.

Daha fazla enerji kazandıran bir uyku sürüklemiş ve bedeninizin hakettiği ve gereksinimi olan istirahati almış olduğunuz için daha güçlü ve sıhhatli olacaksınız.

Gereksiniminiz olan sebze yağını sağlar

Bedeninizin her gün emin bir ölçü yağ almaya gereksinimi vardır. Ceviz, genellik yüksek yağlı etlerde bulunan omega 6 yağ asitleri bakımından zengindir.

Bu yiyecek bedeninizin iyileşmesini ve kendini sıhhatli yakalamasını sağlar, böylece hayvan yağında bulunan omega 6’yı almak istiyorsanız cevizi her zaman bir seçenek olarak kullanabilirsiniz.

Genel olarak ceviz, bedeniniz için rakamsız yarara sahip şahane bir besindir.

Bununla beraber, kalorisi oldukça yüksek olduğu için günde bir avuçtan aşırısını harcamamanın en iyisi olduğunu da unutmamalıyız. Cevizin yararlarını kaloriyi abartmadan görebilmek için bu ölçü yeter de çoğalır dahi.

Bir cevap yazın