Chia Tohumu Çiya Tohumu Nedir, Nasıl Yenir?

Chia Tohumu Nedir?

Özellikle son zamanlarda ismini sıkça dinlediğimiz chia tohumu başka bir deyişle okunuşuyla çiya, Güney Amerika’da yetişen chia nebatının tohumuna denir. Uzmanlar chia tohumunun bir çok verimi bulunması nedeniyle günde en az yarım kaşık harcanmasını öneri ediyor. Genellikle ham olarak harcanan çiya tohumu salatalarda, yoğurt ve sütün içine katarak veya ekmek ve hamur işlerini yaparken hamuruna katarak harcayabilirsiniz.

Chia Tohumu Çiya Tohumu Neye İyi Kazanç, Verimleri Nelerdir?

Chia tohumu bütün bir omega-3 kaynağıdır. En iyi omega-3 kaynakları olarak öğrenilen somon ve keten tohumuna göre chia tohumunda daha fazla omega-3 yağ asitleri barındırır. Chia tohumu bedene enerji verir.

Çiya tohumunun lifli bir yapısı olması nedeniyle kabızlık meselesini önleyerek sindirimi kolaylaştırır.

Chia triptofan adlı bir aminoasit kapsar. Bu aminoasit sayesinde bedene tokluk hissi verir. Aynı zamanda uykuyu kumpaslar ve bireyin psikolojik olarak daha iyi olmasını sağlar.

Çiya tohumu demir açısından zengindir. Bu nedenle anemi meseleyi olanlar için çiya tohumu öneri edilir. 2 yemek kaşığı çiya yenilmesi bedene 2.2 mg demir alınması demektir. Bu da günlük demir lüzumunun büyük bir kısmını karşılar.

Kilo vermek isteyenlerinde sıklıkla harcadığı chia tohumu hem tokluk hissi vermesi nedeniyle hemde metabolizmayı süratlendirmesi nedeniyle seçim edilir.

Yapılan araştırmalara göre chia tohumunun insülin mukavemetini artırıcı özelliği vardır. Bu sayede kan şekerini kumpaslar. Ayrıca kanda ki yağ ve kolesterolü düşürücü özelliği bulunur. Bu verimi sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Günlük harcanan 28 gram chia tohumu bedenin kalsiyum lüzumunun %18’ini karşılamaktadır. Bu da diş ve kemik sıhhati açısından önemlidir.

Chia Tohumu Yoğurt ile Zayıflama Kürü

Malzemeler:

  • 1 kase yoğurt
  • 1 çorba kaşığı chia tohumu
  • 4-5 damla limon suyu
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 çay kaşığı çörek otu

Chia Tohumu Zayıflama Kürü Nasıl Yenir?

İlk olarak yoğurt ve chia tohumu bir kasede karıştırılır. 2 saat bekletelim. 2 saat sonra limon, pul biber ve çörek otunu da ilave edip harcayabilirsiniz. Çiya kürü kumpaslı uyguladığınızda hem tokluk hissi verecek hemde yağ yakımını hızlandıracaktır.

Chia Tohumu içine akışkanı alarak şişiyor, bu da midede muhteşem tokluk hissini sağlıyor.

Uzmanlar chia tohumunun kuru olarak harcanmasını pek öneri etmiyor. Harcamadan evvel yoğurt süt veya su gibi bir akışkanın içerisinde bekletildiğinde içerisine su alarak şiştiğini göreceksiniz. Bu sayede su yakalayıcı özelliğinden de yararlanmış olursunuz.

Bir cevap yazın