Çiçeklerin Dibine Süt Dökerseniz

Nebatlarınıza süt vermenin yararları

Şayet nebatlarınızı sadece su ile besleyeceğinize inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Nebatlarınıza süt verdiğinizde de oldukça randımanlı ve verimli olabiliyor. İşte sütün sadece insanlar ve hayvanlar için olmadığını gösteren delil eder…

Sütü sadece insanlar ve hayvanlar değil nebatlarda beğeniyor. Üstelik süt nebatlar için bir hayli açıdan verimli. Süt, içerisindeki kalsiyum sayesinde tıpkı insanlar için olduğu gibi nebatlar içinde korunucu ve besleyicidir.

Bahçe ve nebatlarınıza kumpaslı olarak yağlı süt verirseniz kene, fidan biti ve yaprak biti gibi böceklerden kurtulabilirsiniz.

Bahçe alet ve edevatlarınızı dezenfekte etmek için kimyasal ve pahalı akışkanlar kullanmak yerine sütün antiseptik özelliğinden istifade ederek arınabilirsiniz. Nebatınızın çürümesini veya küflenmesini yasaklamak istiyorsanız sütü azıcık sulandırarak nebat yüzeyine sıkabilirsiniz.

Bunun için hazırlamanız koşul olan karışımda bir miktar süte2 veya 3 miktar ölçüsünde su ilave etmelisiniz. Ve bu karışımı 10 günde bir daimi kullanın.

Sütü, melasla karıştararak eforu iki katına çıkartabilirsiniz. Böceklerin şekeri hazmedebilecek pankreası olmadığı için bahçe ve nebatınızdan uzak duracaklardır. Melas ve süt karışımını nebatlarınızı toprağa dikmeden evvel ya da böcekler ortaya çıktıktan sonra kullanabilirsiniz.

Domateslerinizi korunmak için birinci seçiminiz süt olmalı. Özellikle yağsız süt kullanmalısınız. Bir miktar yağsız süte 10 miktar su karıştırarak hazırlayacağınız domatese özel karışımınızı 2 haftada bir kullanmanızı öneririz.

Bir cevap yazın