Ciddi Neticelere Neden Olan Kan Pıhtılaşmasının 8 Erken İhtarını Bedeniniz Böyle Yapıyor

Kan pıhtısından kaynaklanan rahatsızlıklar neticesinde her sene binlerce şahıs yaşamını kaybediyor.

Sık görülen rahatsızlıklar ve rehabilitasyonları olmalarına rağmen kan pıhtısından kaynaklanan rahatsızlıklar neticesinde yaşamını kaybeden bireylerin rakamı giderek çoğalıyor. Sebebi ise geç farkedilmesi veya hiç farkedilememesi.

Elbette alabileceğimiz temkinler var. Bunlardan ilki insanları bu ciddi mesele hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek. Bedeniniz gerçeğinde size sinyalleri evvelden veriyor. Sizin bunları farketmeniz ve hekime görünmeniz gerekiyor.

Hasar alan kan damarları, kanın akmasını önlemek emeliyle emin bir noktada kanı yoğunlaştırarak pıhtılaşmaya neden olur. Kan, pıhtılaşan bölgeden ileriye gidemez. Kan pıhtılaşması genellikle kalp krizi ve kalp yetmezliğine neden olur.

Kan pıhtılaşmasını tek bir sebeple söylemek veya tek bir hastalığa yormak olası değildir. Gidişat hastadan hastaya değişmektedir.

Bizim yapabileceğimiz şey ise kan pıhtılaşmasının bulgularını görmek ve acilen hekime görünmek.

İşte o 8 bulgu:

1- Bacakta şişlik

Kan pıhtılaşmasının sık sık tesadüfüldüğü bölge bacaklardır. Bacağınızda oluşan pıhtılaşma sebebiyle kan akışınız sekteye uğrar.

Şişmenin yanı sıra bacağınızda kırmızılık görülebilir.

2- Bacakta acı veya hassaslık

Derin ven trombozunun bu bulgusu da yeniden bacakta ve baldırda görülebilir.

Bacağınıza değdiğinizde acı sezebilirsiniz.

3- Damarlara paralel kırmızı çizgiler

Damarlarınıza paralel biçimde kırmızı çizgiler görüyorsanız bu da bir işarettir.

4- Göğüs sızısı

Akciğerinizde pıhtılaşma oluştuysa şipşak hekime görünmeniz gerekir.

Bunun bulgusu da göğsünüze iğne batıyormuş hissidir. Göğsünüzde veya sırtınızda bariz bir acı sezebilirsiniz. Öbür göğüs sızılarının aksine bunda göğsünüzde bir baskı hissedersiniz.

5- Soluk almakta eforluk çekme

Soluk almakta eforluk sürüklüyorsanız bunu hafife almayın. Soluk almakta eforluk sürüklüyorsanız, kalbiniz çok süratli atıyorsa, soğuk soğuk terliyorsanız, başınız dönüyor veya bayılıyorsanız akciğerinizde pıhtılaşma oluşmuş olabilir.

Yukarıyadaki bulguların hepsi sizde de varsa bunu görmezden gelmeyin ve şipşak hekime görünün.

6- Kuru Öksürük

Hasta değilseniz ve durup dururken öksürüyorsanız akciğerlerinizde pıhtılaşma oluşmuş olabileceğinden öbür bulgulara dikkat etmelisiniz. Kalp çarpıntısı, göğüste sızı ve soluk almakta eforluk sürüklemek en sık görülen bulgulardan.

Nadiren de olsa kanlı balgam çıkarabilirsiniz.

7- Kusma ve ishal

Bağırsaklarınızda pıhtılaşma oluştuysa karnınızda bariz bir acı sezebilirsiniz.

Baş sızısı, kusma ve kanlı ishal en sık görülen belirtilerdir.

8- Şiddetli baş sızısı

Beyinde oluşan kan pıhtılaşması felce yol açabilir. Baş sızısı ise beyne yeterince oksijen gitmemesinden kaynaklanmaktadır. Konuşmakta veya görmekte eforluk çekebilirsiniz.

Yukarıyadaki sekiz bulgu sayesinde kan pıhtılaşması ölümcül neticelere yol açmadan hekiminize danışabilirsiniz. Yukarıyadaki bulgulardan kimileri görülüyor olsa öğrenen hemen panik yapmayın. En net teşhisi hekiminiz koyacaktır.

Belirtileri dostlarınızla paylaşın.

Bir cevap yazın