Çift sarılı yumurta ne işe yarıyor?

Tek sarılı yumurtanın yararlarını artık hepimiz öğreniyoruz. Peki, çift sarılı yumurta ne işe yarıyor, çift sarılı yumurta verimli mıdır? Tüm bu suallerin yanıtlarını Dr. Hüseyin Sungur yanıtladı. İşte çift sarılı yumurta hakkında tüm belirsizler…

”Çift sarılı yumurta insanlardaki tek yumurta ikizliğinin karşılığıdır” diyen Dr. Hüseyin Sungur, çift sarılı yumurtalar hakkında sansasyonel söylemelerde bulundu.

Hüseyin sungur, “Çift sarılı yumurtada, tek sarılı yumurtanın sarısında bulunan gıda ögelerinin iki katı bulunur. Bütün anlamıyla insanlardaki tek yumurta ikizinin karşılığıdır” dedi.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği YUM-BİR Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Sungur, çift sarılı yumurtanın ‘insanın beden sistemini bozuyor’ istikametinde yapılan söylemeleri tenkit eterek, çift sarılı yumurtanın insan sıhhatine hasarlı olduğuna dair rastgele bir bilimsel çalışmanın olmadığını söyledi.

Çift sarılı yumurtayı metabolizmesi süratli olan tavukların yumurtlandığını belirterek, “Tavuklar 22 haftadan itibaren yumurtlamaya başlar, yumurtlama yarıyılında bazı tavukların metabolizması süratli olduğu için takribî 25 haftadan sonra 3-4 hafta süresince bin tavuktan 1 veya 2 tanesinde çift sarılı yumurtaya rastlanır.

Metabolizma süratli olduğu için yumurtalıktan fazla rakamda yumurta, yumurta kanalına düşer yumurtanın yaradılış içinde en az 25 saatlik müddet gereklidir.

Bu müddet zarfında tavuk ikinci yumurtlamaya müsait olmadığı için aynı kabuk içerisinde iki tane sarıyı ambalajlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın