Ciğerleri Arınan Meşrubat

Bağımlılığa bir misal verecek olduğumuz zaman usumuza ilk sigara bağımlılığı kazanç. Kuşkusuz ki, sigara birisinin sahip olabileceği en hasarlı ve bağımlılık yapıcı alışkanlıklardan biridir. Sigara ne kadar mı bağımlılık yapıyor? Yeni başlayanlar için eroin veya kokainden daha çok bağımlılık yaptığı kesin! Ayrıca bedene verdiği hasar zaman içerisinde ömrü oldukça kısaltıyor ancak insanlar hala sigara içmeye devam ediyor.

Amerika’da senede 480,000 insan sigara nedeniyle yaşamını kaybediyor. Daha esrarengiz bir bilgi ise bu sayının içindeki insanların 41,000’inin tek kabahati sigara içenlerle aynı odada bulunmak, başka bir deyişle pasif içici olmak. Vefatların yanı sıra aktüel olarak 16 milyon insan sigara nedenli hastalıklarla yaşamlarını sürdürüyor.

Bu verdiğimiz bilgiler ışığında, sigarayı hiç değilse vazgeçmeyi bir sınamak sizi öldürmese gerek diye düşünüyoruz. Sigara içmenin güya pozitif tesirleri yaşamınızdan kıymetli olmamalı. Şayet ki vazgeçmek mevzusunda galibiyetli olduysanız, sizin için ciğerlerinizi ilk günkü hale getirecek bir meşrubat tasvirimiz var.

Tarifi vermeye başlamadan evvel, sigara kullanmaya devam ettiğiniz sürece hayata olasılığınız olan sıhhat problemlerinden bahsedelim: Hiç felç diye bir şey dinlediniz mi? Şayet dinlemediyseniz, beyne kan akışının rastgele bir nedenle yavaşlaması veya tamamen kesilmesinden kaynaklı beyin hücrelerinin can vermesi neticeyi hakikatleşir. Sigara içtiğinizde, felç geçirme olasılığınız %2 oranını çoğalıyor. Ayrıca hem bayanlarda hem de erkeklerde kanserojen hücrelerin oluşma ihtimalini de %25 arttırıyor.

Sigara ve Kalp Hastalıkları

Arada sırada içilen tek tük sigaranın bedeninize hasar vermeyeceğini düşünüyorsunuz değil mi? Günde 5 sigara içmiyor dahi olsanız erken yaşta kalp damar hastalıklarına tutulma tehlikenizi oldukça yükseltmiş oluyorsunuz. Ayrıca, sigara içmek tansiyonunuzu yükselttiği için damarlarınız içinde akan kan ölçüsüne göre dar geliyor ve bu nedenle kalbiniz daha süratli atıyor.

Sigara ve Solunum Yolları Hastalıkları

Şayet ki astım hastasıysanız ve hala sigara içmeye devam ediyorsanız, bir astım hücumunu tetikleyebilirsiniz ve çok daha şiddetli geçmesine neden olabilirsiniz. Şayet hiç astım krizi geçirdiyseniz ne kadar kötü bir deneyim olduğu usunuzda yer etmiştir. Bunun yanında, sigara içen insanların, içmeyen akranlarına mukayeseyle bir akciğer hastalığından can verme oranları 13 kat daha fazladır.

Kanser

Sigarada bulunan kimyeviler sizi kanser edebilir. Tüm bedeninize dağılan ve yerleşen bu kimyeviler, bedeninizin rastgele bir yerinde kansere neden olabilir. İdrar kesesi, kan, mide, pankreas, böbrekler, karaciğer, yumurtalık ve daha bir hayli yerde… Yalnızca kansere tutulma tehlikeniz değil, aynı zamanda tutulursanız bu hastalıktan can verme oranınız da sigara suratından artıyor.

Diğer Sıhhat Riskleri

Sigara içmek yalnızca kansere neden olmuyor, aynı zamanda bedeninize bir hayli değişik biçimde hasar veriyor. Şayet dişlerinizi beğeniyorsanız, sigarayı vazgeçmek isteyebilirsiniz. Sigaradaki kimyeviler diş etlerinizin iltihaplanmasına ve dişlerinizi kaybetmenize neden olabilir. Ayrıca dişlerinizin mine katmanını eriterek daha basit çürümelerine neden olacaktır. Yaşınız ilerledikçe, kemik erimesi rahatsızlığına daha basit tutulabilirsiniz. Ayrıca diyabet hastası olma tehlikeniz de % 40 artıyor. Daha ciddi bir problem ise, sigara içen erkeklerde sperm niteliğinde ciddi bir düşüş mevzubahisidir. Bebeğin hatalı olması veya annenin düşük yapma olasılıkları artıyor.

Sigarayı Vazgeçmek

Bu kötü alışkanlığı vazgeçmeye karar verdiğiniz an, kalp damar hastalıklarına tutulma tehlikeniz oldukça düşüyor. Sigarayı vazgeçtikten bir sene sonra neredeyse hiç içmemiş bir insan kadar sıhhatli ciğerlere kavuşuyorsunuz. 2 – 5 sene arasında felç geçirme tehlikeniz hiç sigara içmeyen bir insanla eşitleniyor.

Sigarayı vazgeçtikten sonra ciğerlerinizi arınmak için hazır hale geliyorsunuz. İçeriğimizin başında bahsettiğimiz meşrubatımız zerdeçal, soğan ve zencefil kapsıyor. En ehemmiyetli malzememiz zerdeçaldır. Zerdeçalın kapsadığı anti-kanser, anti-bakteriyel ve anti-viral özellikler bedeninizi hemen derleyecektir. Bu verimlerinin yanında vitamin ve mineraller bakımından da zengindir. Soğan da aynı biçimde kanseri ve enfeksiyonları önleyen eforlu tesirlere sahiptir. Bunların yanında zencefil de bedeninizin zehirli maddelerden temizlemesini sağlayacaktır.

Hazırlanışı:

Ana 3 malzememizi alıyoruz ve üzerlerine 1 litre su, tatlandırıcı olarak stevia ve bal ilave ediyoruz. İlk olarak yapmanız gereken su ve tatlandırıcı olan steviayı kaynatarak işe başlamak. Sonrasında zencefili ve soğanı doğrayarak içine ilave edin ve azıcık bekleyin. Ardından zerdeçalı ilave ediyoruz ve kaynayan karışımımızın altını en kısığa getiriyoruz ve 6 dakika bekliyoruz.

Altını kapatıp soğumaya vazgeçiyoruz ve soğuduktan sonra, dolapta gizliyoruz. İki yemek kaşığı sabah, iki yemek kaşığı akşam harcamanızı öneri ediyoruz.

Bir cevap yazın