Cildi yenileyen besinler

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Nur Ecem Baydı, yaza girerken cildi yenilemeye destekçi gıdaları anlattı…

Sıhhatli, ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olmayı kim istemez ki? Üstelik cildimiz en büyük uzvumuz olması itibariyle de kuşkusuz büyük bir itinayı hak ediyor. Peki, cildimizi tazeleyerek hoş görünmesi nasıl sağlayacağız? Harici olarak kullandığımız kremler, maskeler bir yere kadar. Sıhhatli bir cildin en ehemmiyetli şartlarından biri sıhhatli beslenme. Doğru zamanda, doğru ölçüde harcanan besinler cildin bir hayli problemine çözüm olabiliyor.

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Nur Ecem Baydı, yaza girerken cildi yenilemeye destekçi gıdaları anlattı…

1. Parlak bir cilt için yeşil yapraklı sebzeleri seçim edin

Koyu renkli sebzeler hücre yenilenmesini sağlayarak cildin daha parlak bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. Bu sebeple ıspanak, roka, maydanoz gibi koyu renkli sebzeleri beslenme menüsünden beceriksiz etmemek gerekiyor. Öğünlere bol yeşil salata ilave etmek cilt hücrelerin yenilenmesini süratlendirerek daha parlak bir cilde erişmeye destekçi oluyor. Taze meyve sebze yerine hazır, işlenmiş yiyeceklerin tüketimi cildin parlaklığını yitirmesine yol açtığından seçim etmemek gerekiyor.

2. Nemli bir cilt için suyu kilonuza göre için

Cildin nem balansını sağlamada en ehemmiyetli faktörlerin başında gün içinde yeteri kadar su içmek geliyor. Kg başına 30 ml su içmek günlük su ihtiyacınızı karşılamamaya yetiyor. Misalin 55 kilo olan biri, günlük 1.650 ml’den daha az su içmemeli.

Ayrıca ham sebze ve meyveler yüksek oranda su kapsadıklarından, günde 3 porsiyon meyve ve öğünlerde ham sebzelerden oluşan salataları seçim etmek de cildin nem balansını sağlamaya destekçi oluyor. Çay ve kahvenin fazla ölçüde içilmesi susuzluk hissini ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda diüretik tesirleri sebebiyle bedenden su atılımını artırarak cildin nem balansının bozulmasına yol açabiliyor. Bu sebeple günlük toplam çay kahve tüketiminiz 4 fincanı aşmamalı.

3. İltihaplı Sivilcelerden kurtulmak için karbonhidrattan uzak durun

Bir gıdanın kan şekerini yükseltme sürati glisemik indeks olarak belirleniyor. Yapılan çalışmalara göre, beyaz un ve sofra şekeri gibi yüksek glisemik indeksli mahsullerle beslenmek de iltihaplı sivilce yaradılışına yol açıyor. Bu sebeple glisemik indeksi yüksek besinler yerine bütün hububatlı ekmek, bulgur gibi glisemik indeksi düşük karbonhidrat kaynakları seçim edilerek iltihaplı sivilce yaradılışının önüne geçmek olası olabiliyor.

4. Buruşuklarla yumurta ile savaşın

Güneşten gelen ultraviyole ışınlara sık sık maruz kalma tendeki kollajen liflerin tahribini artırarak buruşukluk yaradılışına neden oluyor. Güneş ışınlarına karşı gözetici kremler ten epitelinde başka bir deyişle üst tabakada tesirli olabiliyor. Ancak daha alt tabakalardaki ten katmanlarının da korunması gerektiğinden, bu noktada antioksidan içerikli besinler devreye giriyor.

Yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, nebatsal yağlar ve bütün hububatlı mahsuller, içeriğinde bulundurdukları E vitamininin antioksidan özelliği sayesinde cildin ultra viole ışınlara karşı gözeterek, buruşukluk yaradılışını yasaklamaya destekçi oluyor.

5. Pul pul dökülmeler için ceviz ve fındık tüketin

Cildin üst katmanının suyunu kaybetmesi neticeyi pul pul dökülmeler alana gelebiliyor. Bu sebeple yeteri kadar su içmek, ham sebze, meyve tüketimini artırmak su kaybını önlemek için alınabilecek ihtiyatlar arasında yer alıyor. Ayrıca, yağlı tohumların kapsadığı çoklu doymamış yağ asitleri de cildin nem balansını sağlamaya destekçi olarak pul pul dökülmelere karşı koruma sağlıyor. Günde 2-3 adet ceviz veya 7-8 fındık harcamak bu gereksinimi karşılamak için yeterli oluyor.

6. Cilt kirlerine karşı C vitamini

Ciltte kir yaradılışının en ehemmiyetli sebeplerinin başında gelen ultraviyole ışınların hasarlı tesirlerinden korunmak için alınan antioksidan ölçüsünün çoğaldırılması gerekiyor. C vitamini, E vitamini ve beta karoten cilt için savaşan en ehemmiyetli antioksidan kaynakları arasında yer alıyor.

Büyük boy bir portakal veya bir su kadehi kadar çilek harcayarak günlük C vitamini lüzumunun büyük bir kısmı karşılanarak cilt kirlerine karşı korunma sağlanabiliyor. Ayrıca domates de, içeriğinde bulunan likopen ultraviyole ışınlara karşı antioksidan özelliği gösterdiği için, ciltteki kirleri önlemede seçim edilebilecek besinler arasında yer alıyor.

7. Yağlanmayı önlemek için kahvaltıya dikkat

Nebatsal ve hayvansal kaynaklardan sağlanabilen A vitamini cildin yağ balansının sağlanması açısından ehemmiyet taşıyor. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve havuç nebatsal kaynaklı A vitamini, yumurta ve süt mahsulleri de hayvansal kaynaklı A vitamini açısından zengin yiyecekler arasında yer alıyor. Günlük alınan A vitamini ölçüsünü çoğaldırmak için kahvaltılara kesinlikle yumurta ilave etmek ve öğünlerde taze yeşil salatalara yer vermek gerekiyor.

Bir cevap yazın