Çiriş Otu Nedir, Verimleri Nelerdir?

Yabani dağ pırasası olarak da öğrenilen yüksek kesimlerde natürel bir biçimde yetişen çiriş otu güllük lezzeti ve verimleri ile şifalı otlar kategorisinde ehemmiyetli bir yere sahip.

Kokusu itibariyle sarımsak ve soğanı hatırlatan, yemekleri ile pırasa ve ıspanak stilinde pişirilen bu nebat hakkında tüm merak edilenleri, yararlarını ve yemeklerinin kavurmasını sıraladık…

Çiriş Otu Nedir?

Zambakgiller familyasının çok senelikli bir nebatı olan çiriş otu son senelerde pazarlarda karşılaştığımız bit ot haline geldi. Özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde dağlardaki karların erimesiyle beraber Nisan ayından sonra sıklıkla karşılaştığımız bir bitkidir.

Tadı ve görüntüsüyle pırasayı anımsayan fakat pırasaya göre daha ufak yaprakları olan bir ottur. Sarı çiçekleri vardır ve çoğunlukla Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilir. İç Anadolu’nun bazı bölgelerinde de yetiştirildiği görülür.

Çiriş Otu Verimleri Nelerdir?

➤ C vitamini bakımından çok zengin bir ottur.

➤ Beyaz kan hücrelerini artırıcı özelliği vardır.

➤ Bedende ki mikropları öldürür.

➤ Çiriş otu eforlu bir antioksidan kaynağıdır.

➤ İdrar söktürücüdür.

➤ Kronik sızıları gidermede verimlidir.

➤ Saç kıran rehabilitasyonunda sıklıkla kullanılır.

➤ Adet söktürmede fayda sağlar.

➤ Sivilce ve apseleri gidermede kullanılır.

➤ Egzama rehabilitasyonunda sıklıkla kullanılır.

Halk Arasında Öğrenilen Yöresel Adları: Yabani Pırasa, Sarı Zambak, Eremurus Speciabilis Bieb Latince Adı, Dağ Pırasası, Gülik, Gülük, Çiviş, Kirgiç

Çiriş Otu Nasıl Kullanılır?

Çok muhtelif yemeklerin imalinde kullanılan çiriş otunun aynı zamanda kök kısmında ki bir kısmı pabuççulukta bir cins yapıştırıcı olarak kullanılır. Çiriş otu ile yapabileceğiniz yemeklerin tanımlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Maliyeti Ne Kadar?

İlk çıktığı Nisan ayının sonlarında kilosu 10 TL olan çiriş otu kısa zamanda kilosu 3 TL’ye kadar düşmektedir. Bir çok yararı bulunan bu şifa kaynağının maliyeti oldukça uygundur.

Hazırlanan Yemekler Nelerdir?

Yemeklerdeki kullanımının dışında peynir üretiminde de kullanılan çiriş otu hatta İtalyanlar tarafından onlara has olan “Rignano Garnacigo” peyniri üretiminde de kullanılır.

Çiriş Otu Kavurması Nasıl Yapılır?

Hazırlayacağınız kavurma yemeğini dilerseniz sade, yumurtalı ve kıymalı olarak çeşitlendirebilirsiniz.

Çiriş Otu Kavurması Malzemeleri

 • 1 kilogram çiriş otu
 • Haşlamak için su
 • 1-1,5 çay kadehi zeytinyağı
 • Dilediğiniz baharatlar
 • Tuz

Çiriş Otu Kavurması Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak 1 kilogram çiriş otunu hoşça arının ve yıkayın. Arınılmış çiriş otlarını çok büyük olmayacak biçimde doğrayıp bir tencerenin içerisine koyun. Üzerini geçmeyecek kadar su ilave edin, ardından azıcıkta tuz ilavesi yapın. Kaynamaya başladıktan sonra 15-20 dakika daha kısık ateşte pişirmeye devam edin.

Piştikten sonra bir süzgeç desteğiyle çiriş otlarını süzün. Bu sırada başka bir tavanın içerisine zeytinyağını koyun, ardından çiriş otlarını ilave edin. Bu esnada dilediğiniz baharatları ilave edebilirsiniz. Takribî 10 dakika orta ateşte yemeğinizi kavurmaya devam edin ve sonrasında altını kapatın.

Bu yemeği dilerseniz yumurtalı ve kıymalı olarak da harcayabilirsiniz. Şayet yumurtalı yapmak isterseniz kavurduktan sonra üzerine 3-4 adet tane yumurta kırabilirsiniz. Şayet kıymalı yapmak isterseniz çiriş otları haşlanırken kıymaları da başka bir tavada kavurun. Ardından haşlanmış çiriş otlarını süzdükten sonra kıymalı karışıma ilave ederek tekerrür bir müddet kavurun.

Çiriş Otu Salatası Nasıl Yapılır?

İlk olarak çirişleri hoşça yıkayarak ayıklayın. Ardından arınılmış çiriş otlarını kaynamakta olan suyun içine atın. Hafif yumuşadıktan sonra ocaktan alın ve soğuk sudan geçirerek süzün. Bu sırada başka bir kasede zeytinyağı, limon ve bir ölçü ezilmiş sarımsak karıştırılarak salata sosu elde edilir. Haşlanmış ve soğumuş çirişlerin üzerine bu sosu dolaştırın ve iyice karıştırın. Salatanız hazır. Dilerseniz üzerine yoğurt ilave ederek yoğurtlu bir salatada elde edebilirsiniz.

Zeytinyağlı Çiriş Otu Yemeği Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler

 • 1 kilogram çiriş otu
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 1 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı salça
 • 1/2 çay kadehi kalın bulgur
 • Tuz
 • Baharat
 • Zeytinyağı 6 yemek kaşığı

Çiriş Otu Yemeği Hazırlanışı

Tarif

İlk olarak bir tencerenin içerisine zeytinyağını, yemeklik doğradığınız soğanları ve doğranmış sarımsağı ilave edin. Soğanları bir zaman pembeleşinceye kadar kavurun. Ardından kavrulmuş soğanların üzerine 2 yemek kaşığı salçayı ilave edip bir müddet daha kavurmaya devam edin.

Salçada kavrulduktan sonra arınılmış ve yemeklik doğranmış çirişleri tencereye ilave edin. Çirişleri ilave ettikten sonra üzerini biraz geçecek kadar su ilave edin. Pilavlık bulgurunuzu da ilave ettikten sonra tuz ve dilediğiniz baharatları ilave edip tencerenin kapağını kapatın. Kısık ateşte 25-30 dakika kadar pişirmeye devam edin. Bulgurlar piştiği zaman yemeğiniz hazır hale gelmiştir.

Çiriş Otu Böreği Nasıl Hazırlanır?

Yukarıyada tasvirini verdiğimiz yemekler ve salatanın dışında börek iç malzemesi olarak da kullanabilirsiniz. Dilerseniz kıyma ile karıştırarak veya sade olarak yufkanın içerisine koyacağınız çiriş otu değişik lezzette bir börek hazırlamanızı sağlayacaktır. Tıpkı ıspanaklı börek yapar gibi böreklerde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın