Çok Fazla Şeker Harcadığınızın 8 Bulgusu

Çoğu şahıs yalnızca şeker hastalarının kan şekeri seviyelerinin yüksek olduğunu düşünüyor. Malesef bu böyle değil. Rastgele biri de buna maruz kalabilir ve asaplara, kan damarlarına ve uzuvlara yapılan hasarı fark etmeyebilir.

Drsağlık karmaşıklıkları önlemek için, çok fazla şeker harcadığınızda bedeninizin size emin ettiği 12 bulguyu anlatacak.

Sürekli açlık

Yüksek kan şekeri, glikozun hücrelere girmesini maniler. Netice olarak, beden enerjisini almaz ve tekerrür tekerrür besin almak ister : Bir kısır döngü…

Artan yorgunluk

Yüksek kan şekeri seviyesinde, beden glikozu doğru bir biçimde depolayamaz ve ememez. Enerjiyi faydalı kullanmaz ve hücreler lüzum dinlediği yakıtı alamaz. Tam bunlar, bir insanın bitkin sezmesine neden oluyor.

Sık idrara çıkma

Kan şekeri çok yüksekse, böbrek, akışkanları tekerrür absorbe edemez. Bu sebeple, kan ve hücrelerdeki glikoz konsantrasyonunu eşitlemeye çalışan beden, hücre içi akışkan ile kanları eriterek glukoz konsantrasyonunu bayağı seviyeye getirir. Bu sık idrara çıkma ile sonuçlanır.

Kuru ağız, fazla susuzluk

Ağız kuruluğu ve susuzluk şiddetli akışkan kaybının işaretidir. Dehidrasyon seviyesini değerlendiren ve susuzluğa neden olan hipotalamus beyne karşılık gelen bir sinyal yollar. Elbette içmeyi yalanlayamazsınız, ama susuzluk vaziyetinde su veya şekersiz çay seçim ederseniz daha iyi olur.

Kilo kaybı

Yüksek bir glikoz seviyesi ile, çok kalorili yemekleri fazla harcasanız dahi kısa bir zaman içinde kilo verebilirsiniz.Bunun birkaç sebebi vardır:

  • Sık idrara çıkma sebebiyle akışkan kaybı, tüm bedende düşük akışkan seviyesine neden olur ve kilo kaybına yol açar.
  • Glukoz metabolizması için insülin seviyesi eksik ise, beden yağ yakmaya geçecektir.
  • Glükoz seviyesinin yüksek olduğu idrarda beden daha fazla kalori tüketir. Bu biçimde, beden fazla glikozu “boşaltmaya” çalışır.

Bulaşıcı hastalıklar

Üriner sistem enfeksiyonları ve maya enfeksiyonları hem bayanlarda hem erkeklerde görülebilir. Ancak daha sık şeker seviyesi yüksek ve diyabetli bayanlarda bulunur. Şeker mayaların ve bakterilerin arttırılması için ergonomik bir civar yaratır.

Kuru cilt

Kuru cilt muhtelif sebeplerden dolayı yüksek kan şekeri seviyelerine bağlanabilir:

  • Fazla idrara çıkma bedenin suyunu kurutarak cildi kurutur.
  • Bacak cilt problemleri ateroskleroza işaret eder – atardamarların sertleşmesi ve daralması ve kan dolaşımında eşzamanlı bir eksilme – sıklıkla şeker hastalığında ortaya çıkan bir hastalık.
  • Hasar gören asaplar ter bezlerinin bayağı çalışmasını bozabilir ve cildin su balansını etkiler.

Yaraların ve kesiklerin yavaş iyileşmesi

Yüksek şeker seviyesinin en problemli neticeyidir. Damar zararına bağlı olarak hakikatleşir.  Kan dolaşımının, özellikle eklemlerde makûslaşmasına ve dokuların eksik beslenmesine yol açar.

Bir cevap yazın