Çoklu Prizle Yapmamanız Gereken O Yaşami Yanılgı

Uzatma kablosu ve çoklu priz evinizde çok fazla elektronik makine varsa yaşam kurtarıyor. Ancak nasıl kullanıldıklarını iyi öğrenmeniz gerekiyor.

Bilmezseniz yaşam kurtarmak yerine yaşamınızı tehdit edebiliyor.

Kış aylarında çoğumuz ufak elektrikli ısıtıcılar kullanıyoruz. Dikkat etmemeniz halinde bu cins şeyler yangın çıkarabiliyor.

Tehlikeli olmaları sebebiyle The Umatila County Fire District Facebook’ta bir ihtar yayınladı.

Uzatma kabloları ve çoklu prizler elbette işe yarıyorlar ancak onların da emin bir kapasitesi var. Fazla ısındıklarında evinizde yangın çıkması işten dahi değil.

Bunun önüne geçmek için evinizdeki elektrikli aletlerin voltajlarına dikkat faktörüz gerekiyor. Kimileri oldukça tehlikeli olabiliyorlar.

Soğuk havalarda elektrikli ısıtıcıların bedellerini hiç düşünmeden yükseltebiliyoruz.

Evinizi ısıttıkları gibi prizleri de ısıtabiliyorlar. Voltaj bedelleri yüksekse risk arzedebiliyorlar.

The Umatilla County Fire District, Facebook’ta şöyle bir gönderi paylaştı:

“Havalar soğuyor ve elektrikli ısıtıcıları çalıştırmaya başlıyoruz. Sizleri elektrikli ısıtıcıları çoklu prizlere takmamanız mevzusunda uyarmak istiyoruz. Çoklu prizler, elektrikli ısıtıcılar gibi fazla elektrik harcayan elektronik aletleri kaldırabilecek kapasitede değiller. Bu surattan yangın çıkması işten dahi değil. Paylaşarak insanları mevzu hakkında bilinçlendirin.”

Uzmanların yaptığı söylemeye göre ev yangınlarının çoğu kış aylarında gerçekleşiyormuş.

Bu sebeple elektronik aletlerinizin ne kadar enerji harcadığını ve gerek çoklu prizlerin gerekse de uzatma kablolarının bu enerjinin ne kadarını kaldırabileceğini iyice inceleyin.

Evinde yangın alarmı bulunanların da alarmları hakimiyet ettirmeleri gerekiyor. Çıkan bir hayli yangında yangın alarmlarının çalışmadığı öğreniliyor.

Bir cevap yazın