Çörek Otunun Yararları

Çörek otunun insan sıhhatine yararlarını bu yazıya sığdırabilir miyim ya da bunu muvaffak olan bir yazı var mı öğrenemiyorum. Zira bu mevzuyla ilgili taradığımız tam kaynaklarda karşımıza çıkan bilgiler eşsiz, ehemmiyetli ve çok bedelli. AKIL National Library of Medicine National Institutes of Health Birleşik Devletler Milli Tıp Kütüphanesi çörek otuyla ilgili 1964-2014 seneleri arasında dünya çapında yapılan bütün 625 bilimsel araştırma neticelerini fotoğrafı web sitelerinde yayınlamışlardır ve bilimsel çalışmanın fantastik neticeleri var.

Dünya çapında tam laboratuvar çalışmaları; çörek otunun insan sıhhatine yararlarını ortaya çıkarmak, hastalıkların rehabilitasyonunda nasıl kullanılacağını belirtmek için yapılmaktadır ve bu çalışmalar desteğiyle ehemmiyetli neticeler ortaya çıkarılmıştır. Fakat son senelerde yapılan araştırma neticelerini okuduğunuzda sizler dahi okuduklarınıza inanamayacaksınız.

Astım: 2010 senesinde yapılan bir dizi laboratuvar çalışması neticesinde çörek otunun astım hastalığına müteveccih pozitif tesirlerinin olduğu ispatlandı ve bu araştırma neticeyi Phytomedicine mecmuasında yayınlandı. Bilim adamları tarafından yapılan öbür araştırmalar çörek otu yağının ihtiva ettiği antienflamatuar özelliğin solunum yolu kaslarını genişlettiği tespit edilmiştir, öbür bir ifade ile astım rehabilitasyonuna destekçi olmaktadır.

Astım saldırıları olduğu zaman bir fincan kahve ile karıştırılarak sabah ve akşam içilir. 2 gün bunu yapınca astım hücumunuzu geçiştirir.

Çörek otu yağı astım rehabilitasyonunda kullanılır: Çörek otu yağını göğüs ve sırt kısmına uygulayın veya kaynar suya bir tatlı kaşığı çörek otu yağı karıştırın günde iki kere buğusunu soluyun.

Çörek otunun kapsül halinde sabah ve akşam 2 kere yemekten 1 veya 2 saat evvel alın şayet mide de ülser var ise yemekten 2 saat sonra alın.

Yüksek Tansiyon: Fundamentals of Clinical Pharmacology Muayenehane Farmakolojisi’nin Esasları isimli mecmuada yayınlanan laboratuvar araştırmaları neticeyi göstermektedir ki, çörek otu yüksek tansiyonu düşürme noktasında ehemmiyetli bir işlev üstlenmektedir. Yüksek tansiyon meseleyi yaşayanlar 0.6 mg ölçüde çörek otu alarak tansiyonlarının düşmesini sağlayabilir ve bu aynı zamanda idrarın sökülmesine destekçi olur.

Boğaz Sızısı: Çörek otu bademcik ve boğaz irinlerine de iyi gelmektedir.

Işınım Zararı: Çörek otunun kapsadığı thymoquinone bileşeninin ışınım suratından zarar gören beyin dokularını gözettiği kısa bir zaman evvel yapılan bilimsel deneylerle ortaya konulmuştur. Analistler elde ettikleri neticelere katlanarak ışınıma bağlı nitrozatif strese karşı çörek otu ‘‘sarih bir  koruma sağlamaktadır’’ söylemesini yapmışlardır.

Morfin Bağımlılığı ve Toksisite Tedbire: Ancient Science of Life mecmuanda yayınlanan araştırma neticelerinde çörek otunun morfin zehirlenmesini ve bağımlılık endeksiyonunu eksilttiği ortaya konulmuştur. Bazı analistler , madde bağımlığına deva olabileceğini iddia etmekteler.

Kimyevi Silahlara Karşı Korunma: İran İslam Cumhuriyeti, Meşhed Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bilimsel araştırmaların neticeyi fantastik bir reeli ortaya koymuştur. AKIL National Library of Medicine National Institutes of Health Birleşik Devletler Milli Tıp Kütüphanesi fotoğrafı web sitesinde de yayınlanan araştırma neticeleri, kimyevi hamleye maruz kalanların hırıltı dahil, karşılaştırılırdı semptomları eksiltici hatta rehabilitasyon edici tesirleri bulundu.

Sedef Hastalığı: Sedef inflamasyona, topikal olarak uygulanması vaziyetinde, çörek otu, epidermal kalınlığı çoğaldırmayı ve patlamaları yatıştırmayı muvaffak olduğu bilimsel olarak ispatlandı.

Parkinson Hastalığı : Neuroscience Letters’da yayınlanan araştırma neticelerine göre, thymoquinon özünün parkinsona bağlı toksisite nöronlarını gözettiği gözlemlenmiştir.

Karaciğer Hastalığı: Millet tarafından çörek otunun karaciğeri bazı zehirlenme cinslerinden gözettiği öğrenilmektedir. Bu mevzuyla ilgili olarak yapılan bilimsel araştırmalar bu bilginin doğru olduğunu kanıtlamıştır. Yapılan araştırmalar, çörek otunun karaciğer üzerine karbon tetrachloridin zehirli tesirini eksilttiğini ortaya koymuştur. Bununla beraber çörek otunun karaciğer kanserinden korunmak için tesirli bir usul olduğu anlaşılmıştır.

Sütun Kanseri: 2003 senesinde Nutr Cancer mecmuasında yayınlanan, Mısır Tanta Üniversitesi’nde yapılan araştırma neticelerine göre, fareler üzerinde uygulanan deneylerin neticesinde çörek otunun sütun kanserinin oluşmasını eforlu biçimde yasakladığı ortaya çıkarılmıştır.

Meme Kanseri: Birleşik Devletler Mississipi Üniversitesi’nde yapılan deneyler neticesinde meme kanserine neden olan kanser hücreleri yavaşlatmada galibiyetli olduğu ortaya konmuştur.

Şeker Hastalığı: Tohoku J Exp Med Mecmuasında yayınlanan laboratuvar çalışmaları neticesine göre, Türkiye 100. Sene Üniversitesinde, analistler tarafından fareler üzerinde yapılan deneyler neticeyi çörek otu yağının kan şekerini düşürme noktasında ehemmiyetli rol aldığı ortaya konulmuştur. Aynı deney daha sonraki senelerde Yeni Zelenda’da tavşanlar üzerinde yapılmış ve aynı netice alınmış, bununla beraber damar sertliğinin ortadan kaldırılması noktasında da ehemmiyetli etmen olabileceği ispatlanmıştır.

Alerjik Hastalıklar: Almanya’da yapılan çalışmada alerjik astım ve egzama hastası olan 152 şahsa her gün 40-80 mg çörek otu yağı kapsayan kapsüller verilerek rehabilitasyon edilmişlerdir.

Hafıza Güçlendirir:  Bir bardak içerisinde naneye 8-10 damla çörek otu yağı damlatılır. günde iki kez içilir.

Hormon Balansını Sağlar:  Bir ay süresince öğütülmüş çörek otu 10-20 mg arı sütü ve 30-35 gram bal karıştırılarak ağızda eritilmek suretiyle yutulur.

Böbrek Safrataşı Eritme: Kahve fincanı öğütülmüş çörek otu ve yeniden bir kahve fincanı natürel bal karıştırılır ve 3 baş sarımsak bu karışıma ilave edilir ve 7 gün süresince günde 3 kez 50-100 gram limon suyu ile beraber harcanır.

Bir cevap yazın