D vitamini yetersizliği nasıl karşılanır?

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, D vitamini yetersizliğinde hangi hastalıkların ortaya çıktığı ve D vitamini yetersizliği nasıl karşılanır sualinin yanıtını yanıtladı.

D vitamini yağda eriyen bir vitamin olup bedenin yağ hücrelerinde ambar edilir. En ehemmiyetli misyonu yiyecekler ile alınan kalsiyumun kemik gelişimine sağladığı katkıdır. Nebatlarda D2 vitamini bulunurken, hayvanlarda ise D3 vitamini bulunur.

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, D vitaminin en çok somon balığı, ton balığı, sardalya ve hamsi balığında depolandığını belirterek, gıdaların yanı sıra güneş ışınlarından gelen vitamini direk almanın da ehemmiyetli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Mocan, mevzuyla alakalı şu bilgileri verdi;

Somon tek başına D vitamini kaynağı

Az güneş gören kuzey ülkelerinde ise özellikle somon balığı insanların D vitamini gereksinimini tek başına karşılar. Bir yumurta sarısı günlük D vitamini lüzumunun yüzde 10’nunu karşılarken süt, peynir, yoğurt gibi yiyecekler ehemmiyetli bir kısmını karşılamış olur.

Hamile ve yaşlıların daha çok lüzumu var 

Özellikle güneşle az teması olan bireylerde gebelerde ve yaşlılarda D vitamini yetersizliği en sık tesadüfülen meselelerdendir. Hamile ve yaşlılar, bu vitamine öbür insanlara oranla daha fazla lüzum duyar.

Bedendeki mikropları öldürüyor 

D vitamini son senelerde kemik gelişimine sağladığı katkılar dışında beden mukavemetini çoğaldırıcı ve metabolizmayı süratlendirici tesirleri olduğu da görülmüştür. Yapılan çalışmalar bedendeki mikropların D vitamini sayesinde can verdiğini ortaya çıkarmıştır.

Yetersizliği kilo aldırıyor 

Obezite yaradılışında açıklama edilemeyen bir D vitamini yetersizliği görülmektedir. İnsülin mukavemeti bu vitaminin yetersizliğinde daha sık görüldüğü için evvel obeziteye ileriki yarıyıllarda da hipertansiyona yol açabilmektedir.

Gribin sebebi…

Yeterli ölçüde karşılanamayan D vitamini yetersizliği; uzun süren üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve gribal enfeksiyonlara neden olur. Bunlara bağlı olarak da halsizlik, sedef hastalığı, diyabet astım, Alzheimer, sara, kanser ve bunalım tehlikesini çoğaldırmış olur.

Özellikle çocuklarda D vitamini yetersizliği sihrime geriliği ve kırıklara yol açarken, yaşlılarda ise en sık karşılaştığımız kemik erimesi hastalığına yol açmaktadır.

Günlük D vitamini lüzumu nasıl olmalıdır?

Günlük D vitamini lüzumu bebeklerde 400 birim, hamillerde 600 birim, yaşlılarda ise 800 birimdir.

Bir cevap yazın