Daha fazla beyazlasın diye kullanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz!

İlaç, sigara, çay, kahve, kola gibi yiyecek ve meşrubatlar dişlerin renklenmesine neden olurken, bunun için kullanılacak beyazlatıcıların daha çok renklenme ve eskitme yapabileceğine vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Cenker Zeki Koyuncuoğlu, bol su ile ağzı çalkalamanın daha tesirli ve daha sıhhatli bir usul olacağını söylüyor.

Dişlerimiz yapısal, ilaç kullanımına bağlı ya da alışkanlıklarımıza ve harcadığımız yiyeceklere bağlı olarak renklenebilir. Dış kaynaklı renklendirici mahsullerin başında sigara geliyor. Ayrıca çay, kahve, kola ve kırmızı şarap gibi meşrubatlar da dişlerde renklenmeye yol açabilir.

Yrd. Doç. Dr. Cenker Zeki Koyuncuoğlu, dişlerde doğuştan ya da kusurlu /fazla antibiyotik kullanımına bağlı kirletilmelerin diş beyazlatma ya da dolgu uygulamaları gibi teşebbüssel operasyonlar ile rehabilitasyon yapılabildiğini belirtirken, harcanan besinlerden ya da nargile/sigara gibi tütün mahsullerinin kullanımına bağlı olarak sonradan renklenen dişlerin pakliğinin ise diş doktorları tarafından yapılması gerektiğine işaret ediyor. Yrd. Doç. Dr. Koyuncuoğlu, bu operasyonun ardından hastaların evde doğru ve yeterli ağız bakımı uygulamaları ile bu vaziyeti gözetmelerinin ehemmiyetinin altını çiziyor.

BEYAZLATICILAR DAHA FAZLA RENKLENDİRİYOR

Beyazlatıcı ya da kir çıkarıcı diş macunlarının da zaman zaman kullanılabildiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Koyuncuoğlu, ancak bu tip diş macunlarının uzun müddet süresince kullanılmaması mevzusunda uyarıyor, Koyuncuoğlu, “Yapılan bir araştırmada piyasadaki beyazlatıcı bir diş macununun hem renklenmeyi uzaklaştırmada zafersiz olduğu hem de suyla yapılan fırçalamaya göre daha fazla renklenme oluşturduğu gösterilmiştir.

Sonuç olarak, bu macunlar bir müddet sonra dişte yıpranmalara veya çizilmelere neden olabilir. Bu da dişin daha kısa vakitte renklenmesine neden olur” dedi.

ÇOCUKLARDA RENKLENMENİN SEBEBİ ARAŞTIRILMALI

Çocukların dişlerinde görülen renklenmelerin sebeplerinin ise değişiklik gösterdiğini kaydolan Yrd. Doç. Dr. Koyuncuoğlu, “Bebeklik ve erken çocukluk yarıyılında kumpaslı ilaç kullanıma bağlı antibiyotikler, demir kapsayan vitamin şurupları gibi kirler oluşabilir.

Ancak bunların diş çürüğü başlangıcında izlenen renklenmeler ile karışmaması için bir diş doktoruna müracaat etilerek nedeninin incelenmesi gerekmektedir” ihtarında bulunuyor.

Dişlerin pislenmesini ve hasar görmesini önlemek için çay, kahve, vişne suyu, şalgam suyu portakal gibi renklendirici yiyecekler ile asitli meşrubatlar harcandıktan sonra ağzın bol su ile çalkalanması gerektiğini söyleyen Koyuncuoğlu, “Bu sayede renklendirici ve eskitici maddelerin ağız civarından uzaklaşmasını sağlayabiliriz” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Cenker Zeki Koyuncuoğlu, dişlerin fırçalanmaması ve diş aralarının arınılmamasının diş ve diş eti hastalıklarına yol açtığına dikkat sürüklerken, diş fırçalamanın ve ara surat fırçası/diş ipi kullanımının yerini başka hiçbir uygulamanın yakalayamayacağının altını çizerek, “Dişlerimiz özellikle gece uyumadan evvel olmak üzere günde iki kez fırçalamamız yeterlidir.

Ancak diş fırçamız yanımızda değilse ve dişlerimizi fırçalayamayacağımız bir civardaysak ağzımızı kesinlikle bir kadeh su ile çalkalamamız veya harcanan son besin olarak beyaz peynir yememiz dişlerimizin sıhhati açısından ehemmiyet talep etmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın