Damar Arınan Gıdalar

Damarları Arınmak İçin ve Damar Tıkanıklığını Önlemek İçin Harcamanız Gereken Gıdalar Listesi

Kalp hastalıkları gün geçtikçe sıhhatimizi daha çok tehdit etmeye başlıyor. Balanssız ve yanlış beslenme sonucunda tıkanan damarlar vefat tehlikelerini ne yazık ki ki artırıyor. Bu yazımızda sevgili Bilgi Hekimi okurlarımıza damarları arınan gıdalar hakkında bilgi vereceğiz…

Acai Üzümü

Bilhassa kolesterolü düşüren acai meyvesi kan akışını dengelemesi nedeniyle kalp için çok yararlıdır.

Tarçın

Tam bir Antioksidan kaynağı olan tarçın, kandaki şekerin düşmesini sağlayarak damarlar için çok faydalı hale kazanç. Günlük 1 çay kaşığı tarçının kandaki yağ oranını yüzde 26 oranında eksilttiği belirtilmektedir.

Yeşil Çay

Yeşil çay, damarlara hasar veren oksidatif stresi eksiltir ve damarların arınılmasını sağlar. Kapsadığı antioksidanlar kolesterolü düşürür ve böylece kalbi korur.

Zeytinyağı

Akdeniz ülkelerinde kalp rahatsızlıklarının görülme oranının daha az olması zeytinyağı kaynaklıdır. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde kanseri maniler ve tansiyonu düşürür.

Brokoli

K vitamini ile lif bakımından zengin olan brokoli, kolesterolü ve tansiyonu düşürür. K vitamini damarlardaki kalsiyum oranını da dengeler.

Badem

E vitamini, çözünebilen lif ile tekli doymamış yağlar bakımından olabildiğince zengin olan badem, kapsadığı antioksidanlar sayesinde damarlardaki zararı önler.

Yulaf

Yulaf, kolesterolü düşürerek damarların arınılmasına dayanakçı olur. Öğünlerinize yulafı ilave etmenizi nasihat ederiz.

Zerdeçal

Zerdeçal, damarların pakliğinde en yararlı baharatlardan biridir. Bunun yanı sıra damar sertliğini maniler ve yağ depolanmasını önler. Zerdeçalı yemeklere rendeleyerek aralıksız tüketebilirsiniz.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, damarlardaki baskıyı eksilterek kan akışını süratlendirir. Ayrıca damar tıkanıklığı ve enflamasyona da iyi gelmektedir.

Nar

Kapsadığı antioksidanlar sayesinde nar, kan akışını çoğaldırır ve damarların tıkanmasını maniler.

Bir cevap yazın