Damarları Arınan 10 Besin

Kalp rahatsızlıkları her geçen gün sıhhatimizi daha fazla tehdit etmektedir. Balanssız beslenme neticeyi tıkanan damarlar vefat tehlikesini çoğaldırmaktadır. İşte damarları arınan yiyecekler…

Badem

E vitamini, çözünebilen lif ve tekli doymamış yağlar açısından oldukça zengin olan badem, kapsadığı antioksidanlar sayesinde damarlardaki zararı engeller.

Zerdeçal

Zerdeçal, damar pakliğinde en tesirli baharatlardan biridir. Ayrıca damar sertliğini önler ve yağ depolanmasını engeller.

Nar

İçerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde nar, kan akışını çoğaldırır ve damarların tıkanmasını önler.

Yeşil çay

Yeşil çay, damarlara zarar veren oksidatif stresi eksiltir ve damarları pakler. Kapsadığı antioksidanlar kolesterolü düşürür ve bu sayede kalbi korur.

Yulaf

Yulaf, kolesterolü düşürür ve damarları pakler. Öğünlerinize yulafı ilave etmenizi öneririz.

Açai üzümü

Özellikle kolesterolü düşüren bu meyve kan akışını dengeler ve bu sayede kalp için çok yararlıdır.

Tarçın

Antioksidan ambarı olan tarçın, kandaki şekeri düşürür ve bu sayede damarlar için çok yararlıdır. Günde 1 çay kaşığı tarçının kandaki yağ oranını %26 oranında eksilttiği kaydedilmiştir.

Zeytinyağı

Akdeniz ülkelerinde kalp hastalıkları görülme oranının daha az olması zeytinyağı sayesindedir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde kanseri önler ve tansiyonu düşürür.

Brokoli

K vitamini ve lif açısından zengin olan brokoli, kolesterolü ve tansiyonu düşürür. K vitamini damarlardaki kalsiyum seviyesini dengeler.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, damarlardaki baskıyı eksiltir ve bu sayede kan akışını süratlendirir. Ayrıca damar tıkanıklığı ve enflamasyona da iyi kazanç.

Bir cevap yazın