Damarlarınızı Natürel Yoldan Arınacak ve Sizi Kalp Hastalıklarından Gözetecek 8 Gıda

Kan damarları atardamarlar, oksijenli kapsayan kanların beden içindeki taşıma vazifesini üstlenen yapılardır. Ayaklarımızdan beynimize kadar bedenimizin her yerine uzanırlar. Sıhhatlı kan damarlarına sahip olmak, kalp krizlerini ve inmeleri yasaklamanın başlıca yoludur.

Kalp hekimlerine göre, damar tıkanıklığına sahip olan şahısların neredeyse tamamı bu gidişatın farkında dahi değiller. Yalnızca angina, klodikasyon veya kalp krizi gibi rahatsızlıklar geçirdikleri zaman damar tıkanıklığı hakkında kuşku dinlemeye başlıyorlar. Damar tıkanıklığını yasaklamanın başlıca yollarından bir tanesi ise beslenmemize dikkat etmemiz.

Bilge Cafe olarak damar tıkanıklığını önlemede ve tıkalı damarları arınmada tesirli olan 8 gıda ve meşrubat çeşidini sizler için derledik.

1. Balık

Balık, daha fazla harcamaya bir an evvel başlamanız gereken ilk besindir. Omega-3 ve sıhhatli yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir yiyecek maddesidir. Bu yağ asitlerinin kolesterol seviyeleri üzerindeki pozitif tesiri mevcuttur. Sıhhatlı yağ asitleri ve omega-3 güzergahından zengin olan bazı balıklar ise; ringa, ton balığı, alabalık, uskumru ve somon.

2. Turunçgiller

Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde narenciyenin sistolik kan tazyikini ve darlık hissini ehemmiyetli miktarda düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Özellikle portakal ve greyfurt, yüksek derecede sıvı lif kapsar ve bu sayede damarları tıkanmaktan gözetir. Günün dilediğiniz öğününde yiyebileceğiniz bu meyveler hem size enerji ve lezzet verecek hem de sıhhatinizi koruyacaktır.

3. Ceviz

Uzmanlara göre ceviz, damarların elastikliğini geliştiren bir besindir. Ayrıca günde 8 adet ceviz yemek, ağır yemeklerden sonra bedene giren doymuş yağların kalp ve damarlara hasar vermesini yasaklayacaktır. Ceviz, sıhhat açısından çok verimli bir gıda olmasının yanında, oldukça da lezzetli bir besindir.

4. Keten Tohumu

Eğer keten tohumu beğenmeyen biriyseniz, bir an evvel harcamaya ve tadına alışmaya başlamanız iyi olur. Keten tohumunun sıhhat açısından onlarca yararı vardır ve bunlardan bir tanesi de damar sıhhatidir. Keten tohumu, kalbi kuvvetlendiren omega-3 yağ asitleri, lif ve fitoöstrojen bakımından oldukça zengindir. Keten tohumunu isterseniz çekilmiş olarak, isterseniz de ekmeklerin içinde kullanabilirsiniz. Ayrıca marketlerde keten tohumu ilaveli darı gevrekleri de bulabilirsiniz.

5. Zerdeçal

Konu kalp ve damar sıhhati olduğunda, zerdeçal sizin en iyi arkadaşınızdır. Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde zerdeçal ve zerdeçalın içinde bulunan kürkümin muhtelif kalp hastalıklarına karşı iyi gelmiştir. Zerdeçal yalnızca kalbi gözetmekle kalmaz aynı zamanda metabolizma ile alakalı muhtelif problemler ile de çaba eder.

6. Yeşil Çay

Dünya çapında yeşil çayın kalp-damar hastalıklarına iyi geldiğini ispatlayan çok rakamda araştırma yapılmıştır. Bunlardan en büyüğü ise 40 bin Japon üzerinde yapılan bir çalışmadır. Bu çalışmaya göre günde 5 fincandan fazla yeşil çay harcayanların kalp krizinden veya inmeden can verme tehlikeleri %26 oranında azalmıştır.

7. Tarçın

Tarçını işlenmemiş biçimde harcamanın bir çok yararı vardır. Eforlu bir antioksidan, enfeksiyonları karşı gayrette eforlu ve aynı zamanda kalp hastalıkları tehlikesini eksiltmede oldukça tesirlidir. Tarçın üzerinde yapılan iki ayrı çalışmadan birincisinde tarçının Tip-2 diyabet hastaları üzerinde pozitif tesiri gözlemlenmişken, ikinci çalışmada ise tarçının kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir.

8. Nar

Pek çoğumuz için nar, oldukça hoş ve lezzetli ama yemesi bir o kadar da külfetli bir meyvedir. Tam bu lezzeti ve zahmeti bir yana nar, kalp ve damarlarımız için mucize bir meyvedir. Kan yapıcı özelliğinin yanı sıra, oksitadif stresi eksiltme, birleşimleri destekleme ve nitrik oksitlerin faalliğini sağlama bakımından da oldukça yararlı bir meyvedir.

Bir cevap yazın