Demir yetersizliğine karşı çok tesirli!

keçiboynuzu

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, demir yetersizliği kansızlığı görülme sıklığının giderek çoğalmaya başladığını ifade ederek, “Anemi özellikle hamile bayanlarda, çocuklarda ve bayanlarda daha çok görülüyor. Anemiyi önlemek için sıhhatli ve doğru beslenmek büyük ehemmiyet taşıyor” dedi.

Demir yetersizliği kansızlığının bedende yeterli demirin bulunmamasından kaynaklanan ve sık görülen bir kansızlık cinsi olduğunu kaydolan Enç, “Demir seviyelerinin düşük olmasının sebebi genellikle kan kaybı, kötü beslenme veya yiyeceklerdeki demirin emilmesinde görülen noksanlıktır.”

Demir yetersizliğine bağlı anemi çocuklarda zekâ gelişimini negatif istikamette tesirler, gelişmeyi yavaşlatır ve enfeksiyona tutulma tehlikesini aşırılaştırır. Bu nedenden dolayı kansızlıkta rehabilitasyon çok ehemmiyetlidir” diye konuştu.

Anemi rehabilitasyonunda demir kaynaklı gıdalarla doğru biçimde beslenmenin ehemmiyetinin büyük olduğunu ifade eden Enç, “Rehabilitasyonda harcanması gereken bazı gıdaları sıralayacak olursak; Kırmızı et, tavuk eti, karaciğer, balık eti, üzüm, pekmez, yumurta, Kuru baklagiller, Yeşil yapraklı sebzeler Ispanak, tere, pazı gibi.,fındık, susam ve kuru dut.

Bu yiyeceklerin C vitamini ile birlikte harcanması demir emilimini çoğaldırmanın ehemmiyetli bir yoludur. C vitamini bakımından zengin olan gıdalara misal vermek gerekirse; portakal, kivi, tatlı kırmızıbiber, yeşilbiber, greyfurt, kavun, çilek, ananas, kıvırcık lahana, mango, brokoli ve tatlı patatestir” söylemelerinde bulundu.

Her öğünde karmaşık yeşilliklerden oluşan bol limonlu salataların demir emilimini artırdığını vurgulayan Enç, “Yumurtayı menemen stilinde pişirmek ve öyle harcamak demirin alımını artırmış olur.

Zira içerisinde kırmızı, yeşilbiber, domates ve soğan olduğu için C vitamini kazandırmış oluyorsunuz.

Ispanağı yalnızca ya da yumurta ile beraber yemek gerekir. Ispanağı yoğurt ile birlikte harcamak demir emilimini azaltır.

Kahvaltıda 1 Tatlı Kaşığı

Kahvaltıda 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi yüksek demir kapsar verimlidir. Kuru baklagiller parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı çoğalmaktadır.

Demir yetersizliği ileri seviye de olan bireyler; kalsiyum doğrultusundan zengin gıdaları yemeklerin yanında değil ara öğün olarak harcamalıdır. Zira kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır. Ayrıca demir alımını eksiltmemek için çayı sarih ve limon sıkarak içmekte bereket vardır” biçiminde konuştu.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın