Denize ve Havuza Girmeden Evvel Bunları Netlikle Yapın

Sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenler özellikle de çocuklar havuza veya denize koşuyor.

Yoğun olarak kullanılan havuzlarda insanların burun floralarında, cilt üzerindeki bakteriler, idrar ve genital akıntılara bulaşmış tüm mikroplar havuz suyuna geçtiğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Gönen “Çocuklar tüm bu bakterilere karşı erişkinlere göre çok daha duyarlıdır. Deniz ve havuzdan sonra sadece havluyla kurulanmak işe yaramaz. Bakterilerin üremeleri için uygun çevre oluşturan nemli mayoların çıkarılması gerekir. Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra netlikle duşta yıkanmalı ve sonrasında kuru elbiseler giyilmelidir” diyor. Uzm. Dr. İsmail Gönen çocukları idrar yolları enfeksiyonlarından gözetmenin yollarını anlattı…

Yaz mevsiminde yoğun olarak kullanılan havuzlarda insanların burun floralarında, cilt üzerindeki bakteriler, idrar ve genital akıntılara bulaşmış tüm mikroplar havuz suyuna geçiyor. Çocuklar tüm bu bakterilere karşı erişkinlere göre çok daha duyarlıdır. Sağlık için lüzumlu şartlara sahip olmayan havuzlar dışında kimi zaman da kanalizasyon bulaşan deniz suyu çocuklarda bir hayli enfeksiyonu, özellikle idrar yolu enfeksiyon riskini artırabiliyor. Bunun yanında kanalizasyon bulaşan deniz suyu kulak enfeksiyonları, göz cerahati, ciltte mantar ve ishal gibi sindirim sistem sorunlarını da yol açabiliyor.

Bol sıvı alımı çok önemli

Sağlığınız için yüzmeyi bırakmak zorunda değilsiniz. Sadece havluyla kurulanmak işe yaramaz. Ancak bakterilerin üremeleri için uygun çevre oluşturan nemli mayoların çıkarılmasıyla, çocuklarınızı korumak için en büyük ihtiyatı almış olursunuz. Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra netlikle duşta yıkanmalı ve sonrasında kuru elbiseler giyilmelidir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için genel ihtiyat olarak, bol miktarda sıvı alınmalı ve özellikle de şeker içeriği düşük meyve suları bolca tüketilmelidir. Sıvı alımı idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için çok önemlidir.

Yüzmeden evvel de duş alın

Denize girmek havuz suyuna kıyasla daha güvenlidir. Havuzdan bulaşan hastalıkların çoğu klorlama, filtreleme ve temiz su ilave edilmesi gibi usullerle önlenebilir. Yüzme evveli netlikle duş alınmalıdır. Bu şekilde vücuttaki ter, idrar ve dışkı ile bulaşmış enfeksiyon potansiyeli taşıyan etkenlerinin uzaklaştırılması sağlanmış olur.

Kız çocuklarında daha fazla görülür

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda yüksek ateş, bulantı, kusma, karın sancısı, idrarında kan görülmesi, kötü kokulu idrar en sık görülen şikayetlerdir. Yakın zaman içinde havuzda bulunan çocuklarda bu şikayetlerden gelişigüzel biri mevcutsa en kısa zamanda hekime başvuru etmelidir. İdrar yolu enfeksiyonları kız çocuklarında anatomik nedenler nedeniyle oğullara göre daha sık görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu içinde de en sık sistit idrar torbası cerahati görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu rehabilitasyon edilmezse ciddi böbrek hasarına yol açabilir.

Bir cevap yazın