Dikkat Salgın Hastalığa Neden Oluyor!

Yapılan araştırmalar neticesinde içerisinde ham yumurta bulunan un ve hamurun coli salgınına ve birliktesi böbrek yetmezliğine neden olduğu anlaşıldı. Raporda un içerisinde yer alan muhtelif mikroorganizmaların bulunduğunu belirterek harcayıcılara ihtarlarda bulundu.

Aralık 2015’ten Eylül 2016’ya kadar, 56 adet E. coli ile ilişkili hastalık vakayı bildirildi. Kimse can vermedi, fakat bir hasta E. Coli enfeksiyonu suratından şiddetli bir böbrek yetmezliği hastalığına yakalandı.

ABD Hastalık Hakimiyeti Merkezleri uzmanları, bu sırlı hastalığın O121 sero grubuna ait olduğunu tespit ettiler ve hastalığın nedenini ham un tüketimi ile ilgili olduğunu tespit ettiler.

Yapılan araştırmalar neticesinde hastalanan insanlara bir ekip sualler soruldu. Hastalar ishal kusma ve bunlara eş bir hayli şikâyet yaşadıklarını belirterek, bazısı 1 gün evvel ham hamur yediğini bazısı da az pişmiş hamurlu gıdalar harcadığını belirtti.

ABD Yiyecek ve İlaç Yönetinin, insanları uyarmak için yayınladığı deklarasyonda yer alan maddeler ise şu biçimde;

– Unlu mamulleri az pişmiş olarak harcamayın.
– Un ve çiğ hamur mahsulleriyle temas ettikten sonra ellerinizi, tezgahı ve kapları iyice yıkayın.
– Ham besinleri, hastalık bulaşmasını önlemek için unlu besinlerden ayrı tutun. Tozlu yapısı sebebiyle unun basitlikle dağıldığını unutmayın.
– Un kapsayan mahsulleri pişirmek için ambalaj direktiflerini izleyin.

Bir cevap yazın