Dildeki Bu Katman Şeker Hastalığı Bulgusu!

Diliniz sıhhatinizi ele veriyor!

Dil, tat alma duyusunu hakikatleştirmesinin yanı sıra bedeninizde büyük vazifeleri bulunur. Bu uzuv siz farkında olmadan sıhhatiniz hakkında muhtelif işaretler veriyor olabilir.

Kumpaslı olarak sıhhat hakimiyetinden geçenler öğrenirler. Diş hekimleri haricinde öteki hekimlerde bireyleri tetkik ederken geniş çaplı bir ağız tetkiki yaparlar. Bunun neden yapıldığını öğrenmiyorsanız azıcıktan vereceğimiz bilgileri dikkatlice okumanızı öneri ediyoruz.

İşte dilinizin sıhhatiniz hakkında söyledikleri…

Parlak ve kızarık dil

Sıhhatlı bir şahsın dili genellikle pembe olur. Parlayan ve kırmızı halde olan bir dil, kansızlık hastalığı, ciddi B12 noksanlığının habercisi olabilir.

Dilin üzerinde kremsi bir tabaka olması

Dil üzerinde yer alan kremsi beyaz taka bağışıklık sisteminizin riskte olduğunu göstrebilir. Şayet bu katman giderek gelişiyorsa ve hiçbir biçimde eksilme göstermiyorsa sedef hastalığı, diyabet ve obezite gibi hastalıkların neden olduğu söylenebilir.

Bu gidişat senelerce devam edebilir. . Kronik oral kandidiyazis, HIV veya lösemi gibi altta uyuyan ciddi bağışıklık sistemi hastalıklarını da işaret ediyor olabilir. Aman dikkat!

Dilde kalın sarı katman

Dilde alana gelen fazla sarı kalın katman, bedenin fazla sıcak olması ve bakteri yüklenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Makûs ağız hijyeni, fazla ağız solunumu ve ateş papilla bakterilerinin fazla dağılmasının nedenlerindendir.

Dildeki kalın ve sarı kaplama genellikle hasarsızdır ve ağız hijyenine dikkat ederek rehabilitasyon edilebilir olsa da, aynı zamanda büyük bir hastalığın bulgusu olabilir.

Entegre Ananesel ve Batı Tıp Çin Mecmuasında yayınlanan bir araştırmaya göre, bazı kalp hastalarındaki inmenin lideri olduğu kabul edilmiştir.

Dilde sızısız kabarcıklar

Şayet kumpaslı olarak sigara içiyorsanız ve ağzınızda aralıksız bu tip yaralar oluşuyorsa bu gidişat ağız kanserinin bir bulgusu olabilir. Genellikle kırmızı ve beyaz kabarcıklar biçiminde kendini gösterir. Genellikle kırmızı olanların güvenli olduğu söylenir.

Ancak Milli Diş ve Kraniofasial Araştırma Enstitüsünün yaptığı araştırmalara göre, , kırmızı kabarcıkların beyaz olanlara göre oluşma ihtimali daha düşük olmasına karşın, kırmızı olanlar, kanser hastalığının bulgusu olabiliyor.

Bir cevap yazın