Dildeki Yaralar Ölümcül Olabilir

Dildeki yaralar ölümcül olabilir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, dilde görülen yaraların, ‘dil kanseri’ için ilk işaretler olabileceğini belirtti.

Dil kanseriyle ilgili açıklamalarda bulunan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, çoğunlukla sigara ve alkol kullanımının tetiklediği dil kanserlerinin en dikkat çekici bulgusunun dilde görülen yaralar olduğunu söyledi.

Dikkatli bir hakimiyet ve biyopsi ile hastalığın erken teşhisinin mümkün olduğunu belirterek Alpay, “Bedenin pek çok dokusunda olduğu gibi dilde de tümör görülebilir. Değişik kanser cinslerinde olduğu gibi dil kanserinde hiç şüphesiz genetik faktörler tesirlidir. Ancak kötü ağız hijyeni, alkol ve sigara, dil kanserini tetikler. Cinsel yolla bulaşan HPV ve AIDS faktörü olan HIV virüsü de tetikçiler arasındadır” dedi.

Günlük ağız bakımı esnasında özellikle dilin alt arka kısmında kalan ve tabut köşe olarak adlandırılan bölgenin hakimiyet edilmesi gerektiğini vurgulayan Alpay, “Dil kanseri lezyonları sızısız olabilir, bu lezyonlar dilin alt arka tarafında oluşabilir.

Fark edilmesi güç olduğu için dilin altında kalan bu bölgenin dikkatle hakimiyet edilmesi gerekir. Hastalığın net tanısı, lezyondan alınan biyopsinin patolojik değerlendirilmesi ile konur” biçiminde konuştu.

Dil kanserinin rehabilitasyonu tasarılanırken, boyun lenf nodlarının da sürece katılması gerektiğini kaydolan Alpay, “Cerrahi bir müdahale gündeme kazançsa lenf nodları da cerrahi esnasında çıkarılmalıdır.

Dil kanseri rehabilitasyonunda radyoterapi uygulamalarının gündeme gelmesi halinde ise boyun bölgesi de ışınlanır ve kanserin ulaşabileceği lenf nodları, rehabilitasyon tasarınına katılır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın