Dilinizdeki Yaralara Dikkat Edin Ölümcül Olabilir

Dildeki yaralar ölümcül olabilir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, dilde görülen yaraların, ‘dil kanseri’ için ilk işaretler olabileceğini belirtti.

Dil kanseriyle ilgili söylemelerde bulunan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, çoğunlukla sigara ve alkol kullanımının tetiklediği dil kanserlerinin en dikkat çekici belirtisinin dilde görülen yaralar olduğunu söyledi.

Dikkatli bir muayene ve biyopsi ile hastalığın erken teşhisinin mümkün olduğunu belirterek Alpay, “Vücudun pek çok dokusunda olduğu gibi dilde de tümör görülebilir. Değişik kanser türlerinde olduğu gibi dil kanserinde hiç şüphesiz genetik etmenler tesirlidir. Ancak makûs ağız hijyeni, alkol ve sigara, dil kanserini tetikler. Cinsel yolla bulaşan HPV ve AIDS faktörü olan HIV virüsü de tetikçiler arasındadır” diye konuştu.

Günlük ağız bakımı sırasında özellikle dilin alt arka kısmında kalan ve tabut köşe olarak adlandırılan bölgenin kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Alpay, “Dil kanseri lezyonları sancısız olabilir, bu lezyonlar dilin alt arka tarafında oluşabilir.

Fark edilmesi efor olduğu için dilin altında kalan bu bölgenin dikkatle muayene edilmesi gerekir. Hastalığın kesin tanısı, lezyondan alınan biyopsinin patolojik değerlendirilmesi ile konur” şeklinde konuştu.

Dil kanserinin rehabilitasyonu planlanırken, boyun lenf nodlarının da sürece dahil edilmesi gerektiğini kaydeden Alpay, “Cerrahi bir müdahale gündeme hasılatsa lenf nodları da cerrahi sırasında çıkarılmalıdır.

Dil kanseri rehabilitasyonunda radyoterapi uygulamalarının gündeme gelmesi halinde ise boyun bölgesi de ışınlanır ve kanserin ulaşabileceği lenf nodları, rehabilitasyon tasarısına dahil edilir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın