Dilinizin Üstündeki İzler Ne Anlama Geliyor?

Diliniz, sıhhat gidişatınızı gözler önüne seren bir harita gibidir. Sıhhatlıysanız diliniz kırmızıdır ve her yeri aynı tondadır. Sulu bir görünümü vardır. Öbür bir yandan, rastgele bir uzvunuzda balanssızlık ya da eksiklik gibi bir problem yaşıyorsanız, bu vaziyet dil dokunuzun rengindeki metamorfozdan ve dilin muhakkak bölgelerindeki izlerden hemen anlaşılır.

Geleneksel Çin tıbbı, bu işaretleri okumamız ve muhakkak hastalıkların önüne geçip rehabilitasyon etmede bize takviyeci olur. Genel olarak dile önden baktığınızda;

Orta bölge mide ve dalak,
Yan taraflar karaciğer ve safrakesesi,
İç kısımlar böbrekler,
Dilin ucu ise kalp hakkında bilgi verir.

Dilin Rengi

Dilinizin rengi, eksik çalışan veya işlev kaybı yaşayan bir uzvunuz hakkında sizi uyarır. Sarımtırak bir dil, karaciğer, safrakesesi ve mide problemlerine işaret eder. Dilin rengi yeşile dönük ise karaciğerinizde bir mesele var demektir.

>Öte yandan gri renkteki bir dil, karaciğer ve bağırsak meselelerine işarettir.

Beyaz dil ise, asalak, anemi, böbrek ya da hormonal problemler, eksik kan dolaşımı ve eksik beslenmeye işarettir.

Gelin balanssızlıkları tespit etebilmeniz için dilinizin üzerindeki yaralara daha yakından bakalım.

Sarı Beyaz Tabaka
Dilinizin üzerini, özellikle de iç kısımların hemen hemen hepsini kaplayan sarımtırak ve/veya beyaz bit tabaka varsa, safrakesenizde bir mesele var demektir. Bu mesele sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olur. Emilimi asıllaşmamış yemek enkazları fermantasyon ve çürüme evresine geçerek toksik maddelerin sarihe çıkmasına neden olur.

Dilin Yan Taraflarındaki Diş İzleri
Bazı bireylerin dillerinin yan tarafında diş ısırık izlerine eş izler oluşur. Bu bireyler kimi zaman beyaz mukus eşi bir balgamı çıkarma isteği dinler ve öksürmeye başlarlar. Bu vaziyet, sindirim sisteminin muntazam çalışmadığını ve yiyecek artıklarının ince bağırsakta muntazamca emilmediğini gösterir. Bu izler mineral beceriksizliğinden de kaynaklanabilir.

Dilin Üzerindeki Kabarıklar
Dil üzerindeki kabarcıklar da eksik sindirimin ve hem kalın hem ince bağırsaktaki yemek artıklarının yeterince dağılınmadığının göstergesidir.

Dilin Üzerindeki Çatlaklar
Dil üzerindeki çatlaklar çok sık karşılaşılan meselelerden bir tanesidir. Bu çatlaklar değişik bölgelerde derin veya yüzeysel olarak ortaya çıkabilir fakat çoğunlukla dilin bütün ortasında görülürler. Bu problem, eksik sindirimden kaynaklanan zehirli asit problemi yaşayan bağırsağın bir parçası olan sütun duvarlarında daha öncekinden beri bir mesele olduğunun göstergesidir. Bu vaziyetin eksik vitamin alımıyla da alakalı vardır. Dilin üzerinde balgam katmanı da görülebilir.

Boğaz ya da Dil Üzerindeki Balgam
Boğazımızdaki ve bazı gidişatlarda dile kadar çıkabilen balgam, faranjit, sinüzit gibi iltihaplanmaların bir göstergesidir. Bu balgamın nedeni eksik sindirimdir ve bedenimizin şipşak dışarı atması gereken zehirli maddeler ürettiğini anlatır. Ağzınıza kötü bir tat geliyorsa, bunun da nedeni safra suyunun yukarıya çıkmasıdır. Bunun yanı sıra besinleri muntazam bir biçimde hazmedemiyorsanız ve mideniz yanıyorsa reflü, oluşan balgam bedeninizin sindirim sistemini oluşturan bölgeleri koruma mekanizmasıdır.

Ağız Ülseri
Ağız ülseri, ülseriniz ya da gastrointestinal alanların bir kısmında irin varsa oluşur ve kötü sindirimin bir bulgusudur. Hakikatinde bu yaralar yemeği yedikten sonraki gün ortaya çıkar.

Bu yaralar bazen ağzınızın dışında ya da etrafında ortaya çıkar ve iyice kötüleşirse kabuklu bir yaraya dönüşebilir. Bu ülserler, sindirim problemleri nedeniyle onikiparmak bağırsağında oluşan ülserlerin bir yansıması gibidir.

Dilinizin size verdiği sıhhatsiz gidişattan kurtulmak ve daha iyi bir hayat sürmek istiyorsanız, yediklerinize dikkat etmeli ve bedeninize hasar veren tam zehirli maddelerden temizlemelisiniz. Lüzumlu gidişatlarda sindirim sisteminiz için natürel yardımlara da müracaat etebilirsiniz. Son olarak yağ gargarası yapabilirsiniz. Kumpaslı olarak her gün yağ ile gargara yaptığınız takdirde sindirim sisteminiz kumpasa girecek ve ağız ve dil sıhhatiniz genel anlamda iyileşecektir.

Bir cevap yazın