Diş Hekimlerine Sorulmuş En Ehemmiyetli Suallerin Yanıtları

Diş hekimi çoğumuzun en zoraki kaldığımız anlarda ziyaret ettiği bir yer. Ancak her 6 ayda bir rastgele bir mesele olmasa da hakimiyete gitmemiz gerektiğini öğreniyoruz buna karşın gereken ehemmiyeti verip de zaman ayırmıyoruz.

Bu içeriğimizde diş hekimlerine en çok sorulan suallerin yanıtları ve yaşam kurtaran tekliflerini derledik.

Tabi ki bu sizi diş hekimine gitmekten kurtarmayacak hatta belki de bir nebze olsun sizi diş hekimini ziyaret etmeye itmesine hedefliyoruz. Yanıtlayacağımız suallerden kimileri, nasıl en doğru diş macununu seçerim? Parlak bembeyaz bir gülüşe nasıl sahip olurum? Çürüklerle savaşmanın en doğru yolu nedir?

Bilge Cafe olarak size en doğru bilgileri detayıyla vermeye itina gösterdik. Ayrıca doğru bildiğiniz yanlışları da göstermeyi ilgisizlik etmedik. Unutmayın bu içerik sizi diş hekimine gitmekten kurtarmayacak aksine size telefonu kaldırıp buluşma aldıracak!

Diş hekimi fobisini nasıl yenersiniz?

Diş hekimlerine kendimize vazgeçerken içimizde bir fobi oluşur. Dişlerimizi kumpaslı arınmadığımız için, gitmeden evvel fırçalamaya müddet bulamadığımız için veya hekim işini yaparken oluşacak fiziksel yakınlık nedeniyle kendimizi garip sezeriz. Bu fobileri ve garip gidişatları aşmak için birkaç senaryo oluşturduk:

 • İlk yapmanız gereken şey – o koltuğa oturmak için sızının dayanılmaz hale gelmesini beklemeyin! Hem rehabilitasyon sürecini hem de kendi sürükleyeceğiniz acıyı uzatmaktan başka bir işe afacan. Ayrıca sızı ne kadar şiddetliyse anestezinin işe yaramama ihtimali de o kadar yüksek olur.
 • Diş hekimini ziyaret etmeden evvel durgunlaştırıcı ilaçlar veya meşrubatlar harcamamaya itina gösterin. Zati anestezi uygulanacağı için afaki bir karma tesire neden olursunuz. Rastgele bir şeye gereksinim dinlemeden kendinizi uysallaştırmanın yollarını bulun. Şayet soğukkanlılaşmıyorsanız en fazla bir bardak nebat çayı için. Asla ama asla diş hekimini ziyaret etmeden evvel içki kullanmayın. Hem rehabilitasyon müddetince oluşacak kanamayı çoğaldırarak dişçinin işini güçleştirir hem anestezi ile birleşerek emelinden değişik bir netice doğurur.
 • Şayet fırsatınız varsa dişçinizle rehabilitasyon tasarısını evvelden konuşun. Nasıl bir yol izleyecek, sizin ne yapmanıza gereksinimi var gibi tasarıları birlikte yaparsanız çok daha rahat hissedeceksiniz.
 • Rehabilitasyon süreciniz kolaydan başlayıp karışığa doğru gitmelidir. Kolay bir paklik ve dolgu süreciyle geçen bir iki rehabilitasyon sonrasında kanal rehabilitasyonları, çekilmesi gereken dişler ve onarılması gereken asap köklerine geçilir. Bu nedenle dişçinizi ziyaret etmek için son ana kadar beklemeyin diyoruz. Hem hekime hem de civara alışmak için zamanınız olması rehabilitasyon sürecini kolaylaştıracaktır.
 • Randevularınızı sabah saatlerine almaya çalışın. Hem kaygılanmak için daha az zamanınız olur hem de sabah saatlerinde akşama mukayeseyle daha az acı sezersiniz. Hem de işten izin almak için bir mazeretiniz olur ve tam günü kendinize ayırabilirsiniz.

Diş Oyukları Neden Oluşur?

Kısaca özetlersek, ağzınızda üreyen bakteriler, artıklar ile beslenerek asit üretir ve diş mine katmanınız bu asit suratından erimeye başlar. Şayet ağız hijyenine yeterince umursamıyorsanız veya bağışıklık sisteminiz sizi bu bakterilerden gözetecek kadar eforlu değilse diş oyukları alana gelir.

Nasıl Önlenir?

 • Diş bakımınıza dikkat etmelisiniz. Diş minenize iyi bakmalısınız. Yalnızca kumpaslı fırçalamak yerine diş minenize iyi gelecek vitamin ve mineral dayanakları almalısınız.
 • Dişlerinizin uzun zaman asidik bir civarda kalmasına izin vermeyin. Şekerli gıda ve meşrubatlar harcadıktan sonra ağzınızı hiç değilse gargara yapmayı ilgisizlik etmeyin. Hiç olmazsa su içerek ağzınızı temizleyin.
 • Uyumadan evvel şekerli meşrubatlar harcamayın özellikle, dişlerinizi fırçaladıysanız. Geceleri tükürük bezleriniz çalışmaz ve bu nedenle mine katmanınızı gözetecek antikorlar sabaha kadar beklemek zorundadır. Sudan başka bir meşrubat harcadığınız takdirde sabaha kadar ağzınızda kalacaktır.

Dişlerimize En iyi Biçimde Nasıl Bakarız?

 • Orta sertlikte bir diş fırçasıyla günde 2 defa en az 3’er dakika fırçalamalısınız. Dişleriniz duyarlı ise yumuşak fırçalar seçim edin. Her dişinize ayrı alaka göstererek fırçalamanız ehemmiyetlidir. Yalnızca sağ sol hareketiyle diş fırçalarsanız dişlerinizin alt ve üst kısımları, arkaları arınılmayacaktır ve var olan plak katmanları daha derinlere itilecektir.
 • Diş telleriniz veya rastgele başka bir aparatınız var ise bu vaziyetler için özel üretilmiş diş pakliği donanımlarından kullanın.
 • 6 ayda bir kesinlikle diş hekiminizi ziyaret edin ve dişlerinizi arındırtın. Kumpaslı olarak dişlerinizi fırçalıyor olsanız dahi bazı bölgeler ancak profesyonel teçhizatla arınılabilir. Ayrıca dişlerinizde oluşmaya başlayan rastgele bir mesele var ise bunu tespit ederek rehabilitasyona başlanılabilir.
 • 2-3 ayda bir diş fırçanızı değiştirin. Ayrıca her dişçi ziyaretinizden sonra da aynı operasyonu uygulayın. Pak dişlere daha önceki bakteriler bulaşmamalı. Ayrıca hasta olduktan sonra da diş fırçanızı değiştirmelisiniz. Kurtulduğunuzu sandığınız hastalığa diş fırçanız suratından tekerrür yakalanabilirsiniz.

Diş macunu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Diş pakliğinde ehemmiyetli olan dişi fırçalama tekniğidir. En iyi diş macununu kullansanız dahi şayet 30 saniyelik bir paklik yapıyorsanız bereketli olmayacaktır.

Şayet duyarlı diş ve diş etleriniz yok ise piyasadaki mahsulleri kullanmanızın bir mahzuru yoktur. Ancak özel bir meseleniz var ise diş macununuza dişçinizin karar vermesine izin verin.

Ayrıca yaşadığınız bölgedeki suya ne oranda florür karıştırıldığını bilin. Şayet karıştırılmyor veya az karıştırılıyor ise kesinlikle florürlü diş macunu kullanın. Florür sizi diş oyuklarından ve çürük başlangıçlarına gözetir ve mini tabakanızı kuvvetlendirir. Florürün zehir olduğundan bahseden yazılar ne yazık ki bardak bardak tüketmediğimizi sıçrıyor geliyor.

İlaç ve zehir arasındaki tek farkın aldığınız doza bağlı olduğunu öğrenmekte fayda var.

Dişlerimizi Nasıl Beyazlatırız?

Diş beyazlatıcı diş macunları diş için zımpara kağıdı gibidir. Üst plak katmanını kazıyarak dişe natürel görünümünü verirler bu nedenle bazı diş macunlarının üzerinde her gün kullanmayın biçiminde ihtarlar bulunur. Sigara kullanıyor, çay ve sigara fazla harcıyorsanız bu tip diş macunlarını seçim edebilirsiniz.

Dişlerinizin natürel rengi hafif sarımsıdır. Bu nedenle yalnızca evde yapacağınız rehabilitasyonlar ile belirli bir tondan fazla renk açamazsınız ancak diş hekimleri dişlerinizi bembeyaz yapacak rehabilitasyonlar uygulayabilir. Daha evvel diş beyazlatma ve etkin kömür içerikli bir yazı yayınlamıştık.

Diş çatlakları bütün olarak nedir ve neden acil rehabilitasyona gereksinim dinler?

Sıradan çiğneme veya dış tesirler nedeniyle diş minenizde mikro çatlaklar oluşur ve bu çatlaklar zamanla gelişir. Bu boşluklara sıkışan yemek artıkları bakteri üremesine ve çatlakların çürüklere dönüşmesine neden olur.

Mikro çatlakların kapatılması için dişçiler bu çatlakları kendilerini iyileştirecek bir macun katmanıyla kaplar ve bu sayede gıda artıkları ve öteki maddeler bu boşluklara sıkışıp kalmaz.

Diş kaplamaları tehlikesiz mi?

Dişinizin ön kısmına yerleştirilen seramik kaplamalar sayesinde inci gibi dişlere sahip olabilirsiniz. Hem renk hem de biçim açısından oldukça düzelmiş bir diş yapısına sahip olacaksınız. Ancak mine katmanı bu operasyon evvelinde arınılarak kaplama için muntazam biçimde hazırlanmalıdır aksi halde kaplama tutmayacaktır.

Kaplamalar şu gidişatlarda işinize verim:

 • Şayet dişleriniz arasında büyük boşluklar varsa
 • Dişleriniz basitçe beyazlayan cinsten değilse
 • Dişlerinizde tel ile düzelemeyecek biçim bozuklukları varsa

Belirli müddetlerde kaplamalar yenilenmeye gereksinim dinler. Şayet diş gıcırdatma gibi mizaçlarınız varsa kaplama yaptırmanızı öneri etmeyiz. Ayrıca şayet yetersiz bir dişiniz var ise ve kendi dişleriniz ile çok da büyük tasalarınız yok ise kaplama yaptırmak çok da doğru bir seçim olmayacaktır. Ehemmiyetli olan dişlerinizin işlevini yerine getirebiliyor olmasıdır biçim ve renk meseleleri sonraki düzeylerdir ve özgüvenimizi etkilememelidir.

Yetersiz bir dişe sahip olmak uzun müddette nasıl bir tesir yapar?

Şayet dişlerinizden biri çekildiyse, boş kısmı olduğu gibi vazgeçmemenizi öneri ediyoruz. Nasılsa gözükmüyor diyerek ertelediğiniz diş boşlukları öteki dişlerin eğilerek o boşluğu doldurması ile sonuçlanıyor ve uzun vadede tam dişlerinizin biçimi bozuluyor. Ayrıca yetersiz bir dişiniz olduğunda dışardan daha yaşlı gösteriyorsunuz.

Bu tip bir bozukluğu gidermek tek bir diş takmayı almaktan çok daha pahalıya geliyor. Bu nedenle eş bir meseleyle karşılaştığınızda meseleyi ilgisizlik etmeyin ve dişçinizin teklifini dinleyin.

Diş hekimlerine sormak istediğiniz başka sorunuz var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Bir cevap yazın