Dişiniz Sızıdığında Gerçeğinde Size Bu Uzvunuzda Mesele Var Demeye Çalışıyor

Ağız içindeki dişleriniz muhakkak uzuv ve sistemlere karşılık kazanç. Kırık, enfeksiyonlu ya da çatlak bir diş, temsil ettiği uzvu da sıhhatsiz hale getirebilir. İşte Diş Doktoru İlker Erdoğan bu mevzuyu ele aldı. İşte o yazı…

Bir uzvunuzdaki sızı veya işlev bozukluğu, dişinizde problemlere neden olabilir. Aynı biçimde her bir diş, ayrı bir uzvu temsil eder ve o dişteki sızı, o uzvu tesirler. Bir dişinizle alakalı enfeksiyon ya da çürük gibi problemler yaşadığınızda bu dişinizle aynı akapunktur boylamı üzerindeki uzuv da sıhhatsiz hale gelebilir. Bunun bütün tersi de geçerlidir; muhakkak bir uzuvdaki işlev bozukluğu, alakalı dişte probleme neden olabilir.

Enfeksiyonlar, dişlerin kök ucunda var olabilir. Bazen X ışınlarıyla, özellikle kanal rehabilitasyonu olmuş dişlerde tespit edilemeyebilir. Uzun bir vakit evvel rehabilitasyon edilmiş dişinizi elinizle sağa sola sallayıp üzerine hafifçe vurduğunuzda sızı ya da o bölgede bir sıkıntılılık sezdiğinizde ‘Bu dişim kanal rehabilitasyonu oldu, hâlâ neden ağrıyor?’ diye kendinize ya da doktorunuza sorduğunuz olmuştur.

Zehirli Maddeler, enfeksiyonlardan sızar ve bağışıklık sisteminin olağan işlevlerini bastırarak ve hastalıklara yol açabilir. Diş kökü kanallarından sızan zehirli maddeler; kalp, böbrek, rahim, asap sistemi ve endokrin sistemlerin sistemik hastalıklarına neden olabilir.

ADRENAL İŞLEVİNDE DENGESİZLİK

Akupunktur uzman ve uygulayıcıları, uygulamalarına takviyeci olmak için boylamlardan oluşan bir diş çizelgesi takip ederler. Bu çizelgeyle hangi dişin hangi uzuv ya da uzuvlar üzerinde tesirli ve aynı boylam üzerinde olduğu hakkında bilgi sahibi olurlar. Bu irtibatların tümü kullanılarak, bağlı oldukları beden kısmını teşhis ve rehabilitasyon etmek için dişler kullanılabilir.

Örneğin; alt çenedeki ön kesici dişler, adrenal bezlere bağlı bir boylamda bulunmaktadır. Bu dişlerdeki hassasiyet ve sızı, adrenal işlevinde bir balanssızlığı gösterebilir.

Ağız içindeki dişleriniz muhakkak uzuv ve sistemlere karşılık gelmektedir. Kırık, enfeksiyonlu, çatlak ya da işleve girmeyen dişler; bedeninizin öteki bir kısmında bulgular verip sizi rahatsız edebilir.

Örneğin; üst çenede ikinci ufak azı dişinizde iyi yapılmamış bir kanal rehabilitasyonu, göğsünüzü ve akciğerlerinizi etkileyebilir. Bazen daha evvelden çekilmiş diş bölgelerinizde ‘Hayalet sızı’ diye adlandırılan sızı sürüklersiniz. Bu tecrübe, az evvel bahsettiğimiz boylamlar süresince dişler ve öteki beden uzuvları arasındaki iletişimi en iyi söyleyen misallerden biri olabilir. Çekilmiş olan bir dişin; o bölgede, şayet içeride başka bir deyişle kemik içinde bir parçası ya da arınılmamış enfeksiyonu yoksa sızı yapması olası değildir. Çekilen diş, bulunduğu boylamla aynı bölgeye gelen uzvunuzda da bir kasvete işaret edebilir. Kısacası, bağlı olduğu uzuv rahatsızlığın kaynağı olabilir.

ARAŞTIRMALAR NE DİYOR?

2009 senesinde yapılan bir araştırma Dental Aegis mecmuasında, diş doktorluğunda dişlerin ‘duygusal uzuvlar’ olduğu paradigmasını ortaya koydu. Dişlerimizdeki bazı reseptörler, yemek yediğimizde bir dizi asap etkinliğini hakimiyet eder. Bu reseptörler, ne kadar sert ve süratli çiğnediğimizi ve beynimize bunu bildirdiğimizi tanımlar. Bu reseptörler, dişin pulpası dediğimiz asap ve damarların bulunduğu kanal rehabilitasyonu olurken çıkarılan doku demetinin içinde bulunur ve mekanik reseptör olarak bilinirler.

AYNI GENLER SORUMLUDUR

Mekanik idrak etme, bedenin dışındaki uyaranlardan kaynaklanan temas etme, idrak etme, şuurlu değiş ya da mekanik yer değiştirme algısıdır. Mekanik müşteriler, gerginlik, tazyik ya da titreşim gibi mekanik uyaranlara yanıt veren dolgu uzuvlarıdır. Bu nedenlerden dolayı dişlerimiz asap irtibatı için eylemsiz değil, ehemmiyetli olduklarından, öteki biyolojik süreçleri teşvik eden eşsiz duyu girdileri sağlarlar. Finlandiya’da yapılan bir araştırma, diş gelişiminden mesul genlerin birebir öteki uzuvların gelişiminden mesul aynı genler olduğunu ortaya koymuştur. Uzuvların sihrime ve büyümesinde rol oynayan genler, ileride kanser ihtimalinin göstergesi olabilir. Şu da unutulmamalıdır ki; bellim ileride bu mevzularla alakalı daha fazla araştırmalar yapılacak, anormal diş gelişimi ile kanser arasında bir iletişim bulunacaktır.

KÖPEK DİŞİ AĞRISI KARACİĞER İLTİHABI BULGUSU OLABİLİR

-Ön kesici dişlerinizdeki sızı, prostat veya bademcik enfeksiyonu bulgusu olabilir.

-Köpek dişindeki kronik sızı, karaciğer veya safra kesesi cerahatinin bir bulgusu olabilir.

-Ufak azı dişleri; alerjik tepkin, bağırsak florası balanssızlığı, pnömani veya kolitin neticeyi olarak ağrıyabilir.

-Alt köpek dişleri dolaşım sistemine karşılık kazanç ve sızı, ateroskleroza ve akciğer işlev bozukluğuna işaret edebilir.

-Alt büyük azı dişlerindeki sızı; varisler, sütundaki polipter ve solunum yolu hastalıklarını gösterebilir.

-Bunları okuduktan sonra şu usunuza geldi mi hiç? Bir diş doktoruna gittiniz. ‘Şu dişimin olduğu bölge ağrıyor’ dediniz. Diş doktorunuz röntgen çekti, muayenehane tetkik yaptı, ‘Dişiniz sapasağlam’ dedi. Sızılarınız devam etti. Siz de dişinizi başka bir diş doktoruna gidip sürüklettiniz. Ne Yazık Ki benim böyle dinlediğim çok hasta öyküsü oldu. Demek ki irtibatları iyi öğrenip manipülasyonu iyi yapmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın